بر کسی پوشیده نیست که سونی با کنسول PS4 حاکم بلامنازع بازار کنسول هایِ بازی است. فروش نزدیک به 60 میلیون واحد از نسخه هایِ مختلف PS4 از بدو عرضه تا به امروز نشان از محبوبیت بیش از اندازه کنسول PS4 سونی در دنیا دارد. اما برایِ اولین بار پس از مدتها، سهم هر یک از بازیگران عرصه کنسول هایِ بازی در دنیا مشخص شده است. Dean Takahashi، خبرنگار مجله VentureBeat مینویسد:

سونی در سال 2016 میلادی بازار کنسول هایِ بازی، شبکه هایِ بازی و نرم افزارهایِ مخصوص بازی را تحت حاکمیت کامل خود درآورده است. این کمپانی ژاپنی با تصاحب 57 درصد از کُل سود بازار، چیزی حدود 19.7 میلیارد دلار سود در سال اَخیر به جیب زده است. پیش بینی میشود این روند در سال 2017 نیز ادامه داشته باشد و با رُشدی رو به جلو، در سال جاری میلادی حدأقل سودی 20 میلیارد دلاری عاید سونی شود.

پیش بینی سود یک کنسول به صورت سال به سال شاید کار مشکلی باشد، چون معمولاً قیمت کنسول هایِ بازی پس از چند سال شکسته میشود، اما سونی با مدیریت درست منابع و با معرفی کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro و هدست واقعیت مجازی Playstation VR، علاوه بر اینکه با کاهش قیمت نسخه اصلی PS4 ضرر نکرده است، بلکه باید بگوییم توانسته است سودی بیش از 399 دلار برایِ هر واحد از کنسول PS4 به دست آورد.

مؤسسه آماری IHS ساعاتی پیش جدولی را منتشر کرده است که در آن میزان درآمد سالیانه بازیگران اصلی حیطه کنسول هایِ بازی آورده شده است. در این جدول که در ذیل مشاهده خواهید کرد، سهم سود کمپانی هایِ سونی، مایکروسافت و نینتندو به خوبی مشخص شده است، که در آن به خوبی تفاوت میان کنسول XBX1 مایکروسافت و کنسول محبوب Playstation 4 سونی مشخص است.

آقایِ Dean Takahashi ادامه میدهد که در سال 2016 حدود 35 میلیارد دلار توسط کاربران برایِ کنسول هایِ بازی، شبکه هایِ بازی و بازی هایِ مختلف هزینه شده است. در این بین به خوبی مشخص است که سهم سونی و کنسول PS4 از این میزان تقریباً دو برابر سهم کمپانی مایکروسافت و کنسول XBX1 میباشد.

سونی سال 2016 میلادی را با فروش 54 میلیون واحد از کنسول PS4 به اتمام رساند، در حالی که مایکروسافت موفق به فروش تنها 27.6 میلیون نسخه از کنسول XBOX One در سال قبل شده است. سونی موفق به کسب حدود 17.8 میلیارد دلار سود به واسطه کنسول PS4 شده است، که سهم این کمپانی در سال 2016 میلادی را به رقم 51 درصد از کُل سود حاصل میرساند؛ در حالی که مایکروسافت موفق به کسب حدود 9.1 میلیارد دلار سود توسط کنسول XBX1 شده است، که سهمی 26 درصدی را از کُل سود عاید در سال 2016 تشکیل میدهد.

در این بین کمپانی نینتندو نیز با سود بسیار کمی که نزدیک به 2.6 میلیارد دلار میباشد، در جایگاه سوم قرار گرفته است و سهمی 8 درصدی از کُل سود سال 2016 را به خود اختصاص داده است. گفتنی است که سونی به واسطه کنسول PS3 و کنسول قابل حمل PS Vita نیز سهم خوبی را به جیب زده است، که میزان سهم کامل این شرکت در سال 2016 از کنسول هایِ بازی را به رقم 57 درصد رسانده است.

منبع: