sony-xperia-xz-1
اگر با ما همراه بوده باشید، امروز در مقاله ای مفصل، در خصوص تکنولوژی LTE Advanced صحبت کردیم. این تکنولوژی که مختصراً به صورت LTE-A شناخته میشود، در حال حاضر بالاترین استانداردی است که به صورت معمول در گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار میگیرد.

در مورد این فناوری و جزئیات آن در مقاله قبل به صورت کامل صحبت کردیم. اما شاید این سوال در ذهن کاربران سایت تخصصی اکسپریا پدید آید که کدامیک از گوشی های سونی، از چنین قابلیتی پشتیبانی میکنند؟

تکنولوژی LTE Advanced علاوه بر LTE-A با نام های دیگری مثل LTE+, 4G+, 4GX, 4.5G و یا 4G LTE ULTRA شناخته میشود. در حال حاضر بین تمامی گوشی های سونی، تمامی مدل هایی که از فناوری LTE Cat6 و بالاتر بهره مند هستند از این تکنولوژی پشتیبانی میکنند.

اولین گوشی هوشمند از سونی که پشتیبانی از فناوری LTE-A را به همراه داشت اکسپریا Z3 Plus بود. البته پیش از آن تبلت اکسپریا Z4 نیز از این تکنولوژی برخوردار بود. اما به جز اکسپریا Z3 Plus چند مدل دیگر از اسمارت فون های سونی از نعمت پشتیبانیِ LTE Advanced بهره مند بودند. مجموعا نُه دستگاه از خانواده اکسپریا از این فناوری پشتیبانی میکنند که به شرح زیر میباشند.

Xperia X/ X Dual
Xperia XZ/ XZ Dual
Xperia X Performance/ X Performance Dual
Xperia X Compact
 Xperia Z5 Premium E6853
Xperia Z5 E6653
 Xperia Z5 Compact E5823
Xperia Z3 Plus E6553
Xperia Z4 Tablet SGP771

از این بین تنها در دو مدل اکسپریا XZ و اکسپریا X Performance از باند LTE Cat9 با حداکثر 450 Mbit/s استفاده شده و سایر نام هایی که در بالا گفتیم به شبکه های LTE Cat6 با حداکثر سرعت 300 Mbit/s مجهز هستند. آیا گوشی شما در لیست گوشی های فوق قرار دارد؟ اگر خیر، با توجه به ورود این فناوری به ایران آیا تغییر گوشی هوشمند تنها به همین نیت و خرید یک اسمارت فون جدیدتر با پشتیبانی از تکنولوژی LTE-A در برنامه شما جای دارد؟

نکته: در بین گوشی های فوق، اکسپریا XZ، اکسپریا X Performance و اکسپریا X در هر دو مدل تک سیم کارت و دو سیم کارت از LTE-A پشتیبانی میکنند و سایر گوشی ها تنها این قابلیت را برای یک سری از نسخه تک سیم کارت که در بالا با قرمز مشخص شدند به همراه دارند.