تکنولوژی دوربین سلفی گوشی های هوشمند روز به روز پیشرفته تر می شود و هر لحظه می توان انتظار عرضه ی فناوری جدیدی را داشت که با استفاده از آن، تجربه ی کاربران در استفاده از این قابلیت بهبود بخشیده می شود.

یکی از شخصیت های مهم در کمپانی سونی که فعالیت قابل توجهی در زمینه ی دوربین سلفی اسمارت فون ها داشته است، Tatsuhiko Ikeda که مهندس طراحی دوربین در سونی می باشد. امروز قصد داریم تا گفت و گویی را با این شخص داشته باشیم و از او پرسش هایی را در زمینه ی فعالیتش بپرسیم.


-از دیدن شما بسیار خوشحال هستیم. مستقیم به سر اصل مطلب برویم. در ساخت دوربین سلفی چه چیزی اهمیت دارد؟

نکته ی مهم در طراحی و ساخت یک دوربین سلفی برای یک گوشی هوشمند این است که می دانیم مردم از گوشی خود در شرایط مختلف استفاده می کنند. اما این که بیشتر در چه شرایطی اقدام به ثبت عکس های سلفی می کنند، چیزی است که باید با تحقیقات و بررسی های بیشتر متوجه آن شد. طراحی، ساخت و استفاده از یک دوربین سلفی در مقایسه با دوربین اصلی بسیار متفاوت می باشد. از همین رو، ما تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعات درستی را از کاربران خود جمع آوری کنیم تا بتوانیم محصولات بهتری را طراحی و تولید نماییم.


-بسیار خب. در ساخت یک دوربین، تجربه و آزمایش از اهمیت بالایی برخوردار است. شما چگونه یک دوربین را در فاز تست قرار می دهید؟ آیا برای انجام این کار تمام طول روز خود را با ثبت عکس ها سلفی می گذارنید ؟

البته، ثبت عکس های سلفی یکی از بخش های مهم دوربین های سلفی است که ما نیز پیش از عرضه ی عمومی، محصولات خود را تست می کنیم. شاید اندکی فان به نظر برسد اما برای بررسی عملکرد باید دوربین را در عمل بررسی کنیم. تیم ما باید ببیند که در زندگی روزانه و عادی یک کاربر استفاده کننده از موبایل، چه عملکردی را از خود به نمایش می گذارد و سعی در بهبود عملکرد آن داشت. علاوه بر این، دوربین را در تست های تخصصی سخت و سنگین نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.


-فکر می کنید چه تعداد سلفی برای بررسی عملکرد دوربین باید ثبت شود؟ آیا هزار عدد کافی هست؟

ما برای اطمینان از عملکرد دوربین بیش از هزار عدد عکس سلفی را با دوربین گوشی ثبت می کنیم.


-ما می دانیم که در کنار عملکرد دوربین، طراحی آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. شما چگونه با طراحان برای طراحی یک دوربین با طراحی و عملکرد مناسب هماهنگ می شوید؟

ما رابطه ی بسیار نزدیکی با طراحان رابط کاربری و تجربه ی کاربری داریم. معمولاً کار خود را با یک سری طراحی آماده آغاز می کنیم و سپس آن طراحی را با طراحان خود به بحث می گذاریم تا قابلیت های جدیدی را به آن بیفزاییم. ما در مورد این که دوربین و گوشی چگونه باید با کاربر تعامل داشته باشند، بحث می کنیم.


-شما در مورد فیلترهای استفاده شده در اپلیکیشن های دوربین چه فکری می کنید؟

همیشه ترجیح با ثبت عکس هایی با کیفیت بیشتر می باشد. اما به نظر من، ادیت عکس ها و سپس اشتراک گذاری آن ها کار مناسبی می باشد. علاوه بر این، کیفیت عکس تنها مسئله ی مهم در خوب یا بد به نظر رسیدن آن نمی باشد. فوکوس، سرعت شاتر و ترکیب بندی عکس مواردی هستند که به وسیله ی اپلیکیشن های دوربین و فیلترهای استفاده شده تحریف نمی شوند.


-به نظر می رسد که همیشه رزولوشن و کیفیت دوربین ها درحال افزایش می باشد. به نظر شما در چه نقطه ای دوربین موبایل ها به اوج خواهند رسید؟

ما همیشه در تلاش هستیم تا خود را با چالش های جدید به چالش بکشیم و ایده های جدید را برای بهود عملکرد در دوربین های خود استفاده نماییم. نمونه سازی در این شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است و ما همیشه سعی می کنیم تا نمون های اولیه از محصولات خود را مورد تست قرار دهیم. بسیاری از این موارد ممکن است در محصول نهایی مشاهده نشوند اما در فرآیند پیشرفت محصولات مهم هستند.


-به نظر شما بزرگترین اشتباهی که در زمان ثبت عکس های سلفی، کاربران انجام می دهند چیست؟

زمانی که افراد قصد ثبت عکس با استفاده از دوربین سلفی دستگاه خود را دارند، این مورد که خود آن ها چگونه در عکس ثبت می شوند، بسیار مهم می باشد. از همین رو، ممکن است توجه لازم به پس زمینه و سوژه های موجود در آن را نداشته باشند. با استفاده از دوربین های سلفی واید گوشی های اکسپریا، هر دو دوربین دستگاه این امکان را به کاربر می دهند تا بتواند تصاویری خاطره انگیز را به ثبت برساند.


-خود شما استفاده از چه تنظیماتی را برای ثبت عکس های سلفی در حالت دستی گوشی اکسپریا XZ ترجیح می دهید؟

سوال بسیار خوبی را پرسیدید. من پیشنهاد می کنم که کاربران، قابلیت Soft Skin را روشن کنند و مقدار EV را بروی 0.7+ تنظیم نمایند. استفاده از این تنظیمات باعث می شود تا کاربران دقیقاً آن عکسی را که دوست دارند به ثبت برسانند.


-بسیار ممنونیم بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید. به عنوان آخرین پرسش، آیا می توانید اطلاعاتی در مورد محصولاتی که در حال کار بروی آن هستید و در آینده عرضه می شوند، منتشر نمایید؟

من در حال کار بروی نسل بعدی دوربین های سلفی برای اسمارت فون ها هستم. اما کاربران در آینده می توانند تصاویری با ” لبخندهای بزرگتر” را ثبت نمایند. این تنها چیزی است که می توانم در این زمینه در اختیار شما قرار دهم؟

نظر شما در مورد این گفت و گو چیست؟ آیا به نظر شما در سال های گذشته دوربین های سلفی به اندازه ی لازم پیشرفت داشته اند؟ آیا شما از عملکرد دوربین سلفی گوشی خود راضی هستید؟

منبع: