اکسپریا XZ1 شاید آخرین نسل از پرچمداران سونی باشد که با طراحی سنتی همراه است. در روزهایی که شرکت های مختلف به سمت تولید گوشی های کم حاشیه پیش میروند، سونی با اکسپریا XZ1 همچنان به حاشیه های زیاد در بالا و پایین صفحه اصرار دارد. اما این اصرار سونی چه دلیلی میتواند داشته باشد؟

سونی سابقه تولید گوشی های کم حاشیه را از سال ها قبل دارد. اکسپریا ZL در سال 2013 که اصلا بحث کم حاشیه بودن دغدغه کاربران نبود، یکی از کم حاشیه ترین گوشی های هوشمند در آن زمان لقب داشت. پس چرا بعد از چندین سال و حالا که نقد زیادی به حاشیه های گوشی های اکسپریا وارد آمده، سونی به طراحی بدون حاشیه روی نیاورده است؟

کالبدشکافی اکسپریا XZ1 که یکی از پرحاشیه ترین گوشی های هوشمند سال 2017 است، نشان میدهد اصرار سونی به این طراحی چندان بی دلیل نیست. در زیر پنل اصلی صفحه نمایش، سونی دو اسپیکر در بالا و پایین دارد که ابعاد آنها چندان کم نیست. ابعاد اسپیکرهای اکسپریا XZ1 یکی از دلایلی است که سونی را مجبور به ایجاد حاشیه در بالا و پایین صفحه نمایش کرده که به نظر منطقی هم می آید.

البته اسپیکرهای استریو، تنها مشکل پیش روی سونی برای کم کردن حاشیه ها نیستند. دو ماژول دوربین در جلو و پشت دستگاه نیز در افزایش حاشیه ها تاثیر گذار هستند. اکثر گوشی های هوشمند که حاشیه های خود را کم کردند، چاره ای دیگر برای لنز دوربین اندیشیدند. انتقال لنز به وسط و نیز برآمدگی آن راه چاره ای است که میتوان برای کم کردن حاشیه ها در پیش گرفت.

آنچه که مشخص است، کم کردن حاشیه ها با طراحی فعلی گوشی های سونی سازگاری ندارد. محل قرارگیری لنز دوربین و اسپیکرها سد محکمی برای کم کردن حاشیه ها هستند. اگر سونی در پرچمدار آینده خود سعی در کم کردن حاشیه ها داشته باشد، به نظر شاهد تغییرات بسیار کلی در طراحی باشیم. تغییر در زبان طراحی در نسل آینده اکسپریا، اتفاق است که انتظار رخ دادن آن را داریم.

منبع: