8331
عصر امروز، در یک اتفاقی که این روزها بسیار نادر به شمار میرود، تصاویری از پرچمدار آینده سونی به بیرون درز کرد. تصاویری که از نسل بعدی اسمارت فون های اکسپریا منتشر شد یک واژه جدید را به واژگان طراحی سونی افزود.

تصاویری که امروز خبر ساز شدند مربوط به یک اسمارت فون با کد F833X از سونی است. شاید اگر لوگوی سونی بر روی این گوشی حک نشده بود کمتر کسی در نگاه اول فکر میکرد که این تصاویر مربوط به عضو جدیدی از خانواده اکسپریا باشد. چرا که طراحی به کلی با آنچه که در سری Z و حتی سری اول X دیدیم تفاوت داشت.

سونی سه سال گذشته را با سری Z گذراند و در این مدت طراحی اولیه خود را تا چند نسل تکامل بخشید. اما حالا تصاویری که از نسل بعدی پرچمداران سونی منتشر شده گواهی میدهد که سونی اساس طراحی خود را دستخوش تغییر کرده است. اما این طراحی که در مورد آن صحبت میکنیم از کجا آمده است؟


آنهایی که از گذشته پیگیر اخبار سونی هستند حتما به خاطر دارند که دو سال قبل و در ماجرای هک سرورهای سونی پیکچرز، سندی از بخش موبایلِ سونی افشا شده بود که در آن طرح اولیه چند گوشی هوشمند از سونی نمایان بود. طرح تقریبا نهایی از اکسپریا Z3 Plus و یک طرح اولیه از اکسپریا Z5 در سند مذکور وجود داشت که بعد ها با اندکی تغییر به مرحله معرفی و عرضه نیز رسید.

اما در همان سند، تصاویری از طرح اولیه یک اسمارت فون سونی وجود داشت که بیشتر از همه چیز به تصاویری که امروز از پرچمدار آینده سونی درز کرده شبیه است.

11

Screenshot (7)

Screenshot (8)

سونی در این سند از واژه Tube به معنای لوله استفاده کرده بود که بی ارتباط به طراحی استوانه ای این دستگاه نیست. البته نمونه ای که ما در طرح اولیه دیدیم با آنچه که امروز مشاهده کردیم اندکی تفاوت دارد اما اساس اصلی طراحی دقیقا همان است.

سند افشا شده در سال 2014 نشان میدهد که سونی از دو سال پیش، طرح اولیه اسمارت فون نیمه دوم سال 2016 خود را ریخته بود و حالا بعد از گذشت دو سال خود را برای معرفی نسخه نهایی آن آماده میکند. سندی که یک به یک الگوهای آن به حقیقت تبدیل میشوند.