شبکه ی 5G، پنجمین نسل از ارتباطات بی سیم است که با هدف توسعه ی ارتباطات طراحی شده است. در این فناوری، شبکه ی 4G پلاس یا LTE Advanced پیشرفت هایی را به خود دیده است که باعث می شود تا کاربران بتوانند با تاخیر یا پینگ کمتر، سرعت ارتباطی بیشتری را تجربه نمایند. با وجود این که تا سال 2019 این فناوری در دسترس عموم نخواهد بود، کمپانی کوالکام فرآیند تست این فناوری را آغاز کرده است.

در حدود یک سال پیش، این کمپانی از اولین مودم نسل پنجم خود رونمایی کرد که X50 نام داشت. این مودم، یک محصول بسیار قدرتمند بود که دستیابی به سرعت آرمانی 5G را اندکی به واقعیت نزدیک تر می کرد.

امروز، کوالکام محصول مشابهی را معرفی کرده است. با این تفاوت که برای اولین بار در یک گوشی هوشمند واقعی فناوری 5G مورد تست قرار گرفته است.

با استفاده از این چیپ جدید، کوالکام موفق به دستیابی به چند باند 100 مگاهرتزی در شبکه ی 5G شده است و در نهایت سبب دستیابی این گوشی هوشمند به سرعت گیگابیتی شده است. امروزه برای ارتباطات LTE از فرکانس های کمتر از 3 گیگاهرتز استفاده می شود که همین موضوع سبب پوشش کمتر این شبکه در مقایسه با سایر نسل ها می باشد.


زمانی که در سال 2019 فناوری 5G به صورت عمومی عرضه شود، کوالکام احتمالاً از مودم X50 در گوشی های اندرویدی استفاده خواهد کرد. با این وجود، همچنان برای سال ها استفاده از نسل های سوم و چهارم ارتباطات استفاده خواهد شد تا جای خود را در نهایت به نسل پنجم بدهند. اما Sherif Hanna یکی از نماینده های کوالکام در این زمینه گفته است که سرعت توسعه ی 5G بروی شبکه ی 4G بسیار سریع تر از توسعه ی 4G بروی نسل های پیشین خواهد بود.

انتظار می رود که با عرضه ی نسل پنجم ارتباطات، کیفیت ارتباطی کاربران به صورت قابل توجهی بهبود بخشیده شود و سرعت دستیابی به اطلاعات نیز بیشتر شود.

نظر شما در این باره چیست؟ به نظر شما در حال حاضر با وجود سرعت مناسب شبکه ی 4G در بیشتر مناطق ایران، استفاده از نسل جدید ارتباطات ضرورتی خواهد داشت؟ دیدگاه خود را با ما درمیان بگذارید.

منبع: