سونی یکی از کمپانی هایی است که از گذشته تا امروز، در طراحی گوشی های هوشمند زبان زد بوده است. مهندسین طراح سونی همواره مجموعه ای از بهترین ها را در گوشی های اکسپریا جمع آوری میکنند که نتیجه آن چیزی نیست جز جوایز متعددی که سونی در سال های اخیر به خاطر طراحی کم نظیر محصولات خود بدست آورده است.

سونی بعد از جداشدن از اریکسون، استفاده از دکمه های سخت افزاری را که در سری 2011 اکسپریا مرسوم بود برای همیشه کنار گذاشت. سال هاست که سونی از دکمه های مجازی که مختصِ اندروید است، بر روی صفحه نمایش استفاده میکند. عدم وجود دکمه های سخت افزاری مثل سری گلکسی سامسونگ باعث شده حاشیه های اطراف صفحه نمایشِ دستگاه از رو به رو نسبت بیشتر جلوه کند.

در بحث گوشی های هوشمند اصطلاحی با عنوان “screen-to-body ratio” یعنی نسبت صفحه نمایش به بدنه وجود دارد که در مورد اندازه صفحه نمایش و حاشیه های جلوی دستگاه کاربرد دارد. screen-to-body ratio به صورتی است که نسبت مساحت صفحه نمایش دستگاه را به کل دستگاه محاسبه کرده و رقمی را به درصد بیان میکند. به این صورت که اگر ما برای یک گوشی با عدد 60% برای screen-to-body ratio مواجه شدیم یعنی 60% از قسمت جلوی دستگاه را صفحه نمایش و بقیه آن را حاشیه های دستگاه تشکیل میدهد.

با تکیه بر همین واژه، یعنی نسبت صفحه نمایش به بدنه امروز میخواهیم با هم نگاهی به گوشی های اکسپریا داشته باشیم. ما در اینجا با بررسی تمامی گوشی های اکسپریا لیست تمامی مدل هایی که صفحه نمایش آنها بیش از 70 درصد از محیط جلوی دستگاه را تسخیر کردند را در جدول زیر گنجانده ایم.

نام محصول اندازه صفحه نمایش نسبت صفحه نمایش به بدنه
 اکسپریا XA Ultra 6.0 اینچ 76.6 درصد
اکسپریا C5 Ultra 6.0 اینچ 75.9 درصد
اکسپریا ZL 5.0 اینچ 75.6 درصد
اکسپریا XA 5.0 اینچ 71.8 درصد
اکسپریا C4 5.5 اینچ 71.7 درصد
اکسپریا T2 Ultra 6.0 اینچ 71.7 درصد
اکسپریا Z4v 5.2 اینچ 71.4 درصد
اکسپریا Z3 5.2 اینچ 70.9 درصد
اکسپریا Z3 Compact 4.6 اینچ 70.6 درصد
اکسپریا Z5 Premium 5.5 اینچ 70.4 درصد