اگر به خاطر داشته باشید، هفته گذشته اعلام کردیم که کمپانی کوآلکام قصد دارد از چیپست جدید و قدرتمند خود در تاریخ 9 می پرده بردارد، که قطعاً معادلات بازار میان رده ها را حسابی بهم خواهد ریخت. حال یکی از درزدهندگان مشهور دنیایِ فناوری خبری را به دست ما رسانده است که بر اساس آن کوآلکام در نظر دارد از 3 چیپست به جایِ 1 چیپست در این مراسم رونمایی کند.

Roland Quandt در حساب کاربری توئیتر خود اعلام کرد که در مراسم 9 می، کوآلکام در کنار چیپست میان رده و بسیار قدرتمند اسنپدراگون 660 خود، از 2 چیپست اسنپدراگون 630 و اسنپدراگون 635 نیز پرده برمیدارد. بر اساس شواهد موجود، گویا این چیپست ها ادامه دهنده راه چیپست هایِ قدرتمند و میان رده اسنپدراگون 620 و 625 کوآلکام میباشند، که سال گذشته معرفی شده بودند.

گفته میشود این چیپست ها از فناوری ساخت 14 نانومتری بهره میبرند و دارایِ 8 هسته پردازشی از نوع Cortex-A53 میباشند، که در فرکانس کاری 2 گیگاهرتز فعالیت خواهند کرد. به عنوان چیپ گرافیکی نیز، کوآلکام از آدرنو 506 برایِ این چیپست ها بهره گرفته است. هنوز به طور دقیق مشخص نیست، اما شایعات پیش بینی میکنند که احتمالاً این 2 چیپست جدید تقریباً با یکدیگر یکسان هستند، با این تفاوت که چیپست قویتر از حدأکثر فرکانس کاری 2.5 گیگاهرتز پشتیبانی به عمل می آورد و شاید بر اساس معماری 10 نانومتری به تولید برسد.

در ادامه گفته شده است که این چیپست ها از رم هایِ LPDDR3 پشتیبانی به عمل می آورند، که برایِ گوشی هایِ میان رده قدرت مناسبی را در اختیار کاربران قرار میدهند. اینطور که به نظر میرسد کوآلکام در نظر دارد محدوده چیپست هایِ میان رده خود را نیز قدرتمندتر از سابق سازد، تا به این ترتیب به جنگ با کمپانی هایِ نوپا در این عرصه بپردازد. این حرکت کوآلکام به طور حتم مورد توجه و ستایش کاربران قرار خواهد گرفت و قطعاً به تمامی سوالات ما در تاریخ 9 می پاسخ مناسبی داده خواهد شد.

منبع: