android_robot_by_cgrobot-d48j7p11

گوگل هر ماه جدول توزیع نسخه هایِ مختلف اَندروید را منتشر میکند، که در آن نسخه هایِ فعال اَندروید و میزان نصب بر اساس درصد رویِ دستگاههایِ مختلف به صورت کامل شرح داده میشود. این آمار بر اساس مراجعه کاربران به فروشگاه اختصاصی Play Store گوگل شکل میگیرد و تنها نسخه 2.2 اَندروید به بالاتر را مورد بررسی قرار میدهد.

در آخرین گزارشی که گوگل از توزیع نسخه هایِ مختلف اَندروید منتشر ساخته است، اَندروید لالی پاپ با اقتدار در صدر جدول ایستاده است و حدود 45 درصد از سهم بازار گوشی هایِ اَندرویدی را در دست دارد. در رتبه بعدی، اَندروید کیت.کت با 27.7 درصد ایستاده است، که به تازگی جایگاه نخست خود را به اَندروید لالی پاپ داده است.

این موضوع بسیار بدیهی است که لالی پاپ و کیت.کت باید در رتبه هایِ اول و دوم قرار بگیرند، چون بیشتر گوشی هایِ پایین رده و میانرده بازار هم اَکنون مجهز به این نسخه ها از اَندروید هستند و خیل عظیمی از دستگاههایِ اَندرویدی دنیا را شامل میشوند، پس دور از انتظار نیست که دو رتبه اول در تصاحب این دو نسخه از اَندروید باشد.

android

در این بین، اَندروید مارشمالو در جایگاه سوم قرار گرفته است و حدود 18.7 درصد از سهم گوشی هایِ اَندرویدی دنیا را به خود اختصاص داده است. در رتبه هایِ بعدی نیز، اَندروید جلی بین با 15.6 درصد قرار دارد و در قعر جدول نسخه هایِ بسیار قدیمی اَندروید همچون اَندروید بستنی حصیری با 1.4 درصد، اَندروید نان زنجبیلی با 1.5 درصد و در نهایت، اَندروید فرویو با تنها 0.1 درصد قرار دارند.

در این بین، با توجه به انتشار اَندروید 7.0 برایِ دستگاههایِ نکسوسی خبری از اَندروید نوقا نیست، که تنها دلیل این غیبت میتواند پایین بودن دستگاههایِ فعال با این نسخه از اَندروید باشد. گوگل معمولاً نسخه هایِ با نصب فعال زیر 0.1 درصد را در جدول توزیع نمی آورد و از این رو میتوان پیش بینی کرد که دستگاههایِ فعال با این نسخه از اَندروید زیر 0.1 درصد از سهم بازار گوشی هایِ هوشمند را به تصاحب خود درآورده است.

بدیهی است که در آینده ای نزدیک، با معرفی و عرضه نکسوس هایِ جدید با نسخه جدید اَندروید و انتشار بروزرسانی اَندروید نوقا برایِ گوشی هایِ مطرح بازار توسط کمپانی هایِ بزرگی چون سونی، هوآوی، ال.جی، اچ.تی.سی و سامسونگ، میزان سهام اَندروید نوقا در جدول توزیع با رُشد نسبی مواجه خواهد شد.

منبع: