design-simple-and-secure-desktop-9d2697a83754fd11376aedba59f1d36e
اگر با ما همراه بوده باشید، حتماً در جریان هستید که سونی از یک سنسور تشخیص اثر انگشت بسیار جدید در کناره هر سه عضو خانواده Z5 خود استفاده کرده است. بدیهی است که در سنسورهایِ اثر انگشت باید انگشت به صورت کامل بر رویِ سنسور قرار گیرد یا از رویِ سنسور رد شود تا سنسور اثر انگشت توانایی شناخت اثر انگشت مذکور را داشته باشد؛ اما در محصولات خانواده Z5 اینگونه نیست و اگر حتی دو سوم ( 2/3 ) انگشت هم رویِ سنسور قرار بگیرد، این سنسور خارق العاده توانایی شناخت اثر انگشت مذکور را دارد!

جالب است که بدانید نسخه پیش تولید شده محصولی که در اختیار رسانه ها قرار گرفت بر اساس آزمایشات حتی 1 بار هم با خطایی برای شناسایی اثر انگشت مواجه نشد و در هر تست که انگشت بر رویِ این سنسور قرار گرفت در کمتر از یک ثانیه سنسور موفق به تشخیص اثر انگشت شد و قفل دستگاه را باز کرد.

البته هنوز بخشی از کارایی این سنسور اثر انگشت مورد آزمایش قرار نگرفته است و باید دید در مواقعی که انگشت کثیف باشد یا اگر دستگاه زیر آب باشد آیا باز هم میتوان از طریق سنسور اثر انگشت دستگاه را قفل گشایی کرد یا خیر. یکی دیگر از نکات جالب این سنسور اثر انگشت اینجاست که در نسخه پیش تولید شده باید حتماً گوشی را از حالت خواب عمیق بیدار کنید و بعد به شناسایی اثر انگشت خود بپردازید.

متأسفانه در این نسخه پیش تولید شده امکان روشن کردن صفحه نمایش با نگه داشتن انگشت بر روی سنسور وجود نداشت که به احتمال بسیار زیاد باید مربوط به فریمور آزمایشی دستگاه باشد و در نسخه نهایی این موضوع نیز مرتفع خواهد شد.

البته این موضوع را هم باید مد نظر داشته باشیم که شاید سونی به جنبه دیگری از این موضوع آگاه گشته است و بخاطر مصرف باتری بیش از اندازه، تنها در صورت روشن بودن صفحه نمایش به سنسور اثر انگشت اجازه فعالیت میدهد. اگر اینگونه باشد، که باید به سونی احسنت بگوییم، چون سایر شرکت ها با مشکل مصرف بیش از اندازه باتری توسط سنسورهایِ اثر انگشت مواجه هستند و راهکار سونی بسیار عاقلانه است.