با قدرتمندتر شدن اسمارت فون ها، به صورت روزافزون بر امکانات آن ها افزوده می شود و می توان انتظار انجام کارهای بیشتری را از آن ها داشت. یکی از کارهایی که می توان از گوشی های هوشمند برای آن استفاده کرد، کنترل کردن کامپیوتری است که دسترسی مستقیمی به آن نداریم و می خواهیم با استفاده از موبایل یا تبلت خود کارهای مختلفی را بروی آن انجام دهیم.

چگونه تصویر دسکتاپ کامپیوتر خود را به گوشی اندرویدی خود منتقل کنیم؟

برای انجام این کار ابزار مختلفی وجود دارد اما یکی از بهترین گزینه های پیش رو، اپلیکیشن Splashtop است. برای این کار ابتدا باید این اپلیکیشن را بروی گوشی اندرویدی خود نصب نمایید. سپس، بروی کامپیوتر خود به وبسایت Splashtop.COM مراجعه کرده و متناسب با سیستم عامل کامپیوتر خود نرم افزار آن را دانلود نمایید.

برای شروع، نیاز به ساخت یک اکانت در این سرویس خواهید داشت که کار بسیار ساده ای است. سپس، باید بروی دستگاه خود مواردی را تایید نمایید. در صورتی که قصد استفاده از این سرویس را بروی یک شبکه ی مشترک میان گوشی و کامپیوتر داشته باشید، این سرویس برای شما رایگان خواهد بود اما اگر بخواهید که از مکانی دیگر کامپیوتر خود را کنترل نمایید، باید از ورژن PRO این برنامه استفاده نمایید.

پس از ساخت اکانت و واردشدن در اکانت بروی هر دو دستگاه اندرویدی و کامپیوتر، شما می توانید به سادگی مدیریت کاملی بروی کامپیوتر خود داشته باشید. در این بخش می توانید بروی قسمت های مختلف کلیک کرده و وارد بخش های مختلف شوید.

چگونه بازی های استیم را بروی گوشی اندرویدی خود استریم کنیم؟

متاسفانه اپلیکیشن Splashtop، ابزار مناسبی برای بازی کردن نیست. سرعت و ریت استریم به وسیله ی این اپلیکیشن به اندازه ای نیست که با استفاده از آن بتوان بازی ها را بدون مشکل اجرا نمود.

یکی از بهترین ابزارهای موجود برای اجرای بازی ها، Remotr می باشد. اگر شما پیشتر بروی کامپیوتر خود از استیم استفاده کرده باشید، Remotr می تواند به سادگی در استریم بازی ها بروی دستگاه های اندرویدی به شما کمک کند. برای این کار، ابتدا باید نرم افزار Remotr را از مارکت ها دانلود نمایید و سپس از وبسایت http://remotrapp.com/ نسخه ی کامپیوتر این ابزار را نیز دانلود نمایید.

نسخه ی رایگان این برنامه شامل تبلیغاتی می باشد که برای رهایی از آن ها باید نسخه ی پرمیوم را خریداری نمایید. در این برنامه می توانید با استفاده از کنترل های موجود بازی های خود را به سادگی کنترل نمایید. همچنین، سرعت استریم به وسیله ی این ابزار بسیار مناسب اجرای بازی های مختلف می باشد.

همچنین، شما می توانید برای اجرای هرچه بهتر بازی های خود از کنترلرها و دسته های بلوتوثی استفاده نمایید تا تجربه ی جذابتری در اختیار شما قرار گیرد.

چگونه مدیا موجود بروی کامپیوتر خود را با استفاده از یک دستگاه اندرویدی کنترل کنیم؟

برای انجام این کار هم ابزار دیگری در اختیار شما خواهد بود. این ابزار Unified Remote نام دارد که بهترین عملکرد آن در هنگام کنترل اجرای مدیا با استفاده از گوشی های اندرویدی است. این برنامه این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد تا بتواند مدیای موردنظر خود را پخش، متوقف و عقب و جلو کند. همچنین، با استفاده از این برنامه می توانید گوشی اندرویدی خود را به یک ترک پد تبدیل کنید و از آن برای کنترل ماوس خود استفاده نمایید.

استفاده از این برنامه هم بسیار ساده می باشد. در حقیقت، مراحلی که برای Splashtop ذکر کردیم، برای استفاده از این برنامه هم وجود دارند. برای استفاده از این برنامه ابتدا باید آن را بروی گوشی اندرویدی خود نصب نمایید و سپس نسخه ی کامپیوتر از این برنامه را نیز بروی کامپیوتر خود نصب کنید. برای دانلود هم می توانید از این وبسایت استفاده نمایید. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که هر دو دستگاه کامپیوتر و گوشی اندرویدی باید به یک شبکه متصل شده باشند.

روشن کردن کامپیوتر با استفاده از دستگاه اندرویدی:

این آموزش ممکن است برای تمامی افراد مناسب نباشد. اما به صورت کلی به شما این امکان را می دهد تا در حالی که سیستم شما در حالت استندبای قرار دارد، آن را با استفاده از یک سیگنال بروی شبکه ی LAN روشن نمایید.

برای انجام این کار شما نیاز به مدل درستی از مادربورد و کارت شبکه دارید. خوشبختانه بیشتر کامپیوترهای موجود از این قابلیت پشتیبانی می کنند. همچنین، باید توجه داشته باشید که کامپیوتر شما حتماً باید با استفاده از کابل به اینترنت متصل شده باشد.

***

برای ستاپ کردن این قابلیت ابتدا باید به بایوس کامپیوتر خود مراجعه نمایید. برای این کار، زمانی که سیستم شما روشن شد، دکمه هایی به شما نمایش داده می شود که با فشردن آن ها به بایوس سیستم خود خواهید رفت. البته برای یافتن دکمه ی موردنظر می توانید با یک جستجوی کوچک، این دکمه را متناسب با مدل کامپیوتر خود پیدا کنید.

پس از بازشدن بایوس باید به دنبال بخشی باشید که مربوط به مدیریت انرژی یا Power Management می باشد. این بخش ممکن است در Advanced Options هم وجود داشته باشد. در این بخش باید گزینه ی WoL را فعال نمایید.

در مرحله ی بعدی باید اجازه ی این کار را از ویندوز دریافت نمایید. برای این کار Device Manager را اجرا نمایید و به بخش مدیریت آداپتورهای شبکه یا Network adapters مراجعه کنید. بروی کارت شبکه ی خود کلیک راست کرده و گزینه های  properties و سپس advanced را انتخاب کنید. در صفحه ی بازشده به انتهای منو مراجعه کرده و گزینه ی Wake on Magic Packet را فعال کنید.

سپس به بخش Power Management مراجعه کرده و گزینه ی Allow this device to wake the computer و Only allow a magic packet to wake the computer را فعال نمایید.

پس از انجام این مراحل باید یک اپ Wake-on-LAN را بروی گوشی خود نصب نمایید. پس از این، شما می توانید از هرکجای خانه ی خود به سادگی سیستم خود را روشن نمایید! یکی از اپلیکیشن های موجود در این زمینه را می توانید از این لینک نصب نمایید.

توجه داشته باشید که فعال بودن این قابلیت باعث اندکی افزایش مصرف انرژی به وسیله ی سیستم شما می شود. در صورتی که از لپ تاپ استفاده می کنید و بازدهی بالای باتری برای شما اهمیت دارد، می توانید این قابلیت را دوباره خاموش کنید.

چگونه با استفاده از WAN WoL سیستم خود را روشن کنیم؟

شاید بسیاری از کاربران قصد داشته باشند که از محیطی بجز خانه سیستم خود را روشن کنند. برای مثال، کاربری در مکانی دور از خانه ی خود قرار دارد و قصد دارد که سیستم خود را به صورت بی سیم روشن کند. این روش برای این گونه اشخاص کاربردی خواهد بود.

روتری که در حال حاضر در منزل شما وجود دارد در حقیقت برقرار کننده ی ارتباط شما با دنیای وب می باشد. هر دستگاه متصل شده به روتر دارای یک آی پی شخصی می باشد اما هر روتر در محیط اینترنت دارای یک آدرس عمومی و پابلیک است که دسترسی به آن از طریق اینترنت را فراهم می کند. قابلیت انتقال پورت این امکان را فراهم می کند تا کاربر بتواند یک پیام را به روتر و سپس به یک دستگاه متصل ارسال کند. البته این روش تنها بروی سرویس های اینترنتی با آیپی استاتیک پاسخگو خواهد بود.

برای این کار ابتدا نیاز به ست کردن یک آیپی استاتیک یا ثابت خواهیم داشت. برای این کار باید معمولاً هزینه ی بیشتری را به سرویس دهنده ی اینترنتی خود پرداخت کنید. سپس به بخش تنظیمات مودم خود مراجعه نمایید. در بخش دستگاه های متصل شده به روتر باید ابتدا کامپیوتر خود را پیدا کنید و سپس add new reserve rule یا هر گزینه ای با مفهوم مشابه را انتخاب نمایید. در این قسمت باید یک آیپی استاتیک به شما اختصاص داده شود که یک مک آدرس نیز در کنار آن وجود دارد. این مشخصات را یادداشت کنید.

سپس از بخش Port Forwarding مشخصات زیر را وارد کنید:

  • واردکردن آیپی استاتیک
  • واردکردن 9 برای تمامی پورت ها
  • انتخاب Both برای پروتکل ها
  • و سپس فعال کردن با استفاده از گزینه ی Enable

در صورتی که مراحل بالا را به درستی انجام دهید، Wake-on-LAN پیامی به روتر شما ارسال می کند. سپس روتر این پیام را به سیستم شما منتقل می کند و در نهایت آیپی استاتیک باعث برقراری این ارتباط می شود.

 

 

منبع: