امسال شاهد عرضه ی دستگاه های قدرتمندی با چیپ اسنپدارگون 660 بودیم در حالی که در همین مدت، چیپ اسنپدراگون 630 موفقیت های چندانی را کسب نکرد. هر دو چیپ جزو چیپ های میان رده ی موجود در بازار به شمار می روند که به لطف استفاده از فرآیند 14 نانومتری در آن ها، مصرف باتری بهینه ای را دارا می باشند. البته تنها یکی از این دو چیپ از هسته های کایرو استفاده می کنند و به نظر می رسد که بزودی باید شاهد عرضه ی چیپی با مشخصاتی میان این دو چیپ باشیم.

چیپ اسنپدراگون 635 هم بر پایه ی فرآیند ساخت 14 نانومتری LPP ساخته خواهد شد که در آن از هشت هسته ی پردازشی بکارگیری می شود. چهار هسته از این هشت هسته قدرت پردازشی بالایی را دارند و چهار هسته ی دیگر به عنوان هسته های کم توان استفاده خواهند شد. هنوز اطلاعاتی درمورد فرکانس پردازشی این چیپ دردست نیست اما به نظر می رسد که باید فرکانسی نزدیک به 2.2 گیگاهرتز برای چهار هسته ی پرتوان و فرکانس 1.8 گیگاهرتز را برای چهار هسته ی کم توان آن انتظار داشته باشیم.

انتظار می رود که عملکرد پردازشگر گرافیکی نیز به میزان 20 درصد نسبت به چیپ اسنپدراگون 625 بهبود یابد. علاوه بر این موارد، به نظر می رسد که باید شاهد عرضه ی چیپ اسنپدراگون 635 پلاس نیز باشیم. این چیپ مشخصاتی همانند نسخه ی معمولی خود خواهد داشت اما فرکانس پردازشی بیشتر و قدرت پردازش گرافیکی بهتری را در اختیار دستگاه قرار می دهد. تولید هر دو چیپ هم از سه ماهه ی اول سال 2018 آغاز خواهد شد.

کوالکام اعلام کرده است که برنامه ای ویژه برای چیپ اسنپدراگون 670 خود دارد. این چیپ، نخستین چیپ 10 نانومتری از سری ششصد چیپ های این کمپانی خواهد بود و در آن از نسل جدید هسته های کایرو استفاده می شود. هنوز مشخص نیست که در چیپ اسنپدراگون 635 از نسل دوم هسته های کایرو استفاده می شود یا نسل سوم آن اما اگر از هسته های Cortex-A73 , Cortex-A53 استفاده شود، به معنای استفاده از نسل دوم خواهد بود و اگر از هسته های A75 و A55 بکارگیری شود، نشانه ی استفاده از نسل سوم هسته های کایرو می باشد.

منبع: