سونی با راه اندازی یک خانواده جدید در اسمارت فون های خود به نام X، سعی کرد تا حد امکان بین این خانواده و خانواده Z تفاوت ایجاد کند. علاوه بر طراحی ظاهری که در اکسپریا XZ دچار تغییر و تحول شد، رابط کاربری دستگاه نیز نسبت به قبل تا حد زیادی متفاوت شده است.

سونی برای چهار گوشی هوشمند از سری X به نام های اکسپریا XZ، اکسپریا X Performance، اکسپریا X و اکسپریا X Compact به همراه چهار گوشی هوشمند از سری Z به نام های اکسپریا Z5، اکسپریا Z5 Premium، اکسپریا Z5 Compact و اکسپریا Z3 Plus به روزرسانی اندروید نوقا را ارائه کرده است تا در کنار تبلت Z4 مجموعا 9 دستگاه از سونی باشند که به اندروید 7.0 ارتقا پیدا کردند.

به صورت کلی میتوانیم چهار گوشی سری X را با چهار گوشی سری Z در اندروید 7.0 از نظر رابط کاربری تمیز دهیم. به این صورت که تقریبا خانواده X از یک رابط کاربری یکسان و خانواده Z نیز از یک رابط کاربری یکسان بهره مند هستند.

حالا که سونی اندروید 7.0 نوقا را برای خانواده X و خانواده Z عرضه کرده، فرصت خوبی پدید آمده تا رابط کاربری سونی در اندروید نوقا را بین دو خانواده X و Z مقایسه کنیم. به همین خاطر ما اکسپریا XZ را به نمایندگی از خانواده X و اکسپریا Z5 Premium را به نمایندگی از خانواده Z انتخاب کردیم تا رابط کاربری هر دو خانواده را در کنار هم مقایسه کنیم.

ما در این مقایسه سعی کردیم تا به قسمت های مختلف دستگاه نگاهی داشته باشیم. البته توجه داشته باشید که بسیاری از قسمت های رابط کاربری از آنجایی که مستقیما به برنامه های جانبی مرتبط هستند، مثل آلبوم یا موزیک، به خاطر شباهت نسخه های نرم افزاری این برنامه معمولا تفاوتی با هم بین این دو خانواده دیده نمیشود. اما سایر قسمت های دستگاه تا حدودی با هم تفاوت دارد که در این مقایسه میتوانید بهتر متوجه تفاوت ها شویم.

در تمامی تصاویر اکسپریا XZ در سمت راست و اکسپریا Z5 Premium در سمت چپ قرار دارد.