c700x420
این روزها، نام هدست های واقعیت مجازی را زیاد میشنویم. هرچند که کمپانی های با سابقه ای مثل سونی، سامسونگ، اچ تی سی و … از پیشگامان تولید هدست های واقعیت مجازی بودند، اما ورود شرکت های چینی به این عرصه، روند توسعه هدست های واقعیت مجازی را تحت تاثیر قرار داد.

امروزه هدست های واقعیت مجازی مثل Play Station VR سونی، با توجه به قیمت بالای آن محدود به یک قشر خاص شده است. اما این کمپانی های چینی هستند که با هدست های ارزان قیمت، عموم مردم را نشانه گرفتند.

اغلب هدست های واقعیت مجازی که امروزه در بازار مشاهده میشود و از قضا با استقبال بسیار خوبی نیز همراه شده عملکردی شبیه به هم دارند. این هدست ها معمولا با گوشی های هوشمند کار میکنند و تفاوت خاصی نیز در نوع گوشی های هوشمند برای آنها وجود ندارد. امروز فارغ از هدست واقعیت مجازی سونی، میخواهیم از هدست های واقعیت مجازی ارزان قیمت و اقتصادی در بازار سخن بگوییم. اینکه چه گوشی هایی با این هدست ها سازگار است و علاقه مندان به این هدست، پیش از خرید به نکاتی در خصوص گوشی خود باید توجه کنند!

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، نحوه کار اینگونه هدست ها در عمل شبیه به هم است. در تمامی این هدست ها، فیلم های سه بعدی که به صورت دو پنجره در کنار هم هستند و یا بازی ها و نرم افزارهای سازگار با VR که آنها هم دو پنجره ای هستند از طریق دو عدسی به صورت سه بعدی مشاهده میشود.

اگر بخواهیم مختصر بگوییم، تمامی گوشی های هوشمند میتوانند فیلم های سه بعدی و یا بازی های سه بعدی را در این هدست ها به نمایش بگذارند! اما اغلب بازی ها و برنامه های سازگار با این هدست ها نیازمند سخت افزاری است که برخی از گوشی های هوشمند فاقد آن ها هستند. تقریبا بیشتر بازی هایی که مخصوص هدست های واقعیت مجازی یا همان VR ها ساخته شدند به دو سنسور ژیروسکوب و شتاب سنج نیاز دارند. به همین خاطر، توصیه میشود کسانی که به دنبال خرید این گونه هدست ها هستند، حتما از وجود این دو سنسور در گوشی های هوشمند خود مطمئن شوند. ما برای شما لیستی از تمامی گوشی های سونی که مجهز به سنسور ژیروسکوب و شتاب سنج هستند را جمع آوری کردیم که در پایین مشاهده میکنید.

سری مدل گوشی
سری 2016 Xperia XZ

Xperia X Compact

Xperia X

Xperia X Performance

سری 2015 Xperia Z5

Xperia Z5 Premium

Xperia Z5 Compact

Xperia Z3 Plus

سری 2014 Xperia Z3

Xperia Z2

Xperia Z1 Compact

Xperia T2 Ultra

Xperia Z3 Compact

Xperia T3

سری 2013 Xperia Z1

Xperia Z

Xperia ZL

Xperia ZR

Xperia Z Ultra

Xperia SP

سری 2012 Xperia S

Xperia V

Xperia P

Xperia T

Xperia SL

Xperia Acro S

Xperia Ion

Xperia TX

لیست بالا تمامی گوشی های سونی در بازار ایران است که از سنسورهای ژیروسکوب و شتاب سنج بهره مند هستند. همانطوری که در بالا نیز گفتیم، عدم وجود این دو سنسور در یک گوشی به معنای عدم پشتیبانی از هدست های واقعیت مجازی نیست. بدون این دو سنسور نیز میتوانید توسط هدست های موجود در بازار، فیلم های سه بعدی را تماشا کنید. اما با توجه به نیاز بسیاری از بازی ها و برنامه ها به این دو سنسور، عدم وجود آنها در یک گوشی هوشمند تجربه جالبی از هدست واقعیت مجازی به کاربر نمیدهد.

البته سازگاری کامل گوشی با هدست های واقعیت مجازی یک پیش نیاز دیگر نیز دارد که در هنگام خرید هدست باید به آن توجه کنید. در مشخصات هدست ها معمولا به اندازه مورد نیاز برای گوشی ها نیاز اشاره شده است. ممکن است برخی از گوشی ها که اندازه کوچکی دارند مثل اکسپریا P و یا در مقابل بعضی از گوشی های بزرگ مثل اکسپریا Z Ultra با برخی از هدست ها سازگاری نداشته باشند. پس در هنگام خرید هدست به اندازه گوشی نیز حتما توجه کنید.