مرجع عکاسی DXOMark که یک مرجع اختصاصی و حرفه در زمینه دوربین های عکاسی است، سیستم امتیاز دهی خود در بخش بررسی دوربین های موبایل را تغییر داده و با سیستم امتیاز دهی جدید، چندین گوشی از گوشی های فعلی بازار را هم مورد ارزیابی قرار داده است. این مرجع که چندی پیش اکسپریا XZ Premium را نیز بررسی کرده بود، حالا به سراغ پرچمدار جدید سامسونگ، یعنی گلکسی نوت 8 رفته و عملکرد دوربین این فبلت را به چالش کشیده است.

گلکسی نوت 8 در پروتکل جدید امتیاز دهی DXOMark که با تغییرات بسیار زیادی نیز همراه شده، بالاترین امتیاز را در بین گجت های اندرویدی بدست آورده است. مجموع امتیازات این فبلت به 94 رسیده که با آیفون 8 پلاس برابر است. در بخش فیلم برداری، گلکسی نوت 8 امتیاز 84 را در مجموع بدست آورده است اما امتیاز کل این فبلت بیشتر مدیون دوربین عکاسی آن است که عدد 100 را در مجموع کسب کرده است. DXOMark فبلت گلکسی نوت 8 را بهترین دوربین در زمینه زوم بین گوشی های هوشمند میداند!

DXOMark در بررسی عکاسی این دوربین معتقد است که عکس ها تا 4 برابر زوم، همچنان شفافیت و وضوح بالای خود را حفظ میکنند. نویز تصاویر حتی در محیط های تاریک نیز بسیار کم تشخیص داده شده و تصویربرداری بوکه نیز با گلکسی نوت 8 امتیاز قابل قبولی را بدست آورده است.

پروتکل جدید امتیاز دهی DXOMark محدودیت امتیازات را برداشته به طوری که امکان کسب امتیاز بالای 100 نیز برای یک گوشی هوشمند وجود دارد. ضمن اینکه اختلاف امتیازات هم بیشتر شده به طوری که ممکن است یک گوشی با یک بهبود بسیار کوچک، چندین امتیاز نسبت به نسل قبل خود ارتقا پیدا میکند. ایجاد فاصله بین امتیاز گوشی های مختلف میتواند رقابت را جذاب تر از قبل کند.

منبع: