mwc-2013-580-75
بدیهی است که کشورمان هم از جهت خدمات اپراتورها و هم از جهت تعداد اپراتورها از بسیاری از کشورهای متوسط جهان عقب تر است چه برسد به کشورهای توسعه یافته و این عقب افتادگی نیازمند تلاش بی وقفه برای جبران است و همچنین این راه نیازمند بررسی ها و کنگره های تخصصی چه از لحاظ سخت افزار چه از لحاظ نرم افزار و چه از لحاظ دولت الکترونیک و موبایل بسیار است تا بتوان چالش ها و فرصت ها را بررسی کرد.
اما چندی پیش خبر بسیار جالبی را شنیدم مبی بر اینکه کنگره ایی تخصصی برای موبایل توسط دانشگاه صنعتی شریف اواخر بهمن ماه برگزار خواهد شدو علاوه بر آن دانشکده موبایل صنعتی شرف نیز در راه است. این خبرها بسیار خوشحال کننده بود و بنده را شفیته ی خود کردند بطوریکه روز شماری را برای برگزاری این کنگره آغاز کردم.
و اما امروز این همایش برگزارشد و آنچه که برای شما در ادامه خواهم آورد چکیده ی رخداد های این کنگره است :
این کنگره در حال برگزاری هست و تا 2 اسفند ماه ادامه خواهد داشت و محل برکزاری آن محل دائمی نمایشگاههای بین المللی است.
همایش های کنگره در سالن های اداری و سالن خلیج فارس برگزار شد که سخنرانان بسیاری داشت. از جمله سخنرانان این همایش آقای naheem mohammad مشاوره خدمات ارزش افزوده همراه اول بود که جایگاه دولت الکترونیک و دولت موبایل ایران و چگونگی رسیدن به جایگاه بهتر را بررسی کرد. نکته جالب در میان تمام این سخنرانی ها اشاره به یک چالش بزرگ بود که باعث میشود که اپراتورها نتوانند به تمامی خواسته های خود برای ارائه ی یک سیستم الکترونیکی یکپارچه برسند ، سرعت پایین اینترنت موبایل بود. به طور مثال اگر بخواهند یک فایل ویدئویی یا صوتی برا شما بفرستند دچار محدودیت هستند پس ابتدا باید سرعت اینترنت بالا برود تا شما بتوانید از تمامی خدمات اپراتورها استفاده کنید. ایشان همچنین به قیمت بالای اینترنت موبایل اشاره کردند که همیشه مانعی برای استفاده آزاد از اینترنت موبایل بوده است.لازم به ذکر است که ایشان جایگاه دولت موبایل را رتبه 100 اعلام داشت و زمان زیادی را برای رسیدن به جایگاه بهتر لازم دانست البته امارات متحده را مثال زد که با رتبه ی 50 پس از مدت کمی به رتبه ی 8 دست یافت.

از دیگر بحث های مهم مطرح شده در این همایش قابل استفاده بودن امکانات دولت موبایل در هر دو نوع فیچرفون و اسمارت فون بود که توسط مهندس درمنکی فراهانی متخصص راهکارهای سازمانی ایرنسل مطرح شد. که البته جای بحث بسیار دارد زیرا که اسمارت فون ها می توانند توانایی های بسیاری را مورد
پوشش قرار دهند که فیچرفون ها هرگز نمی توانند. پس نمی توان دارندگان اسمارت فون ها را به پای دارندگان فیچر فون ها سوزاند.

اما بخش نمایشگاهی این کنگره که در سالن 38 برگزار شد. این نمایشگاه دارای 54 غرفه بود که شامل نشریات ، توسعه دهندگان نرم افزار، اپراتورها و سازندگان سخت افزار می شود. از نکات جالب این نمایشگاه فروشگاه نرم افزار ایرنسل بود که می توان گفت کار را برای دارندگان اسمات فون ها راحت کرده بطوریکه به راحتی می توان از طریق این فروشگاه برنامه های java ,symbian وandroid را به طور مستقیم از این سامانه خریداری نمود. راه اندازی سیستم یکپارچه ی بانکی نیز در نوع خود بسیار جذاب است زیرا که پس از مدت ها ضرورت این سیتم استارت خود را زد ، البته این سیستم چون تازه در ابتدای راه است نیاز به اعتماد سازی دارد تا کاربرها بتوانند به راحتی رمزهای خود را وارد تلفن همراه خود کند و بی ترس از آنکه اطلاعاتشان به راحتی حک شود، زیرا که هنوز هم کاربرانی هستند که حتی به سیتم های پرداخت اینترنتی اعتماد چندانی ندارند. سیستم های جدید سفارش غذا از طریق تلفن همراه و واسط های نرم افزاری همچون myket در نوع خود بسیار جلب توجه میکردند (مایکت نرم افزاریست که شما از طرق آن به دنیای نرم افزار ها متصل خواهید شد) و البته باید به این نکته اشاره کنم که غرفه ی مایکت بازی های fruit ninja وangry birds جهت تفریح و رکورد شکنی در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده و هر روز 5 جایزه به نفر اول تا پنجم این رقابت ها اهدا می کند.

نکته بسیار جالبی که باعث تعجب بنده شد بازدید از غرفه سامسونگ بود که طی پرس و جو از مسئولین این غرفه دریافتم که شرکت مذکور پیش از اینها ارز مبادلاتی دریافت می کرده که البته نه تنها قیمت ها را کاهش نداده بلکه با افزایش 20 درصدی قیمت محصولاتش از جمله تلویزیون هایش را گران تر از قبل می فروخته که بی شک جای ناراحتی بسیار دارد. اما این موضوع توسط مسئولین دولت بررسی شده و ارز مبادلاتی این را شرکت قطع کردند.

کنگره موبایل ایران هنوز در ابتدای راه است و فقر آن بیداد می کند طوریکه حتی از سمت رسانه ها نیز به آن طور که باید پوشش داده نشد اما باعث خوشحالی است این چنین نمایشگاه و همایشی که دارای استانداردهای لازم است، اگر چه خیلی دیر است، برای اول بار در کشورمان در حال وقوع هست که این خود میتواند جرقه ایی برای تحریک مسئولین ، برنامه نویس ها و اپراتورها برای کنترل و بدست گرفتن بازاری که روز به روز در حال گسترش است و نیز گسترش خدمات الکترونیک و هنگام شدن با دنیای الکترونیک باشد که بیش از هر کشور دیگری به علت آلودگی هوا و ترافیک سنگین بدان نیازمندیم.

نویسنده مقاله : ابراهیم محاجری