qualcomm
در روزهای قبل، خبرهایی مبنی بر تلاش مدیاتک برای تولید پردازنده های 10 هسته ای MT6797 برای گوشی های هوشمند شنیده شد. ساخت یک پردازنده 10 هسته ای برای گوشی های هوشمند در نگاه اول بسیار عجیب است. با این حال به نظر میرسد کم کم باید این اتفاق را باور کنیم. چرا که علاوه بر مدیاتک، اسنادی از کوالکام نیز نشان میدهد که این شرکت هم در حال کار بر روی پردازنده های 10 هسته ای برای گوشی های هوشمند است.

امروز سندی از کوالکام به بیرون درز کرد که در آن جزئیات پردازنده اسنپدراگون 818 به نمایش گذاشته شده است. اما اولین چیزی که در این سند خودنمایی میکند، تعداد هسته های این پردازنده است. گویا اسنپدراگون 818 اولین چیپست شرکت کوالکام خواهد بود که از یک پردازنده 10 هسته ای استفاده میکند.

اسنپدراگون 818 در خود چهار هسته قدرتمند 2.0 گیگاهرتزی از نوع Cortex A72، دو هسته 1.6 گیگاهرتزی Cortex-A53 و در نهایت 4 هسته 1.2 گیگاهرتزی Cortex-A53 جای داده است. اسنپدراگون 818 همچنین از پردازنده گرافیکی Adreno 532 نیز استفاده میکند.

818

سری 800 پردازنده های کوالکام مختص اسمارت فون ها و تبلت های بالا رده است و اسنپدراگون 818 نیز در رده چیپست های بالارده کوالکام قرار میگیرد. با توجه به این که سونی معمولا از مشتریان ثابت پردازنده های کوالکام است باید ببینیم که آیا این کمپانی ژاپنی قصد استفاده از پردازنده اسنپدراگون 818 را در محصولات خود دارد؟ البته قبل از قضاوت در این مورد باید به انتظار کوالکام بنشینیم و ببینیم آیا پروژه اسنپدراگون 818 توسط این شرکت به طور رسمی اجرا خواهد شد یا خیر ؟ این نکته را هم نباید فراموش کنیم که کوالکام در حال توسعه یک پردازنده بالارده دیگر به نام اسنپدراگون 820 نیز هست.

phonearena