gsmarena_001

وقتی صحبت از کمپانی آمریکایی کوآلکام و نقشه راه آینده چیپست گوشی هایِ هوشمند به میان می آید ، ذهن همه ما به سمت چیپست هایِ رده بالایِ سری 800 و 810 این کمپانی معطوف میشود . چیپست اسنپدراگون 810 که در حال حاضر آخرین نسل از سیستم رویِ یک چیپ هایِ کمپانی کوآلکام با فناوری ساخت 20 نانومتری است ، تا کنون راهِ خود را برایِ ورود به پرچمداران امسال کمپانی هایِ مطرحی چون ال.جی ، اچ.تی.سی و سونی هموار کرده است . اما در این بین نباید بازار میان رده ها و پایین رده ها را نادیده گرفت . این بازارها را به جرأت میتوان یکی از بزرگترین بازارهایِ تقاضا در زمینه استفاده از سیستم رویِ یک چیپ ها دانست . کوآلکام بیش از پیش به این نکته پی برده است و برنامه هایی برای بازارِ داغ محصولات میان و پایین رده یا به اصطلاح دستگاههایِ مقرون به صرفه دارد . هدف گذاری هایِ کوآلکام دقیقاً با معرفی چیپست هایِ اسنپدراگون 415 ، 425 ، 618 و 620 محقق میشود . یکی از اصلی ترین بارزه هایِ این چیپست ها ، دربر داشتن فناوری هایِ به کار رفته در آخرین نسل از چیپست هایِ رده بالایِ این شرکت با قیمتی مقطوع است . در واقع کوآلکام قصد دارد با این کار قدرت چیپست هایِ رده بالای خود را به رنج گوشی هایِ میان رده و پایین رده بیاورد .

در این لیست ، ضعیف ترین محصولات ، سیستم روی یک چیپ هایِ اسنپدراگون 415 و 425 هستند . این نسل جدید در واقع به عنوان جایگزین نسل قدیمی سری پردازنده هایِ اسنپدراگون 400 معرفی شده اند . نسل جدید چیپست هایِ پایین رده کوآلکام که دارایِ 8 هسته A53 هستند ، توانایی بیشتری نسبت به نسل قبل خود که تنها از 4 هسته پردازشی بهره میبردند دارد . گفتنی است که هر 2 مدل پایین رده جدید از معماری 64 بیتی بهره میبرند و از فناوری ARMv8 پشتیبانی میکنند و براساس فناوری ساخت 28 نانومتری تولید میشوند . در نگاه اول شاید همگان مبهوت قدرت اعضایِ جدید سری 400 کوآلکام شوند ، اما این همه ماجرا نیست و کوآلکام ویژگی هایِ بسیار مناسبی را در کنار قدرت این محصولات برای آنها در نظر گرفته است . به عنوان مثال میتوان به نسل دوم فناوری شارژ سریع و پردازنده 2 هسته ای جدید برای پردازش تصاویر اشاره کرد ، که موجب بهبود کیفیت تصاویر گرفته شده با دوربین گوشی هایِ پایین رده میشود.

gsmarena_002

چیپ گرافیکی به کار رفته در سری جدید آدرنو 405 است ، که در مقایسه با پردازنده گرافیکی به کار رفته در نسل قبل چیپست هایِ سری 400 کوآلکام ( آدرنو 306 ) شاید قویتر نباشد ، اما ویژگی هایِ جدیدی به آن اضافه شده است . از اصلی ترین ویژگی هایِ گرافیکی اضافه شده به اَعضایِ جدید خانواده سری 400 کوآلکام میتوان به پشتیبانی از صفحات نمایش با کیفیت فول.اچ.دی ( یا 1080p ) و بازگشایی سخت افزاری ویدئوهایِ با فرمت H.264 ( یا 1080p ) اشاره کرد . اما شاید برای شما هم جایِ سوال باشد که تفاوت 2 چیپست 415 و 425 در چه چیزهایی است ؟ جواب بسیار ساده است ! تنها تفاوت بین این 2 سیستم رویِ یک چیپ ، سرعت مودم داخلی LTE آنهاست . مودم LTE به کار رفته در چیپست اسنپدراگون 415 از نوع X5 است که از فناوری Cat 4 و حدأکثر سرعت 150 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی میکند ؛ در حالی که مودم به کار رفته در چیپست اسنپدراگون 425 از نوع X8 است که از فناوری Cat 7 و حدأکثر سرعت 300 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی میکند .

اما میرسیم به میان رده هایِ جدید کوآلکام . 2 عضو جدید خانواده سری 600 کوآلکام که از میان رده هایِ قدرتمند بازار محسوب میشوند ، فناوری هایِ بیشتری را با خود به این سری از چیپست هایِ کوآلکام به ارمغان آورده اند . در بازار میان رده ها اوضاع کمی متفاوت است و نسبت به پایین رده ها آنچنان شور و شوق زیادی برای خرید محصولات کمپانی آمریکایی کوآلکام وجود ندارد . رنج میان رده چیپست هایِ کوآلکام در دوره هایِ گذشته زیاد مورد توجه تولیدکنندگان مطرح گوشی هایِ هوشمند قرار نگرفت و کوآلکام این موضوع را به خوبی درک کرده است . اما شاید بتوان محصولات جدید خانواده سری 600 کوآلکام را شروعی دوباره برای این کمانی نام آشنا دانست . چشمگیر ترین تغییر صورت گرفته در چیپست هایِ اسنپدراگون 618 و 620 را میتوان استفاده از هسته هایِ پردازشی A72 به جایِ هسته هایِ پردازشی A57 دانست . گفته میشود نسل جدید پردازنده هایِ خانواده سری 600 ، نسبت به نسل قبل خود 2 برابر سریع تر هستند . این سیستم روی یک چیپ هایِ جدید مانند پایین رده هایِ جدید کوآلکام از معماری 64 بیتی و مانند بالا رده هایِ کوآلکام از فناوری big.LITTLE پشتیبانی میکنند . هر 2 محصول جدید از چیپ گرافیکی قدرتمندتری نسبت به نسل قبل بهره میبرند ، که کوآلکام آنها را ” نسل جدید پردازنده هایِ گرافیکی ” خود می نامد . درباره این موضوع توضیح بیشتری ارائه نشده است ، اما به مرور جزئیات پردازنده گرافیکی این چیپست ها برملا خواهد شد .

gsmarena_003

هر 2 عضو جدید خانواده سری 600 میان رده هایِ کوآلکام ( اسنپدراگون 618 و 620 ) از مودم داخلی LTE بهره میبرند . مودم داخلی به کار رفته در هر دو این محصولات از نوع X8 هستند ، که از فناوری Cat 7 و حدأکثر سرعت 300 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی میکنند . همچنین ، فناوری ساخت این چیپست ها ، فناوری استاندارد 28 نانومتری است . ویژگی هایِ جدید این چیپست ها نسبت به نسل قبل خود ، پشتیبانی از ویدئوهایِ 4K است . این بدین معنی است که سیستم رویِ یک چیپ هایِ اسنپدراگون 618 و 620 توانایی ضبط و پخش ویدئوهایِ با فرمت H.265 و کیفیت 4K را دارند . این نکته حائز اهمیت است که تا پیش از این ، ضبط و پخش ویدئو با کیفیت 4K در انحصار سری 800 کوآلکام بود . اما وجه تمایز چیپست هایِ اسنپدراگون 618 و 620 چیست ؟ جالب است که بدانید چیپست اسنپدراگون 618 اولین سیستم رویِ یک چیپ 6 هسته ای کوآلکام است که از 2 هسته پردازشی A72 و 4 هسته پردازشی A53 بهره میبرد ؛ در حالی که چیپست اسنپدراگون 620 هشت هسته دارد و متشکل از 4 هسته پردازشی A72 و 4 هسته پردازشی A53 است . همه اینها در کنار فناوری ARM نوید سریعترین چیپست هایِ میان رده دنیا را میدهند ؛ چون تا پیش از این ، این فناوری هایِ خاص و انحصاری تنها در سری بالا رده هایِ کوآلکام به کار رفته بود .

سونی به تازگی اولین محصولات سال 2015 خود را در رنج پایین رده بهمراه چیپست MediaTek معرفی کرد ؛ اما این دلیل نمیشود که این پروسه با همکاری MediaTek ادامه پیدا کند . پیش بینی میشود با توجه به معرفی نسل جدید چیپست هایِ پایین و میان رده کوآلکام ، سونی باز هم به استفاده از چیپست هایِ این کمپانی نام آشنا روی بیاورد و شاید در آینده شاهد محصولات قدرتمندی در خط پایین و میان رده از سونی موبایل باشیم . اما نظر شما درباره سری جدید چیپست هایِ کوآلکام چیست ؟ مثل همیشه منتظر نظرات گرم شما همراهان همیشگی هستیم …

 

GSM-Arena