حدود 12 ماه پیش بود که سونی به کمپانی تقریباً شکست خورده توشیبا پیشنهاد خرید کارخانه هایِ تولیدی سنسورهایِ این شرکت را داد و نهایتاً در روز 4 دسامبر 2015 میلادی، بر طبق توافق طرفین با قراردادی به ارزش 19 میلیارد ین ژاپن ( یا 158 میلیون دلار آمریکا ) واحد تولیدات نیمه هادی شرکت توشیبا واقع در جنوب ژاپن به تصاحب سونی درآمد.

از ابتدایِ مطرح شدن این پیشنهاد از سویِ کازو هیرای، مدیرعامل سونی، چند تن از مدیران ارشد بخش هایِ مختلف سونی با هیرای به مخالفت برخواستند، اما این هیرای بود که با تمام وجود در مقابل تمام حرف ها ایستاد و اذعان کرد که خرید بخش تولیدات سنسور دوربین توشیبا برایِ سونی دارایِ سود بسیار زیادی در آینده خواهد بود و از لحاظ استراتژیک به موقعیت سونی بسیار کمک خواهد کرد.

از دید هیرای باید بر رویِ بخش هایی سرمایه گذاری کرد که در حال حاضر بیشترین میزان سوددهی را دارند؛ چون به این طریق ضررهایِ سایر بخش ها یا سودهایِ بسیار جزئی آنها نیز پوشش داده خواهند شد. سونی از جریان هک شدن سرورهایش متحمل ضربات بسیار سنگینی شده بود و ضرردهی سایر بخش ها نیز سونی را تا حد زیادی به سقوط نزدیک کرد، اما با مدیریت مناسب کازو هیرای سونی دوباره بر رویِ پاهایِ خود ایستاد.

وقتی هیرای در سال 2012 سُکان کشتی طوفان زده سونی را به دست گرفت به همگان قول داد که سونی را از وضع موجود نجات خواهد داد. در آن زمان سونی تازه تجارت موبایل خود را از اریکسون جُدا کرده بود و راهِ بسیار سختی بین کمپانی قدرتمند اَپل و شرکت هایِ چینی را باید میپیمود. از طرفی بخش محصولات تصویری سونی نیز با ضررهایِ جدی مواجه بود و در حال بلعیدن تمام سرمایه هایِ شرکت بود.

در همان زمان کمپانی هایِ نام آشنایِ هیتاچی و پاناسونیک راهِ خود را مشخص کردند و با فروش میزان بسیار زیادی از سهام خود، خود را از نابودی نجات دادند، اما سونی با تغییر مدیریت و تحمل کردن ضرری 450 میلیارد ینی سال مالی 2011 میلادی را پشت سر گذاشت و به لطف مدیریت کازو هیرای، از سراشیبی سقوط نجات پیدا کرد.

هیرای تصمیمات بسیار مناسبی در بدو شروع مدیریت خود گرفت، که نتایج مثبت آن تازه در حال روشن شدن است. این مدیر لایق با جُداسازی بخش کامپیوترهایِ سونی با نام وایو و همچنین اخراج کردن 17.000 کارمند از شرکت هایِ تابعه که از سال 2012 شروع شد، توانست تا پایان سال مالی 2015 میلادی وضعیت رو به سقوط سونی را به حالت سکون تغییر دهد و حالا وقت آن رسیده است تا با برنامه هایِ جدید قدرت برتر سونی را احیا کند.

هیرای چندی پیش برای معرفی و نمایش جدیدترین عنوان از سری فیلم هایِ جیمز باند تحت عنوان « Spectre » که با همکاری بخش سرگرمی هایِ سونی ساخته شده است به بریتانیا سفر کرده بود و در خلال اکران این فیلم با شاهزاده ویلیام و بسیاری از بزرگان انگلستان در سالن رویال آلبرت دیداری داشت و پس از 5 روز به بمبئی سفر کرد و برای مراسم گرامیداشت بیستمین سالگرد شبکه سونی در هند حضور یافت و به این ترتیب توانست با هنرمندان بالیوود نیز دیداری داشته باشد.

به نظر میرسد این دیدارها از لحاظ استراتژیک برای سونی بسیار اهمیت داشته باشد، چون هند و انگلستان دو بازار بسیار مهم برای سونی هستند. هیرای در خلال این سفرها نیز اشاره کرد که یکی از بخش هایِ بسیار مهم و البته سودآور برای سونی، بخش سرگرمی هایِ این شرکت است و سونی سعی دارد برنامه هایِ ویژه ای برای بخش سرگرمی هایِ خود در نظر بگیرد و پیش بینی میشود بخش سرگرمی ها، فیلم و موسیقی سونی بتوانند نقش بسیار مهمی تا پایان سال مالی 2017 میلادی برای این شرکت اصیل ژاپنی ایفا کنند.

هیرای همچنین سعی دارد با کاهش قیمت نهایی محصولات به مصرف کننده فشار کمتری وارد شود، اما در این بین بحث سوددهی و بازگشت سرمایه نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بر طبق پیش بینی هایِ کارشناسان، با برنامه هایی که سونی تا پایان سال مالی 2017 در نظر گرفته است این شرکت به میزان 10 درصد سود خالص عملیاتی کسب خواهد کرد، که این میزان رقمی معادل 500 میلیارد ین میباشد.

در مجموع، هیرای سعی دارد بر رویِ بخش هایِ پر بازدهی مثل سنسورهایِ دوربین و سرگرمی هایِ سونی سرمایه گذاری بیشتری کند و به عقیده او سونی با وارد شدن به حیطه اینترنت اَشیاء و تمرکز بر رویِ محصولات رده بالا در بخش موبایل قدرت سابق خود را به دست خواهد آورد. نظر شما پیرامون این موضوع چیست؟

منبع: