shutterstock_216087928-0-0

اگر با ما همراه بوده باشید، حتماً در جریان هستید که سونی شب چهارشنبه هفته ای که گذشت از کنسول هایِ جدید خود تحت عنوان PS4 Slim و PS4 Pro پرده برداشت. در مراسم اختصاصی پلی استیشن، تمرکز اصلی سونی بر رویِ نسخه ارتقا یافتۀ کنسول PS4 با نام PS4 Pro بود و بیشتر نگاه ها به سمت این کنسول معطوف بود.

در کنفرانس پلی استیشن، سونی دو ویژگی و بارزه مهم برایِ کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro برشمرد، یکی پشتیبانی از خروجی تصویر 4K و دیگری اضافه شدن کیفیت HDR به بازی هایِ پلی استیشن. سونی اشاره کرد که خروجی 4K را تنها میتوانید بر رویِ نسل ارتقا یافتۀ کنسول پلی استیشن 4 تجربه کنید، اما قابلیت HDR به زودی برایِ سایر کنسول هایِ سونی من جمله نسخه اصلی و نسخه Slim منتشر خواهد شد.

این موضوع پس از کنفرانس پلی استیشن نیز توسط یکی از مقامات ارشد سونی تأیید شد و این مقام خاطر نشان کرد هر دو کنسول PS4 و PS4 Slim با یک بروزرسانی نرم افزاری و در آینده ای نزدیک از قابلیت HDR بهره خواهند برد. اما HDR چیست؟ در واقع HDR مخفف Hi Dynamic Range میباشد و به فارسی به معنی محدوده دینامیکی گسترده ( بالا ) میباشد. این قابلیت از مدت ها پیش در دوربین هایِ حرفه ای وجود داشت و کم کم پایش به گوشی هایِ هوشمند امروزی نیز باز شد و چندی است که وارد تلویزیون هایِ 4K شرکت سونی نیز شده است.

z_xbr65x930d1

در مجموع دو فاکتور مهم در نحوۀ نمایش تصاویر در تلویزیون وجود دارد؛ یکی نسب کنتراست یا همان نحوه نمایش تاریکی و روشنی تصاویر بر روی تلویزیون و دیگری فاکتور دقت رنگ که به معنی آن است که چه طور رنگها به بهترین شکل و برای نمایش طبیعی تر کنار هم قرار خواهند گرفت. اگر شما دو تلویزیون را کنار هم قرار دهید که یکی دارایِ نسبت کنتراست بالاتر و دقت رنگ بالاتر باشد، ولی تلویزیون دیگر رزلوشن بالاتر ( یعنی تعداد پیکسل بیشتری داشته باشد )، تلویزیون با نسبت کنتراست بالاتر بیشتر به چشم بینندگان خواهد آمد و برایِ آنها جذاب تر خواهد بود.

20_century_fox_sdr_vs_hdr1

در واقع با این که تلویزیون رزلوشن کمتری دارد، ولی تصویر آن واقعی تر به نظر میرسد. به عبارتی دیگر، بین تلویزیونی با رزلوشن Full HD اما با نسبت کنتراست عالی و دقت رنگ بالا و تلویزیونی با رزولوشن 4K ولی نسبت کنتراست و دقت رنگ متوسط، تلویزیون Full HD برنده خواهد شد. HDR محدوده کنتراست و دقت رنگها را توسعه میدهد، از این رو قسمت هایِ روشن تلویزیون روشن تر به نظر میرسند و بنابراین عُمق تصاویر بیشتر میشود. از طرفی طیف رنگهایِ سبز، آبی و قرمز ( RGB ) و هر رنگی که بین آنها قرار دارد نیز بهینه تر نشان داده میشوند.

چنین حرکتی از سویِ سونی یک حرکت بسیار هوشمندانه و دقیقاً بر اساس همان طرز تفکری است که پیشتر از این از زبان سردمداران این کمپانی بیان کرده بودیم. این موضوع باعث میشود نسل اول کنسول PS4 همچنان از ارزش و اعتبار بالایی در میان کاربران برخوردار باشد و به نحوی میتواند ارزش گذاری سونی و تعهد این کمپانی اَصیل ژاپنی نسبت به کاربرانش را نشان دهد.

منبع: