کوآلکام حدود 6 ماه پیش شارژ سریع نسخه 4.0 خود را معرفی کرد، که نسبت به نسل قبل سرعت شارژ بیشتری را برایِ کاربران فراهم می آورد و میتواند در طی 15 دقیقه، گوشی کاربران را 50 درصد شارژ کند. اما اَکنون باز با تکنولوژی جدیدتری در طی این مدت مواجه شده ایم، که گویا سریعتر از نسل 4.0 بوده، اما در حدی هم نیست که شارژ سریع نسل 5.0 نامیده شود!

کوآلکام امروز فناوری شارژ سریع نسخه +4.0 را معرفی کرد، که نسبت به تکنولوژی معرفی شده در سال گذشته، 3 قابلیت بهبود یافته را به کاربران ارائه میدهد. اولین قابلیت، قابلیت شارژ دوگانه است، که البته در نسل قبل نیز وجود داشت، اما بنابر اطلاعاتی که کوآلکام ارائه داده است، اَکنون بسیار قویتر از نسل قبل عمل کرده و به نحوی در این نسخه بهبود یافته است.

با این ویژگی بهبود یافته، هم اَکنون شارژ گوشی هایِ هوشمند با دمایِ کمتری نسبت به نسل قبل ( 3 درجه خنک تر ) و با سرعتی بالاتر ( حدود 15 درصد سریعتر ) از نسل قبل انجام خواهد شد. لازم به ذکر است که این ویژگی بهبود یافته در کنار شارژ سریع هوشمند فعالیت خواهد کرد، که عملکرد بسیار بهینه تری را برایِ نسل جدید شارژ سریع کوآلکام به ارمغان می آورد.

در نسل پیش کمپانی کوآلکام قدم هایِ بسیار مثبتی برایِ شارژ ایمن برداشته بود، که در این نسل نیز مجدداً تکرار شده است. کوآلکام با افتخار اعلام میکند که نسل جدید شارژ سریع این کمپانی هر دو ورودی و خروجی انرژی را به صورت همزمان مورد بررسی قرار میدهد و با تنظیم هوشمند ورودی و خروجی شارژ، علاوه بر کنترل دمایِ گوشی هوشمند هنگام شارژ، از کانکتور USB نوع C نیز محافظت میکند تا به آن صدمه ای وارد نشود.

به لطف این بهبودهایِ صورت گرفته، هم اَکنون شارژ سریع نسخه +4.0 کوآلکام میتواند یک گوشی هوشمند را 15 درصد سریعتر شارژ کرده و از طرفی این شارژ 30 درصد مؤثرتر از قبل خواهد بود. بر اساس اطلاعات کوآلکام اولین گوشی هوشمند دنیا که به این تکنولوژی شارژ مجهز شده است، گوشی Z17 کمپانی Nubia میباشد، که مجهز به چیپست اسنپدراگون 835 است و ساعاتی پیش معرفی شده است.

هنوز مشخص نیست این تکنولوژی شارژ سریع جدید یک قابلیت سخت افزاری است، یا در قالب یک ویژگی نرم افزاری برایِ تمامی گوشی هایِ مجهز به چیپست اسنپدراگون 835 عرضه خواهد شد. هم اَکنون گوشی هایِ زیادی با چیپست اسنپدراگون 835 کوآلکام معرفی و برخی عرضه شده اند، که در میان آنها اکسپریا XZ Premium اولین گوشی هوشمند دنیا با این چیپست بود، که باید منتظر بمانیم و ببینیم کوآلکام چه حرکتی برایِ سایر گوشی هایِ مجهز به این چیپست خواهد کرد.

منبع: