کمپانی مدیاتک، یکی از کمپانی هایی است که در سال های گذشته توانسته است از فروش چیپ های خود به کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند، درآمد بالایی را کسب کند. پیشتر هم شاهد استفاده ی گسترده از محصولات این کمپانی به ویژه در گوشی های میان رده و اقتصادی بوده ایم. حالا اما، این کمپانی در حال کار بروی دو چیپ جدید Helio P70 و Helio P40 می باشد که در چند هفته ی آینده باید شاهد معرفی رسمی آن ها توسط مدیاتک باشیم.

اما به لطف وجود تست های بنچمارک، پیش از معرفی و عرضه ی رسمی این چیپ ها، مشخصات Helio P70 فاش شده است. معمولاً کمپانی تولیدکننده ی چیپ برای ارزیابی پردازنده ی ساخته شده، چند روز پیش از معرفی آن، آن را در یک گوشی استفاده می کند و تست های بنچمارک را بروی آن اجرا می کند تا شاهد عملکرد آن چیپ باشد.

در تست بنچ مارک انتوتو، چیپ Helio P70 امتیاز 156 هزار را کسب کرده است. Antutu یکی از تست های بنچمارک بسیار پرطرفدار به ویژه برای گوشی های اندرویدی است که به بررسی عملکرد کلی دستگاه می پردازد و در نهایت یک امتیاز را به آن گوشی اختصاص می دهد. با امتیاز 156 هزار کسب شده به وسیله ی Helio P70، این چیپ در رتبه های بالاتر چیپ های میان رده ی Helio X30، اسنپدراگون 660 و اکزینوس 7872 جای می گیرد. پیش بینی می شود که مدیاتک از این چیپ در کنگره بین المللی موبایل سال 2018 زونمایی کند.

در تست بنچ مارک انتوتو، این چیپ موفق به کسب امتیاز 73 هزار برای پردازنده ی مرکزی و امتیاز 30 هزار برای پردازشگر گرافیکی شده است که امتیازی بالاتر از بسیاری از چیپ های میان رده ی موجود در بازار می باشد.

اما در کنار مقایسه ی عملکرد این پردازنده با چیپ های میان رده ی موجود در بازار، بهتر است عملکرد آن را با چیپ های استفاده شده در گوشی های پرچمدار نیز مقایسه کنیم. امتیاز 156 هزار کسب شده به وسیله ی این چیپ، امتیازی بیشتر از گوشی LG G6 با چیپ اسنپدراگون 821 یا گوشی سونی اکسپریا XZ پرمیوم با چیپ اسنپدراگون 835 می باشد. تمامی این ها نشان از عملکرد فوق العاده قدرتمند این چیپ دارند که بدون تردید با تجهیز گوشی های هوشمند سال 2018 به آن، قدرت آن را مشاهده خواهیم کرد.

پیش بینی ها حاکی از این است که لیتوگرافی مورد استفاده قرار گرفته در این چیپ، 12 نانومتری است که به وسیله ی TSMC که طراح چیپ های کمپانی اپل می باشد، طراحی شده است. همچنین، در این چیپ از هشت هسته ی پردازشی به همراه پردازنده ی گرافیکی Mali G72 MP4 و مودم ارتباطی با قابلیت پشتیبانی از شبکه ی LTE Cat 13 عرضه خواهد شد. هنوز مشخص نیست که چه کمپانی هایی یا در چه مدل گوشی هایی از این چیپ جدید استفاده خواهد شد.

 

منبع: