xperia-xz
شاید یکی از محبوب ترین برنامه های اکسپریا که کاربران سونی به هیچ وجه حاضر به جایگزینی آن با برنامه های متفرقه نبودند، کیبورد باشد. اکسپریا کیبورد از همان ابتدای ورود سونی به وادی اندروید همراه اسمارت فون های اکسپریا بود و بعد از چند سال نیز به گوگل پلی وارد شد تا سایر کاربران اندرویدی نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

دور از حقیقت نیست، اینکه اکسپریا کیبورد را یکی از بهترین کیبوردها برای اندروید بدانیم. هرچند که این کیبورد شاید از نظر قابلیت ها در برابر برخی از کیبوردهای مشهور که در گوگل پلی موجود هستند، شکست خورده باشد، اما سادگی و توجه به نیازهای ضروری کاربر موجب شده کاربران گوشی های سونی کمتر به فکر برنامه ای دیگر باشند.

با تمام این صحبت ها، سونی در ابتدای امسال، در یک اقدام عجیب، کیبورد اختصاصی اکسپریا را از گوشی های سری X حذف و کیبورد Swiftkey را جایگزین آن کرد. Swiftkey که یکی از بهترین کیبوردهای اندرویدی است، با وجود گذشت چند ماه هنوز موفق نشده تا رابطه خوبی با کاربران اکسپریایی ایجاد کند.

بسیاری از کاربران سونی که در چند ماه گذشته به یکی از گوشی های سری X روی آوردند، در این مورد به سونی گلایه کردند. عجیب تر اینکه کیبورد اکسپریا که در گوگل پلی نیز موجود است، قابل دانلود برای کاربران گوشی های سونی نیست تا کاربران راهی جز تحمل Swiftkey و یا نصب کیبورد اکسپریا از سایت های متفرقه نداشته باشند.

سونی حتی در نسخه آخر برنامه ساخت تم اکسپریا نیز، هنگامی که توسعه دهنده، نسخه اندروید مارشمالو را انتخاب میکند، کیبورد Swiftkey را نمایش میدهد تا با قاطعیت به ما اعلام کند، از این پس باید کیبورد Swiftkey را در گوشی های سونی مشاهده کنیم. (تصویر سمت چپ مربوط به اندروید 5.1 و تصویر سمت راست مربوط به اندروید 6.0 است)

theme-creator-v1_2_0

حذف کیبورد اختصاصی اکسپریا و جایگزینی آن توسط Swiftkey اتفاقی است که هنوز دلایل آن روشن نیست. حتی تیم پشتیبانی انجمن سونی موبایل نیز در پاسخ به دلایل این جایگزینی اعلام بی اطلاعی کردند. به نظر این اتفاق نتیجه قراردادی فی ما بین سونی و سازندگان Swiftkey باشد که این کیبورد را برای مدتی که ما از آن با خبر نیستیم، به صورت پیش فرض در تمامی گوشی های اکسپریا قرار خواهد داد.

به هر حال، چیزی که مشخص است اینکه کاربران اکسپریایی، هنوز ارتباط خوبی با این کیبورد برقرار نکرده و بسیاری از آنها، ترجیح میدهند که کیبورد اکسپریا را بر روی گوشی خود نصب کرده و قید Swiftkey را بزنند. اگر شما هم جزو کاربران سری X هستید، آیا تا این لحظه دست به چنین کاری زدید؟