helio-x301

در نیمه اول سال 2015 کمپانی مدیاتک اولین سیستم رویِ یک چیپ ( چیپست ) 10 هسته ای دنیا را با معماری 3 خوشه ای با نام Helio X20 به جهانیان معرفی کرد. کمی بعد از معرفی و عرضه چیپست مذکور، کمپانی مدیاتک نسخه ای ارتقا یافته از اولین چیپست 10 هسته ای خود را با نام Helio X25 معرفی کرد، که هیچکدام از محصولات مذکور نتوانستند حتی به گرد پایِ اسنپدراگون 820 کمپانی کوآلکام برسند.

حالا از چین خبر میرسد که کمپانی مدیاتک از جدیدترین چیپست پرچمدار خود تحت عنوان Helio X30 که جانشین چیپست هایِ Helio X20/X25 میباشد پرده برداشته است. پیش از این نیز کمپانی مدیاتک از جانشین چیپست موفق Helio P10 با نام Helio P20 پرده برداشته بود، که در محافل خبری نیز سر و صدایِ زیادی به پا کرد.

گفته میشود Helio X30 مدیاتک بر اساس معماری 10 نانومتری TSMC و فناوری FinFET ساخته شده است. شایعات همچنین خبر از ساخت چیپست آیفون بعدی اَپل که احتمالاً A10 نام خواهد داشت بر اساس همین معماری و فناوری ساخت دارد. وجه تمایز اصلی این چیپست با نسل هایِ پیشین خود در معماری ساخت 10 نانومتری Helio X30 در مقابل فناوری ساخت 20 نانومتری چیپست هایِ Helio X20/X25 میباشد.

اما بد نیست کمی وارد کالبد چیپست پرچمدار جدید مدیاتک شویم. Helio X30 همانطور که گفته شد از 10 هسته پردازشی با معماری سه خوشه ای بهره میبرد. این چیپست دارایِ دو جفت پردازنده 4 هسته ای قدرتمند و یک جفت پردازنده نسبتاً قدرتمند میباشد. مدیاتک برایِ 4 هسته اول این چیپست از پردازنده هایِ Cortex-A73 با فرکانس خیره کننده 2.8 گیگاهرتز استفاده کرده است و 4 هسته بعدی که از پردازنده هایِ Cortex-A53 بهره میبرند دارایِ فرکانس کاری 2.2 گیگاهرتز میباشند. در پایان نیز برایِ خوشه سوم و 2 هسته آخر، مدیاتک از پردازنده هایِ نسبتاً قدرتمند Cortex-A35 با فرکانس کاری 2.0 گیگاهرتز بهره گرفته است. همچنین، برایِ عملیات گرافیکی، کمپانی مدیاتک از چیپ بسیار قدرتمند PowerVR 7XT استفاده کرده است، تا سرباز جدیدش مجهزتر و قدتمندتر از هر زمانی وارد میدان رقابت شود.

pt-635x335

مدیاتک با به کاربردن چیپ گرافیکی بسیار قدرتمند PowerVR 7XT در واقع چیپست خود را برایِ هدست هایِ واقعیت مجازی به طور کامل آماده کرده است، چون این چیپ گرافیکی قدرتمند از پس سنگین ترین محتوی هایِ واقعیت مجازی برخواهد آمد. همچنین، مدیاتک برایِ این چیپست پشتیبانی از حدأکثر 8 گیگابایت حافظه رم LPDDR4 و آخرین نسل از حافظه هایِ UFS ( ویرایش 2.1 ) را نیز فراهم ساخته است.

در بخش دوربین نیز، مدیاتک پشتیبانی از سنسورهایِ حدأکثر تا 26 مگاپیکسل و دوربین هایِ دوگانه را نیز به نسل جدید چیپست هایِ خود وارد ساخته است. این چیپست در بخش ارتباطی نیز از مودم قدرتمندی با پشتیبانی از 3 باند کاری و سیستم ادغام باندهایِ کاری سه گانه ( 3CA ) و باند کاری LTE Cat.12 بهره میبرد.

هنوز تاریخ انتشار این چیپست مشخص نیست، اما با توجه به اینکه تا تولید اَنبوه چیپست هایِ با فناوری 10 نانومتری زمان تقریبی زیادی باقی مانده است، پیش بینی میشود در پایان نیمه دوم سال جاری میلادی یا ابتدایِ نیمه اول سال آینده میلادی این چیپست را در دستگاههایِ پرچمدار ببینیم. درباره قیمت این محصول نیز، مدیاتک رقم 135 دلار آمریکا را برایِ چیپست قدرتمند Helio X30 خود در نظر گرفته است.

منبع: