screen-shot-2016-11-28-at-12-36-56-68fec5c9b9d6e1987579c9d77f655663-605x401
در روزهایی که دنیا به سرعت به سمت هوشمندتر شدن حرکت میکند، نقش کمپانی های بزرگی مثل سونی غیر قابل انکار است. در بین گجت های هوشمندی که سونی در کنگره جهانی موبایل 2016 معرفی کرده بود، قرعه به نام اکسپریا Ear افتاد تا پیش از همه به دست مشتریان و علاقه مندان برسد.

وقتی برای اولین بار با اکسپریا Ear کار میکنید بهتر است چند نکته را مورد توجه قرار دهید. اول، وقتی در گوش شماست این را میداند. کاملاً هوشمند. حتی خیلی بیشتر از آنچه که انتظار دارید راحت است. برای فهمیدن این موضوع، شاید شما شروع به تکان دادن سرتان میکنید و بالا و پایین می پرید تا ببینید به چه راحتی پایین می افتد، ولی خب، این اتفاق نمی افتد.

برای دریافتن عمق این مطلب، یوسوکه اوتانی طراح اکسپریا Ear در مصاحبه ای کوتاه، به ما و سوالاتی که از پشت پرده اکسپریا Ear در ذهن داریم پاسخ میدهد. اوتانی بیش از یک دهه را در مرکز سونی در توکیو به کار کردن بر روی هر چیزی از تبلت گرفته تا تلویزیون و همین طور که احتمالا انتظار دارید هدفون ها گذراند. این مصاحبه را که توسط سونی موبایل با اتانی صورت گرفته را در ادامه بخوانید:

کانیچیوا اتانی، چه زمانی شروع به طراحی اکسپریا Ear کردید و اولویت های شما چه بودند؟
مهمترین جنبه این محصول راحتی و تناسب آن است. به عنوان مثال، بخشی که در گوش قرار می دهید با استفاده از صمغ در نهایت نرمی ممکن ساخته شده است. البته دو نوع از گوشی فراهم شده است، یک نوع باز و یکی محصور شده، طوری که مصرف کننده می تواند با توجه به ارجحیت خودش آن را انتخاب کند.

sony-xperia-ear-4


گوشها متفاوت هستند، شما چطور تضمین می کنید که این محصول برای تمام افراد راحت است؟
ما طراحی را بر پایه اطلاعات سه بعدی سایز یک گوش استاندارد قرار دادیم و سپس کار را با تست توگوشی های متعدد در شرکت ادامه دادیم.

گوشها اشکال گوناگونی دارند و این محصول باید با تمام آنها سازگار باشد. ما با فراهم نمودن سه گونه از توگوشی به این هدف دست یافتیم. من چندین دوره آزمون و خطا را با مهندسی مکانیک برای بهبود آنها پشت سر گذاشتم.


بزرگترین اشتباهی که در طول فرایند طراحی مرتکب شدید چه بود؟ چگونه آن را اصلاح کردید؟
در ابتدا تلاش بسیاری کردیم تا آن را کوچکتر کنیم اما بسیار زاویه دار بود. بعد از آن، فکر کردم که بهتر است آن را به دو بخش که یکی در گوش قرار میگیرد و بخشی که قابل دیدن است تقسیم کنم. که این منجر به طراحی کنونی شد.


قاب محافظ اکسپریا Ear تقریبا غیر معمول است. انگیزه شما برای این مورد چه بود؟
نگه داشتن قاب محافظ یا همان پوشش مخصوص در یک دست و اکسپریا Ear در دست دیگر، این روان بودن کلید کار بود. من می خواستم که قاب کوچکترین اندازه ممکن را داشته باشد، با این اطمینان که مصرف کننده قادر به باز کردن آن با یک دست باشد، علاوه بر این با مکانیزم لغزشی ما می توانیم از باز شدن غیر عمدی آن در جیب یا کیف پیشگیری کنیم.
xperia-ear-grey-design


چه چیزی در اکسپریا Ear مورد علاقه شماست؟
اینکه چطور اطلاعات را هنگامی که آن را در گوشتان قرار می دهید فراهم می کند، به عقیده من بسیار هوشمند است.


مورد بعدی که روی آن کار می کنید چیست؟
این یک راز است اما مطمئن باشید چیز هیجان انگیزی است

منبع: