3

سونی برای اولین بار در اکسپریا Z2 از لوله های خنک کننده برای کنترل گرمای هسته درونی دستگاه استفاده کرد و این کار را تا به امروز نیز در پرچمداران خود ادامه داده است. وجود یک لوله خنک کننده در کنار هسته مرکزی دستگاه تا اکسپریا Z3 Plus ادامه داشت اما حرارت درونی پردازنده اسنپدراگون 810 تا حدی بود که این قابلیت دیگر به خوبیِ سابق جوابگو نبود.

به همین خاطر سونی در اکسپریا Z5 برای اولین بار بر آن شد تا از دو لوله خنک کننده در اطراف پردازنده مرکزی دستگاه استفاده کند تا بتواند آتش درونی اسنپدراگون 810 تحت اختیار خود دربیاورد. کاری که در انجام آن نیز موفق بود.

ماه ها گذشت و اکسپریا X Performance به عنوان اولین اسمارت فون سونی از پردازنده اسنپدراگون 820 استفاده کرد. اسنپدراگون 820 ذاتاً خنکتر از نسل قبلی خود است اما سونی این بار هم راه سری Z5 را ادامه داده و دو لوله خنک کننده را در این دستگاه برای کنترل گرما به کار برده است. تصویری که از کالبدشکافی اکسپریا X Performance منتشر شده نشان میدهد این دستگاه همانند سری Z5 در دل خود دو لوله خنک کننده جای داده تا به این وسیله گرمای هسته درونی دستگاه را کنترل کند. با توجه به گرمای کمتر این پردازنده در مقایسه با نسل قبلی خود و همچنین استفاده از خنک کننده دوگانه به نظر نمیرسد کاربران اکسپریا X Performance جایی برای نگرانی از بابت حرارت دستگاه داشته باشند.

2

 

1