Sony-Xperia-Z3-vs.-Z3-compact-box-4
آنهایی که در روزهای اخیر برای خرید گوشی های هوشمند به بازار موبایل مراجعه کردند حتما با کاهش موجودی گوشی ها در بازار مواجه شدند. در هفته های گذشته ویترین مغازه های موبایل فروشی دیگر مثل سابق نبود و کمبود گوشی های هوشمند در چند هفته اخیر کاملا به چشم می آمد.

در بین گوشی های هوشمندی که این روزها در بازار کشورمان فروش بالایی دارند، گوشی های اکسپریا بیشتر از دیگر گوشی ها با کاهش موجودی رو به رو شده است. این کاهش موجودی برای بسیاری جای سوال است که چرا به یک باره در مدت کوتاهی تهیه یک گوشی هوشمند اکسپریا در بازار کشور تا به این حد دشوار شده است.

محمد راهدار، یکی از فعالان حوزه موبایل در گفتگو با سایت تخصصی اکسپریا ضمن تایید کاهش شدید موجودی گوشی های اکسپریا در بازار کشور، این اتفاق را موقتی و ناشی از اجرای طرح جدید مبارزه با گوشی های قاچاق در کشور دانست. وی با اشاره به اینکه در هفته های گذشته صحبت از اجرای طرح رجیستری گوشی های هوشمند مطرح شده، کاهش فروش گوشی های هوشمند سونی را تا تعیین وضعیت نهایی این طرح محتمل دانست.

چند هفته قبل معاون برنامه‌ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه باقاچاق کالا و ارز از اجرای طرح رجیستری گوشی های هوشمند برای مبارزه با ورود گوشی ها به صورت قاچاق خبر داد و اعلام کرد این طرح از ماه مهر و با هدف ساماندهی به واردات تلفن های همراه در کشور اجرا خواهد شد. بر اساس این طرح از این پس دیگر سیم کارت های اپراتورهای داخلی کشور با گوشی های وارد شده به صورت قاچاق فعال نخواهد شد.

اجرای این طرح میتواند کمک زیادی به ارتقای کیفیت محصولات وارد شده و خدمات داشته باشد. نظارت بیشتر بر روی واردات و مقابله با ورود محصولات تقلبی به بازار کشور از مزایای اجرای این طرح خواهد بود. اجرای این طرح همچنین میتواند سهم گوشی های گارانتی دار را از بازار کشور بالا ببرد و در مقابل خرید گوشی های بدون گارانتی را برای مشتریان دشوار کند. به هر حال این روزها بازار کشور در یک برزخ قرار دارد و تا اجرای نهایی این طرح بازار گوشی های هوشمند نمیتواند پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد.

در این بین گوشی های هوشمند سونی با توجه به تمایل بیشتر خریداران به گوشی های بدون گارانتی از یک طرف و نیز عدم فروش گوشی های بدون گارانتی از سوی فروشندگان از طرف دیگر باعث شده تا فروش گوشی های هوشمند اکسپریا در هفته های اخیر به شدت کاهش یابد. در مجموع باید منتظر اجرای این طرح بود تا ببینیم آینده گوشی های هوشمند سونی در بازار کشور به چه صورت خواهد بود؟ آیا مشتریان از گوشی های هوشمند گارانتی دار همانند گوشی های بدون گارانتی استقبال میکنند؟ نظر شما در این رابطه چیست؟