acpc191thumb

گوگل پیش نمایشی از ورژن جدید اندروید را در جریان  Google I/O 2014  ارائه کرد . این نسخه اولیه که بانام ناقص اندروید L مشهور شده ، برای طی مدت زمانی در اختیار توسعه دهندگان مختلف قرار خواهد گرفت تا آنها اپلیکیشن های مختلفی را برای این نسخه از اندروید طراحی کنند تا نسخه بعدی Android OS  بصورت کامل آماده ی انتشار گردد . زمان عرضه ی نهایی و حتی نام دقیق این نسخه از اندروید هنوز هم که هنوز هست توسط گوگل اعلام نشده است . تغییرات بسیاری از جمله رابط کاربری جدید ، اضافه شدن انیمیشن های جدید ، بهینه سازی مصرف باتری توسط اجرای پروژه ی Volta و ایجاد تغییرات جدید برای نمایش اعلانات (Notification) در این نسخه از اندروید دیده می شود .

 

و اما آپدیت اندروید L که نه نام آن مشخص است و نه شماره آن به طور قطعی اعلام شده، برای گوشی های اکسپریا چگونه خواهد بود و کدام یک از گوشی های سونی این آپدیت را دریافت خواهند کرد؟ این سوالی است که مطمئنا ذهن بسیاری از شما را به خود مشغول کرده . نسخه ی اولیه  و پیش نمایش اندروید از تاریخ 26 ژوئن یعنی امروز از طریق سایت  سایت توسعه دهندگان گوگل  در دسترس می باشد . کمپانی HTC  وعده ی ارائه ی این آپدیت را برای پرچمداران خود یعنی M8 و M7 را ظرف 90 رو آینده داده است تا فرصت کافی برای کد نویسی را داشته باشد .

android-l-1

اگر به زمان قبل یعنی 3 سپتامبر 2013 ،  درست زمانی که گوگل نسخه 4.4  سیستم عامل خود را با نام کیت کت ارائه داد ، برگردیم متوجه می شویم که سونی در تاریخ 2 نوامبر برنامه ی آپدیت 4.4 برای گوشی های مختلف را در برنامه ی خود قرار داد . تا کنون سونی تمامی اعضای خانواده Z گوشی های خود را به این نسخه از اندروید به روز رسانی کرده است . این در حالی است که سایر گوشی های اکسپریا هنوز چشم به راه ارائه ی این آپدیت برای خود می باشند . حال سوال این است که ما چقدر باید انتظار بکشیم تا سونی بیانیه ی رسمی خود را در خصوص تاریخ شروع  به روز رسانی اندروید L منتشر کند .

 

با شروع به کار نسخه رسمی اندروید L ، این انتظار می رود که سونی برنامه ی آپدیت گوشی هایش را شروع کند . این آپدیت به احتمال قریب به یقین برای مدل های اکسپریا Z2، اکسپریا Z1، اکسپریا Z1 Compact، اکسپریا Z Ultra و تبلت Z2 منتشر خواهد شد. البته دیگر مدل های خانواده Z از جمله اکسپریا Z, ZL و ZR نیز شانس دریافت این نسخه را دارند، اما با توجه به مدت زمان طولانی که از عرضه این محصولات به بازار میگذرد و اصل توجه به محصولات جدیدتر، احتمال عرضه آپدیت L برای این سه مدل بسیار پایین است. برخی دیگر از مدلهای 2014 اکسپریا از جمله اکسپریا T2 Ultra ، اکسپریا T3 و اکسپریا M2 نیز شانس دریافت این نسخه را خواهند داشت. به علاوه بعضی از گوشی های سونی مانند اکسپریا SP و M و E1 وL و C هنوز در صف انتظار برای دریافت کیت کت هستند ما انتظار نداریم تا سونی به روز رسانی اندروید L  را برای آنها منتشر کند . این در حالی است که سونی پیش از این اعلام کرده بود برای گوشی های Xperia P و Acro S و ion و U و S و SL دیگر هیچ آپدیتی ارائه نخواهد شد .

 

البته وجود  CyanogenMod و تیم  FXP خیال بسیاری از افراد را راحت کرده و هم اکنون نیز این رام کاستوم با نسخه 4.4.2 اندروید برای کاربران گوشی های مختلف موجود است ( i.e. CM 11 ) . بنابراین آیا به زودی اندروید L را بر روی گوشی های اکسپریا خواهیم دید یا خیر ؟ شما در خصوص بروزرسانی اندروید L برای گوشی های مختلف اکسپریا چه فکر می کنید ؟ در روزهای آینده قطعا سونی نیز موضع خود را اعلام خواهد کرد و برنامه به روزرسانی آینده خود را معرفی میکند.

versions

 

منبع : XperiaGiude