snapdragon-830-header

این موضوع بر کسی پوشیده نیست که بیشتر کمپانی هایِ بزرگ گوشی سازی دنیا تنها به یک برند اعتماد ویژه و خاصی دارند و تقریباً بیشتر پرچمداران کمپانی هایِ بزرگ دنیا به چیپست هایِ یک کمپانی خوش نام مجهز میشوند. آن کمپانی با سابقه آمریکایی تبار کوآلکام میباشد و چیپست هایِ مورد بحث، اسنپدراگون هایِ معروف این کمپانی هستند، که حتماً با آنها آشنایی دارید.

حال پس از کش و قوس ها و گمانه زنی هایِ فراوان، کمپانی کوآلکام سرآخر از جدیدترین پرچمدار خود تحت عنوان چیپست اسنپدراگون 835 پرده برداشت، که خبرها و شایعات زیادی تا به امروز از آن شنیده ایم و قرار است در ابتدایِ سال 2017 میلادی به بازارهایِ جهانی راه یابد و در محصولات پرچمدار نیمه اول سال 2017 کمپانی هایِ مطرح گوشی سازی دنیا به کار گرفته شود.

همچون اسنپدراگون 820، اسنپدراگون 835 نیز با همکاری کمپانی سامسونگ ساخته خواهد شد. کمپانی سامسونگ با مهارت خاص خود برایِ ساخت چیپست اسنپدراگون 835 با فناوری 10 نانومتری FinFET به کمک کوآلکام آمده است. اگر کنجکاو هستید که بدانید این نانومترها چه تأثیری بر رویِ کارایی چیپست دارند، همین بس که بگوییم هر چه چیپست کوچکتر شود، انرژی کمتری مصرف خواهد کرد.

بر اساس مقایسه هایِ صورت گرفته، اسنپدراگون 835 با فناوری ساخت 10 نانومتری FinFET نسبت به اسنپدراگون 820 که از فناوری ساخت 14 نانومتری بهره میبرد حدود 30 درصد کوچکتر است، 27 درصد قدرتمندتر است و 40 درصد مصرف انرژی پایین تری خواهد داشت. این موضوع بدان معناست که هر چقدر چیپست کوچکتر شود، جا برایِ نفس کشیدن سایر قطعات باز میشود و سایر قطعات میتوانند بهتر کنار هم چیده شوند، در نتیجه گرمایِ کمتری تولید خواهد شد و از طرفی مصرف باتری به طرز بسیار محسوسی کاهش خواهد یافت.

این چیپست علاوه بر ویژگی هایِ ذکر شده، از فناوری شارژ سریع نسل 4.0 کوآلکام بهره میبرد، که گفته میشود حدود 30 درصد سریعتر از فناوری شارژ سریع نسل 3.0 کوآلکام است، که عملکرد خیره کننده ای دارد. این فناوری علاوه بر سرعت شارژ بیشتر، پشتیبانی کامل از USB نوع C را برایِ دستگاههایِ مجهز به این پورت به ارمغان می آورد و کمک میکند دستگاههایِ مجهز به این پورت با سرعت بالایی همدیگر را نیز شارژ کنند.

درباره تاریخ عرضه و انتشار این چیپست هنوز حرفی به میان نیامده است، اما همانطور که گفته شد، احتمالاً کوآلکام چیپست پرچمدار خود را اوایل سال آینده میلادی به تولید اَنبوه خواهد رساند و باید انتظار استفاده از این چیپست را در پرچمداران نیمه اول سال 2017 میلادی داشته باشیم. قطعاً سونی که یکی از مشتریان پر و پا قرص کوآلکام است از این چیپست در پرچمدار آینده خود بهره خواهد برد، که هنوز نه اسمی از آن در دسترس است و نه مشخصاتی از آن به بیرون درز پیدا کرده است.

منبع: