xz-manual-camera
همیشه، گوشی های پرچمدار، قابلیت های سخت افزاری و نرم افزاری جدیدی را با خود همراه دارند که کاربران مدل های قدیمی به شدت دنبال آنها هستند. طبیعتا قابلیت های سخت افزاری به صورت انحصاری در اختیار مدل های جدید باقی میماند اما قابلیت های نرم افزاری امکان افزوده شدن به مدل های قدیمی تر را دارند. اما اینکه شرکت ها دست به چنین کاری بزنند یا خیر مسئله دیگری است.

سونی در اکسپریا XZ علاوه بر تغییراتی که در ظاهر و سخت افزار دستگاه ایجاد کرده بود، برخی ویژگی های نرم افزاری جدیدی را نیز در آن به کار برد. مهمترین قابلیت نرم افزاری به کار رفته در اکسپریا XZ تنظیمات دستی دوربین از جمله تنظیم سرعت شاتر و فوکوس است که مدت ها کاربران گوشی های سونی انتظار آن را داشتند.

حالا این سوال مطرح میشود که این قابلیت های جدید، در به روزرسانی های آینده به کدام گوشی های سونی وارد خواهد شد. شب گذشته اولین تصاویر از نسخه بتای اندروید 7.0 نوقا در اکسپریا X Performance منتشر شد که وجود این قابلیت های جدید را تایید میکرد. با این حساب اکسپریا X Performance این قابلیت را در آینده خواهد داشت. اما به جز این دستگاه کدام مدل های دیگر این شانس را بدست خواهند آورد؟

سونی معمولا گوشی هایی را که از پردازنده مشابه برخوردار هستند، به صورت مشترک و با یک سری ساخت مشابه به روزرسانی میکند. نمونه آن را در اکسپریا Z5 و Z3 Plus و یا اکسپریا Z2 و Z3 دیدیم. به همین خاطر اکسپریا X Performance نیز به خاطر تشابه پردازنده با اکسپریا XZ این فرصت را بدست آورده تا قابلیت های نرم افزاری آن را به ارث ببرد. با این حساب اکسپریا X نیز در آینده به روزرسانی های مشترکی را با اکسپریا X Compact تجربه خواهد کرد که حاصل آن، قابلیت های نرم افزاری مشابه خواهد بود.
xz-forest-blue-8
اکسپریا X Compact که همزمان با اکسپریا XZ معرفی شد، همین قابلیت های نرم افزاری که در مورد آن صحبت کردیم را همراه داشت. پس اکسپریا X این فرصت را دارد تا به لطف مدل کامپکت این خانواده، در آینده تنظیمات دستی دوربین اکسپریا XZ و X Compact را بدست بیاورد.

تا اینجا اکسپریا X و اکسپریا X Performance دو دستگاهی هستند که شانس دریافت قابلیت های نرم افزاری دوربین اکسپریا XZ را به احتمال قریب به یقین در آپدیت اندروید 7.0 بدست خواهند آورد. اما غیر از این دو دیگر مدل هایی که اندروید 7.0 را دریافت میکنند کمتر امیدی به بهره مندی از این قابلیت ها دارند. میان رده های سری X مثل اکسپریا XA و اکسپریا XA Ultra که غیر ممکن است این شانس را بدست بیاورند و پرچمداران سری Z5 نیز با توجه به سابقه سونی امید کمی به این اتفاق خواهند داشت. در نهایت اگر سونی قصد غافلگیری ما را نداشته باشد، میتوانیم انتظار این را داشته باشیم که اکسپریا X و X Performance به همان قابلیت هایی که اکسپریا XZ و X Compact همراه دارند مجهز شوند.