طرح رجیستری تلفن های همراه در کشورمان از دو روز دیگر رسماً کار خود را آغاز خواهد کرد. طرح رجیستری پس از کش و قوس های فراوان بالاخره به مرحله اجرا نزدیک شده و روز 28 مهر رسماً طرح مبارزه با گوشی های قاچاق شروع خواهد شد.

هنوز ناگفته های زیادی در خصوص چگونگی اجرای این طرح و پیامدهای آن وجود دارد. یکی از بزرگترین دغدغه های هموطنان، وضعیت تلفن های هوشمند فعلی آنها پس از اجرای طرح رجیستری است. مجریان طرح تضمین میکنند که اجرای این طرح اثری برای گوشی های فعلی کاربران ندارد و از این بابت جای نگرانی نیست. اما مسئله دیگر این است که آیا گوشی فعلی من و شما که هم اکنون از آن استفاده میکنیم، مراحل قانونی برای ورود به کشور را طی کرده است یا خیر؟

ورود قانونی تلفن همراه به کشور، به منزله ثبت کد شناسایی آن در گمرک جمهوری اسلامی ایران است. به همین منظور سامانه ای راه اندازی شده تا در آن اطلاعاتی از قبیل چگونگی ورود تلفن های همراه به کشور و نیز تاریخ ورود آن قابل استعلام باشد.

در سامانه مذکور، فقط کافیست کد IMEI گوشی خود را در قسمت تعیین شده وارد کنید تا از چگونگی ورود آن و تاریخ ثبت شماره سریال در سامانه مطلع گردید. شماره سریال گوشی شما یا همان IMEI بر روی جعبه گوشی ثبت شده که البته میتوانید با شماره گیری #06#* از طریق گوشی نیز آن را مشاهده کنید. برای ورود به سامانه استعلام شناسه تلفن های همراه از لینک زیر استفاده کنید.

سامانه استعلام ورود تلفن همراه به کشور