qualcomm-quick-charge-840x401-750x400
شرکت کوالکام با معرفی تکنولوژی جدید خود برای شارژ هر چه سریعتر دیوایس های موسوم به Quick charge 3.1 به بحث های اطراف خود قوت داده و این بحث هارا هر چه بیشتر از گذشته کرده است. اخیرا سوال هایی مبنی بر اینکه آیا تکنولوژی جدید کوالکلام ولتاژی بیشتر از محدوده طبیعی تعیین شده برای فعالیت Usb type c خواهد داشت یا خیر بر سر زبان ها افتاده است.

تکنولوژی جدید کوالکام با افزایش ولتاژ به ۹ یا ۱۲ ولت باعث شارژ هر چه سریعتر و شگفت انگیز گوشی هایی که دارای این تکنولوژی هستند می شود. با توجه به مشخصات درگاه Usb type-c با تکنولوژی شارژ سریع ۳.۱ کوالکام خط، vbus باید ولتاژی برابر با بازه بین ۴.۴۵ تا ۵.۲۵ ولت را جابجا جه کند. اما به نظر می رسد تکنولوژی جدید کوالکام این قانون را زیر پا گذاشته و ولتاژ بیشتری از خط vbus عبور می دهد.

این افزایش بازه عبوری از خط vbus در کابل هایی که برای عبور ولتاژ کمتری طراحی و ساخته شده اند در نهایت باعث شوک و انفجار دستگاه ورودی خواهد شد. اما کوالکام روز گذشته با انتشار بیانیه ای پاسخ سوالات در این باره را داده است.

در این بیانیه کوالکام در این باره بیان کرده است که: تکنولوژی شارژ سریع کوالام چیزی مستقل از کابل ها بوده و تکنولوژی ای تعبیه شده در دستگاه ها است. و هیچ فرقی ندارد که این دستگاه از چه نوع درگاه یو اس بی پشتیبانی می کند.

زمانی که یک شرکت سازنده گجت ها تصمیم به ساخت یک دستگاه با تکنولوژی میگیرد، می تواند ولتاژ عبوری کابل را با مشخصات درگاه استفاده شده در دستگاه هماهنگ کند. ما هیچگونه بازخوردی درباره این تکنولوژی در زمان استفاده و یا عدم استفاده از نوع خاصی از درگاه مانند Usb type-c دریافت نکرده ایم. همواره هدف ما در شرکت کوالکام ارائه راهکار ها و قابلیت های بهتر برای مصرف کنندگان و تولید کنندگان همراه ما بوده و خواهد بود.

تولید کنندگان دستگاه ها از تکنولوژی شارژ سریع کوالکام برای سرعت بخشیدن به روند شارژ کردن همزمان با برقراری جریانی ایمن با توجه به درگاه های یو اس بی در دستگاه های خود استفاده می کنند. دقیقا همانند چیزی که کوالکام در بیانیه اش بیان کرده بود: هیچ گونه گزارشی مبنی بر مشکل بوجود آمده در حین استفاده از نوع خاصی از درگاه یو اس بی گزارش نشده است.

منبع: