همیشه یکی از جذاب ترین بخش هایِ بررسی یک گوشی هوشمند، مخصوصاً پس از معرفی و پیش از عرضه، کالبدگشایی گوشی هایِ هوشمند است. کاربران همیشه کنجکاو هستند که بدانند در دل گوشی محبوبشان چه میگذرد. آیا کمپانی متبوعه شان دست به ایجاد تغییرات بنیادین در طراحی قطعات داخلی زده است، یا از همان سنت قدیمی خود پیروی کرده است.

معمولاً کالبدگشایی گوشی هایِ هوشمند جدید پس از عرضه جهانی و توسط اصحاب رسانه صورت میگیرد، اما اینبار این کالبدگشایی بسیار زودتر و تنها دو روز پس از برگزاری نمایشگاه و معرفی قدرتمندترین گوشی سونی انجام گرفته است. جالب است که بدانید برایِ اولین بار این کالبدگشایی توسط اصحاب رسانه انجام نشده است و توسط خودِ سونی این کار انجام گرفته است تا کاربران و علاقه مندان بتوانند دید جامعی از محیط داخلی گوشی هوشمند مورد علاقه خود داشته باشند.

سونی در اکسپریا XZ Premium از یک صفحه نمایش ارتقا یافته با رزلوشن 4K و اینبار با فناوری بسیار خاص HDR استفاده کرده است. پنل این گوشی هوشمند در برابر نسل قبل 40 درصد روشنتر میباشد و به دلیل استفاده از فناوری HDR یا محدوده‌ی دینامیکی گسترده، تصاویر با عمق بسیار بیشتر، کنتراست بالاتر و رنگ هایِ چشم نواز تری به کاربر تقدیم میکند.

علاوه بر استفاده از یک صفحه نمایش خارق العاده که تا کنون نمونه اش را در هیچ گوشی هوشمندی ندیده ایم، سونی از نسل جدید سنسور دوربین خود که مجهز به حافظه رم میباشد نیز در این گوشی هوشمند بهره گرفته است. در کنار اینها، نباید از قدرتمندترین چیپست ساخته شده توسط کوآلکام، اسنپدراگون 835 نیز به سادگی گذر کنیم.

اینها را شاید بارها و بارها در طی روزهایِ گذشته برایِ شما تکرار کرده باشیم، اما مجسم کردن این قطعات با دیدن آنها به صورت عملی بسیار متفاوت است. به لطف حرکت بسیار ارزشمند سونی، حالا ما میتوانیم دید نسبتاً جامعی به قطعات داخلی گوشی اکسپریا XZ Premium، قدرتمندترین گوشی سونی تا به امروز داشته باشیم.

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید، هر بخش مهم با یک شماره مشخص شده است، که به ترتیب به تشریح آنها خواهیم پرداخت. شماره 1 در تصویر فوق در واقع جایگاه قلب تپنده گوشی، چیپست اسنپدراگون 835 کوآلکام است، که باز هم همچون نسل قبل ( گوشی اکسپریا XZ ) دارایِ هیچگونه لوله خنک کننده ای نمیباشد، اما به واسطه مهندسی بینظیر سونی هیچگاه با مشکل گرم شدن گوشی هوشمند خود مواجه نخواهید شد.

در شماره 2 سنسور دوربین اصلی دستگاه را مشاهده میکنید، که در حال حاضر قدرتمندترین سنسور دوربین سونی در جهان میباشد و مجهز به حافظه موقت رم برایِ ثبت تصاویر در کسری از ثانیه و ثبت تصاویر آهسته با نرخ خارق العاده 960 فریم بر ثانیه میباشد. در کنار سنسور دوربین اصلی، سنسور دوربین ثانویه دستگاه نیز دیده میشود.

در شماره 3 اسپیکرهایِ اصلی دستگاه، که در مقایسه با نسل هایِ قبل بسیار بزرگتر هستند و یکی از آنتن هایِ گوشی اکسپریا XZ Premium را مشاهده میکنید، که با یک ترفند خلاقانه با یکدیگر در مسیری واحد قرار گرفته اند تا قدرت آنتن دهی گوشی بالاتر برود. در کنار اسپیکر اصلی و آنتن نیز در شماره 4 موتور ویبره دستگاه را میتوانید به خوبی مشاهده کنید، که برایِ یک گوشی هوشمند بسیار عالی به نظر میرسد.

در شماره 5 نیز جک 3.5 میلی متری صدا مشاهده میشود، که جایِ آنچنانی را نمیگیرد و نیازی به حذف آن نیست! در سمت پایین تصویر نیز پورت USB نوع C دستگاه، که اَکنون مجهز به USB 3.1 شده است را در کنار دکمه شاتر دوربین، سنسور اثر انگشت و کلیدهایِ کم و زیاد کردن دستگاه مشاهده میکنید، که در یک راستا و در سمت راست گوشی قرار دارند. در سمت چپ نیز اسلات کارت حافظه و محفظه سیمکارت دیده میشود.

اما قبل از اینکه به سراغ تصاویری از جزء به جزء این کالبدگشایی برویم، بد نیست نگاهی به صفحه نمایش دستگاه داشته باشیم، که سونی پشت آنرا با یک ورق بسیار ضخیم گرافیتی پوشانده است، تا هم از گرمایِ احتمالی تولید شده توسط نمایشگر خارق العاده این محصول و انتقال نیافتن آن به قطعات اصلی جلوگیری کند و هم صفحه نمایش را از گرمایِ احتمالی قطعات داخلی مصون بدارد.

در این بین نمیتوانیم از باتری غول پیکر این محصول و محافظ بسیار قدرتمندی که سونی برایِ باتری استفاده کرده است نیز به سادگی گذر کنیم. همه سونی را به عنوان یک کمپانی خوش نام و قابل اعتماد میشناسند. این کمپانی ید طولایی در عمر باتری بسیار مناسب گوشی هایِ خود دارد و در نسل هایِ اَخیر با توجه به افزایش یافتن قدرت سخت افزاری، همچنان دو روز عمر باتری تضمین شده را به کاربران پیشنهاد میدهد.

اما موضوعی که بیشتر از عمر باتری و حجم باتری ارزش دارد، امنیت باتری گوشی هوشمند است. باتری گوشی هایِ هوشمند میتواند مثل یک بمب ساعتی عمل کند؛ پس کمپانی ها باید با دقت بسیار زیادی به تولید باتری برایِ گوشی هایِ هوشمند خود اقدام کنند و آنرا تا حد ممکن ایمن سازند. باتری اکسپریا XZ Premium همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، علاوه بر پوشش بسیار ضخیم اصلی، دارایِ یک پوشش ضد حریق و احتمالاً گرما گریز است، که کاربران محصولات سونی را همچون قبل از بابت امنیت باتری گوشی هوشمندشان مطمئن میسازد.

بهتر است سخن کوتاه کنیم و شما را به تماشایِ قطعات داخلی گوشی اکسپریا XZ Premium، آخرین و جدیدترین شاهکار سونی موبایل دعوت کنیم. با ما با کالبدگشایی این غول سامورایی همراه باشید…

منبع: