همانطور که پیشتر نیز اعلام کرده بودیم، کوآلکام امروز پرده از چیپست هایِ میان رده و قدرتمند جدید خود برداشت. البته قبلاً طی خبری اعلام کرده بودیم که کوآلکام قصد دارد 3 چیپست جدید را در مراسم امروز خود معرفی کند، اما اینگونه نشد و نهایتاً کمپانی کوآلکام پرده از 2 چیپست اسنپدراگون 630 و اسنپدراگون 660 برداشت تا بازار شایعات هم جمع آوری شود.

بر اساس اعلام رسمی کمپانی کوآلکام، این 2 چیپست به ترتیب جایگزین چیپست هایِ محبوب اسنپدراگون 626 و اسنپدراگون 653 خواهند شد. ابتدا به سراغ چیپست قدرتمندتر میرویم. چیپست اسنپدراگون 660 کوآلکام همانطور که پیشتر نیز اشاره شده بود بر اساس فناوری ساخت 14 نانومتری ساخته شده است.

این چیپست مجهز به 8 هسته پردازشی شخصی سازی شده Kyro 260 میباشد، که بر رویِ فرکانس کاری 2.2 گیگاهرتز بسته شده اند. بر اساس گفته هایِ کوآلکام، این چیپست اولین چیپست سری 600 این کمپانی میباشد که از هسته هایِ شخصی سازی شده بسیار قدرتمند Kyro بهره میبرد، که تا پیش از این تنها در چیپست هایِ سری 800 کوآلکام شاهد آنها بوده ایم.

کوآلکام اشاره میکند که این چیپست در بحث قدرت پردازشی 20 درصد قدرتمندتر از نسل قبل خود ( چیپست اسنپدراگون 653 ) میباشد. در بخش چیپ گرافیکی نیز، کوآلکام از آدرنو 512 در این چیپست بهره گرفته است، که نسبت به چیپ گرافیکی به کار رفته در چیپست اسنپدراگون 653 ( چیپ گرافیکی آدرنو 510 ) حدود 30 درصد قدرتمندتر میباشد.

در بحث قابلیت هایِ ارتباطی نیز، این چیپست مجهز به آخرین نسل از مودم هایِ LTE کمپانی کوآلکام ( X12 ) میباشد و از آخرین استانداردهایِ ارتباط وایفای، بلوتوث نسخه 5.0، سیستم پیشرفته افزایش بهره وری آنتن دهی کوآلکام و USB نسخه 3.1 بهره میبرد. همچنین، این چیپست از تصویربرداری با رزلوشن 4K، صفحات نمایش QHD، صدایِ بسیار با کیفیت Aqstic، سیستم هوش مصنوعی کوآلکام و شارژ سریع نسل 4.0 پشتیبانی به عمل می آورد.

اما میرسیم به چیپست دوم، چیپست اسنپدراگون 630 کوآلکام. بر اساس اطلاعات منتشر شده این چیپست همچون برادر بزرگتر خود بر اساس فناوری ساخت 14 نانومتری ساخته شده است. این چیپست نیز از 8 هسته پردازشی بهره میبرد، اما هسته هایِ آن از نوع Cortex-A53 میباشند و بر رویِ فرکانس کاری 2.2 گیگاهرتز بسته شده اند.

بر اساس شواهد، این چیپست نیز در بحث قدرت پردازشی 10 درصد از نسل قبل خود ( چیپست اسنپدراگون 626 ) سریعتر میباشد و در بحث قدرت گرافیکی نیز به لطف مجهز شدن به چیپ گرافیکی آدرنو 508 حدود 30 درصد از نسل قبل خود بهتر عمل میکند. ویژگی هایِ ارتباطی این چیپست با برادر بزرگترش تقریباً یکسان است، اما در برخی ویژگی ها با هم متفاوت هستند. این چیپست از صفحات نمایش با رزلوشن حدأکثر Full HD یا 1080×1920 پشتیبانی به عمل می آورد، که حد فاصل این چیپست ها را با هم مشخص میکند.

کوآلکام اشاره میکند که چیپست اسنپدراگون 660 از هم اَکنون در اختیار شُرکایِ تجاری این شرکت قرار دارد و اولین دستگاههایِ مجهز به این چیپست را میتوانیم در 3 ماهه سال میلادی جاری مشاهده کنیم، اما چیپست اسنپدراگون 630 از اواخر ماه جاری میلادی در دسترس خواهد بود و اولین دستگاههایِ مجهز به این چیپست را احتمالاً میتوانیم در اولین روزهایِ 3 ماهه بعدی سال میلادی جاری ببینیم.

منبع: