sony_xperia_z5_platinum_12_crop (1)

گوگل، پس از چند هفته نظرخواهی از کاربران خود در خصوص نام نسخه آینده سیستم عامل محبوبِ اندروید، بالاخره Nougat را انتخاب کرد. Nougat نام اندروید 7.0 خواهد بود که در آینده ای نزدیک شاهد اجرای آن بر گوشی های هوشمند خواهیم بود.

گوگل از چند ماه قبل، نسخه ای پیش نمایش از اندروید 7.0 را برای برخی دستگاه ها عرضه کرد تا بسیاری از ویژگی ها و قابلیت های نهفته در آن برای ما آشکار شود. ماجرای معرفی اندروید 7.0 با تمام نسخه های قبلی اندروید متفاوت است. پیش از این گوگل یک نسخه پیش نمایش از اندروید را عرضه میکرد و پس از چند ماه همزمان با انتخاب نام نهایی آن در طی یک مراسم نسخه جدید خود را معرفی میکرد. اما امسال نام نوقا به یکباره برای نسخه جدید اندروید انتخاب شد و هنوز مشخص نیست که آیا گوگل برنامه ای برای معرفی رسمی اندروید 7 دارد یا که خیر.

به هر حال، حالا که شماره و نام نسخه آینده اندروید تعیین شده همه منتظر هستند تا شرکت های مختلف برنامه های خود را برای به روزرسانی گوشی های هوشمند به این نسخه ارائه کنند. یکی از این شرکت ها سونی است که کاربران آن بی صبرانه منتظر هستند تا ببینند سونی کدامیک از اسمارت فون های اکسپریا را در پروژه جدید به روزرسانی وارد خواهد کرد.

ما در این مقاله قصد داریم تا با یک بررسی کوتاه ببینیم کدامیک از گوشی های هوشمند سونی، شانس دریافت اندروید 7 را دارند؟ توجه داشته باشید هنوز هیچ لیستی از جانب سونی اعلام نشده و تمام این مباحث بر اساس تحلیل و بررسی های ما از شرایط فعلی حاکم بر سونی و گوشی های اکسپریا نوشته شده است.

در ابتدا بد نیست نگاهی به گوشی های هوشمند اکسپریا که هنوز در محدوده پشتیبانی نرم افزاری از سونی هستند داشته باشیم. در حال حاضر گوشی های هوشمند زیر همچنان در حال دریافت آپدیت های نرم افزاری هستند: البته در این بین گوشی های دو سیم کارت و تک سیم کارت فرقی ندارند و تبلت ها نیز با اسمارت فون های هم دوره خود لحاظ میشوند.

Xperia X Performance
Xperia X
Xperia XA
Xperia XA Ultra
Xperia Z5 Premium
Xperia Z5
Xperia Z5 Compact
Xperia Z3 Plus
Xperia Z3
Xperia Z3 Compact
Xperia Z2
Xperia C5 Ultra
Xperia M5
Xperia C4
Xperia M4 Aqua
Xperia E5

در قدم اول، تعدادی از گوشی های اکسپریا هستند که به احتمال 100% این به روزرسانی را دریافت خواهند کرد. هر چهار گوشی هوشمند خانواده X در همین دسته هستند که کار خود را با اندروید 6 آغاز کردند و دریافت اندروید 7 برای آنها حداقل به روزرسانی است که میتوانند تجربه کنند.

سه گوشی دیگر از سری Z5 نیز که با اندروید 5.1 عرضه شدند همانند سری X جزو اسمارت فون هایی به حساب می آیند که دریافت اندروید 7 برای آنها قطعی است. اکسپریا Z3 Plus وضعیتی مشابه با اکسپریا Z5 دارد و به احتمال قریب به یقین این آپدیت را دریافت میکند.

در مقابلِ این چند گوشی که نام بردیم، تعدادی از گوشی های اکسپریا هستند که احتمال دریافت این به روزرسانی برای آنها بسیار کم و یا حتی غیر ممکن است. اکسپریا E5 با توجه به سابقه پشتیبانی سونی از سری ارزان قیمت E بعید است که اندروید 7 را دریافت کند و سونی همین اندروید 6 را که در ابتدا برای این دستگاه قرار داده تا انتها نیز با چند به روزرسانی سیستمی کوچک به پایان خواهد رساند.

دو گوشی دیگر از سری M به نام های اکسپریا M4 Aqua و اکسپریا M5 به علاوه دو فبلت سری C به نام های اکسپریا C4 و اکسپریا C5 Ultra همگی بازمانده های لالی پاپ هستند که در لیست به روزرسانی اندروید 6.0 سونی نیز قرار دارند. به نظر میرسد روی این چهار دستگاه نیز نمیتوانیم حساب باز کنیم و سونی اندروید مارشمالو را ایستگاه آخر آنها قرار خواهد داد.

اما سه گوشی هوشمند دیگر از سونی باقی مانده که وضعیت آنها مبهم است. اکسپریا Z2، اکسپریا Z3 و اکسپریا Z3 Compact همگی تنها بازمانده های کیت کت از سال 2014 هستند که هنوز از جانب سونی حمایت میشوند. حدس وضعیت این سه دستگاه و اینکه آیا به اندروید نوقا میرسند یا خیر بسیار دشوار است.

androidpit-sony-xperia-Z3-1-7-w782

شاید اول از همه باید منتظر گوگل باشیم تا ببینیم چه زمانی اندروید 7.0 نوقا به صورت نهایی معرفی خواهد شد. هر چه دیرتر این اتفاق رخ دهد شانس دریافت این نسخه برای سه گوشی نامبرده نیز کمتر میشود. چرا که سونی در ابتدا نسل های جدید خود را آپدیت میکند و سری Z2 و Z3 با این حساب در مرحله ای بعد از سری X و Z5 باید آپدیت جدید را دریافت کنند.

سونی معمولا اسمارت فون های هر ساله خود را با هم به روزرسانی میکند و سری Z2 و Z3 نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پس هر اتفاقی که برای اکسپریا Z3 رخ دهد برای اکسپریا Z2 نیز رخ خواهد داد. در حال حاضر بیش از دو سال و چند ماه از عرضه اکسپریا Z2 میگذرد و قاعدتاً پشتیبانی نرم افزاری از این دستگاه به پایان رسیده است. در حالی که اکسپریا Z3 به مرز دو سالگی نزدیک میشود. پس این احتمال وجود دارد که سونی همانند اکسپریا Z1 که آن را با اکسپریا Z در یک ایستگاه متوقف کرد، این بار نیز اکسپریا Z3 را به خاطر اکسپریا Z2 و همگام سازی با آن در همین اندروید مارشمالو متوقف سازد.

از طرف دیگر سونی با همکاری گوگل، نسخه پیش نمایشی از اندروید 7 را برای اکسپریا Z3 عرضه کرده تا کاربران این دستگاه امیدوار شوند که پرچمدار سال 2014 سونی به اندروید 7 خواهد رسید. ولی نباید این موضوع را دلیل محکمی بر به روزرسانی مذکور بدانیم. چرا که سونی معمولا نسخه های پیش نمایش و یا حتی رام های خام AOSP را برای برخی از گوشی های خود در اختیار توسعه دهندگان قرار میدهد، اما هرگز به صورت رسمی آنها را عرضه نمیکند. اتفاقی که برای اکسپریا E3 و چند دستگاه دیگر با انتشار رام خام AOSP از اندروید لالی پاپ افتاد اما سونی دست به عرضه رسمی آنها نزد.

پس برای سری Z2 و Z3 اگر بخواهیم نتیجه گیری کنیم اول از همه باید چشم به گوگل داشته باشیم تا ببینیم چه زمانی نسخه نهایی اندروید 7.0 عرضه میشود. اگر همین فردا این اتفاق رخ دهد میتوانیم امیدوار به دریافت نوقا برای سری Z2 و Z3 باشیم اما اگر این اتفاق به چند ماه آینده، مثلا مهر ماه که معمولا نسخه های اندروید در همان زمان نهایی میشوند موکول شود شانس دریافت اندروید 7.0 برای سری Z2 و Z3 کاهش می یابد. چرا که از همان زمان تا شروع به روزرسانی و رسیدن به مرحله ای که اکسپریا Z2 و Z3 در آن قرار دارند چند ماه طول میکشد. پس نباید انتظار داشته باشیم دستگاهی مثل اکسپریا Z2 که در اوایل 2014 معرفی شده تا نیمه های سال 2017 آپدیت های سیستمی خود را دریافت کند!!!

با تمام این تفاصیل باز هم تکرار میکنیم تا زمانی که سونی لیست قطعی خود را برای به روزرسانی محصولات خود ارائه نکند، نمیتوانیم قضاوت درستی از برنامه سونی داشته باشیم. سونی بارها نشان داده در به روزرسانی گوشی های هوشمند خود غیر قابل پیش بینی است. پس ما هم مثل شما منتظر هستیم تا ببینیم سونی در نهایت کدامیک از گوشی های هوشمند خود را در لیست به روزرسانی شیرینی نوقا جای خواهد داد.