سونی در سال های اخیر، به خصوص در بخش موبایل دوران سختی را پشت سر گذاشت. ضرردهی پیاپی بخش موبایل که سونی را تا آستانه واگذاری و فروش این بخش برده بود مدتی است به دست فراموشی سپرده شده اما هنوز وقتی صحبت از گزارش مالی سونی میشود، این نگرانی پدید می آید که نکند دوباره بخش موبایل با ضرردهی مواجه گردد.

با پایان ماه ژانویه سونی گزارش مالی جدید خود را منتشر کرد که وضعیت سودآوری و ضرردهی بخش های مختلف در آن نمایان شده است. این گزارش مالی از ابتدای ماه نوامبر تا ابتدای ماه فوریه است که چهارمین گزارش سال 2016 و البته سومین گزارش سال مالی 2016 محسوب میگردد.

مثل همیشه گزارش مالی سونی را از بخش موبایل و تلفن های هوشمندِ اکسپریا شروع میکنیم. در بخش موبایل سونی طی سه ماهه گذشته موفق به فروش 5.1 میلیون دستگاه تلفن هوشمند شده بود که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. شاید مهمترین عامل کاهش فروش نسبت به سه ماهه پایانی سال 2015، تیم کاملتر خانواده Z5 بود که در سه مدل و با قیمت های مختلف در بازار عرضه شده بود.

گزارش های مالی سونی نشان میدهد که معمولا در سه ماهه پایانی هر سال، اوضاع سودآوری این شرکت بسیار مناسب است. سونی که در سه ماهه سوم سال به رقم 3.7 میلیارد ین سودآوری رسیده بود در این دوره سودآوری خود نسبت به سه ماهه قبل را به 21.2 میلیارد ین (حدود 180 میلیون دلار) رسانده است. سود 180 میلیون دلاری سونی در بخش موبایل طی سه ماهه گذشته فوق العاده بوده هر چند که نسبت به مدت سال 2015 در همین دوره مقداری کاهش داشته است.

سونی پیش بینی خود از فروش کل گوشی های هوشمند در سال 2016 را از رقم 17 میلیون به 15 میلیون دستگاه کاهش داده است. با این حال سونی همچنان پیش بینی میکند تا در پایان سال مالی 2016 بخش موبایل موفق به کسب 5 میلیارد ین سود خالص شود که با وضعیت فعلی چندان دور از دسترس نیست. در مجموع بخش موبایل سونی با وجود اینکه سودآوری چشمگیری ندارد، اما از ضرر گریخته و به ثبات نسبی رسیده تا خود را در حاشیه ای نسبتاً امن از سودآوری قرار دهد.

اما در سایر بخش های سونی هم اوضاع به خوبی پیش میرود. در بخش پلی استیشن که گزارش آن را در خبرهای قبلی خواندید، سونی در سه ماهه اخیر موفق به فروش 9.7 میلیون دستگاه پلی استیشن 4 شده که سود خوبی را به جیب سونی واریز کرده است. سونی در بخش پلی استیشن پیش بینی فروش 20 میلیون دستگاه PS4 را با سودآوری خالص 135 میلیارد ینی دارد.

در بخش های دیگر مثل سرگرمی ها، دوربین و سنسورها، موزیک و تکنولوژی های نیمه هادی اوضاع سونی بسیار خوب است اما بخش سونی پیکچرز در سه ماهه گذشته شوک بزرگی را به سونی وارد کرده است. ضرر هنگفت این بخش در نوع خود عجیب بوده که تقریبا سود خالص سونی در دوره گذشته را به نصف آنچه که پیش بینی شده بود کاهش داده است.

این گزارش سومین گزارش سونی در سال مالی 2016 است. گزارش نهایی سال مالی 2016 سه ماه بعد و در پایان ماه آوریل منتشر میشود که عملکرد سونی در سال 2016 را به تصویر میکشد. سال مالی میلادی از اول ماه می آغاز و تا پایان ماه آوریل سال بعد ادامه دارد.

سونی در گزارش مالی جدید خود که امروز منتشر کرده پیش بینی های خود در جهت سودآوری در هر بخش را ذکر کرده است. در بخش موبایل که گفتیم سونی در فکر کسب 5 میلیارد ین سود خالص تا پایان سال مالی 2016 است. در حالی که پایان سال 2015 بخش موبایل این شرکت 61 میلیارد ین ضرردهی را تجربه کرده بود. در بخش پلی استیشن نیز 135 میلیارد ین سود تا پایان سال برآورد شده است. سایر بخش ها نیز در مسیر سودآوری قرار دارند اما بخش سونی پیکچرز بر اساس پیش بینی ها تا پایان سال مالی 2016 ضرری معادل 83 میلیارد ین را روی دست سونی خواهد گذاشت. (بر اساس نرخ ارز هر 118 ین برابر با یک دلار محاسبه شده است.)

در مجموع گزارش مالی سونی در این دوره عملکرد قابل قبولی را از سونی نشان میدهد. هر چند که در برخی قسمت ها به خصوص سونی پیکچرز ضرردهی فراوانی به بار آورده اما سایر بخش ها در سوددهی موفق عمل کردند. در مجموع پیش بینی سونی این است که در پایان سال مالی 2016 بتوانند به سود 240 میلیارد ین دست پیدا کنند که نسبت به سال گذشته حدود 50 میلیارد ین کمتر است. البته نباید فراموش کنیم که سونی در سال های اخیر بخش های مختلفی را واگذار کرده و تجارت آنها محدودتر و درآمد آنها کمتر از گذشته شده است.