Android-Applications-List

امروز گوگل بر طبق سنت همیشگی، صفحه توزیع نسخه هایِ اَندروید را بروزرسانی کرد و حالا پس از پشت سر گذاشتن ماههایِ تقریباً نه چندان خوب برای آخرین نسخه اَندروید، گزارش مناسبی برای اعلام کردن وجود دارد. گوگل اعلام کرده است که تا ماه سپتامبر، نزدیک 21% از دستگاههایِ اَندرویدی دنیا مجهز به اَندروید آبنبات چوبی شده اند.

این اولین باری است که اَندروید آبنبات چوبی توزیع 20 درصدی را رد میکند. تا پیش از این، آبنبات چوبی در ماه ژوئن سهمی 10 درصدی از بازار گوشی هایِ هوشمند را در اختیار داشت، که با توجه به عرضه سیستم عامل مذکور برای دستگاههایِ اَندرویدی خاصی، رقمی قابل پیش بینی بود. اما همانطور که در جدول جدید توزیع نسخه هایِ اَندروید مشاهده میکنید، هر 2 نسخه اَندروید 5 و 5.1 که ذیل نام اَندروید آبنبات چوبی قرار گرفته اند، موفق به کسب 21% از سهام بازار گوشی هایِ هوشمند دنیا شده اند.

gsmarena_002

در این جدول اَندروید 5 آبنبات چوبی بر رویِ 15.9 درصد از دستگاههایِ اَندرویدی نصب شده است و سهم نسخه اَندروید 5.1 نزدیک به 5.1 درصد است، که نسبت به تقدم و تأخر این نسخه ها قابل درک است. اما اَندروید 4.4 کیت.کت هنوز هم در جایِ اول جدول توزیع نسخه هایِ اَندروید با سهم 39.2 درصدی خود جا خوش کرده است و جایگاه دوم هم هنوز در تصرف اَندروید 4.1 تا 4.3 آبنبات ژله ای با سهم 31.8 درصدی است.

در پایین جدول هم اَندروید نان زنجبیلی با سهم 4.1 درصدی، اَندروید بستنی حصیری با سهم 3.7 درصدی و اَندروید فروریو ( ماست یخ زده ) با سهم 0.2 درصدی خود روز به روز در حال تنزل مقام هستند. این موضوع را هم به ذهن بسپارید که از آنجایی که سرویس گوگل پلی دیگر بر رویِ اَندرویدهایِ نسخه 2.2 به پایین کار نمیکند، از این رو نمیتوان سهم سایر نسخه هایِ اولیه اَندروید را محاسبه کرد. از طرفی، نسخه هایی که سهمی زیر 0.1 درصد دارند هیچوقت در جدول توزیع نسخه هایِ اَندروید آورده نمیشوند.

اما بهتر است برگردیم به زمان حال و جدول جدید توزیع نسخه هایِ اَندروید. به نظر میرسد با توجه به اینکه شرکت ها روز به روز در حال معرفی و عرضه گوشی هایِ جدید با اَندروید 5 آبنبات چوبی و بروزرسانی محصولات قبلی خود به این نسخه از اَندروید هستند، در واپسین ماههایِ سُلطه این نسخه از اَندروید شاهد پیشرفت هایِ شگرفی هستیم و باید انتظار پیشرفت بیش از پیش این نسخه از اَندروید را در ماههایِ آینده هم داشته باشیم.

منبع: