این روزها خبرهایِ زیادی از آخرین دستاورد کوآلکام، چیپست بسیار قدرتمند اسنپدراگون 835 میشنویم. اما بیشتر این خبرها مربوط به این میشود که چیپست مذکور فعلاً در دسترس هیچ کمپانی ای جز سامسونگ تا تابستان امسال قرار نخواهد گرفت. در واقع همه در حال حسرت خوردن برایِ این چیپست هستند، در حالی که طرفداران محصولات سونی خیالشان راحت است، چون تا به این لحظه سونی اولین و تنها کمپانی دنیاست که با این چیپست یک گوشی هوشمند معرفی کرده است.

البته همانطور که پیش بینی میشد، بنابر انحصار طلبی سامسونگ، اولین گوشی هوشمندی که در دنیا با این چیپست عرضه خواهد شد گوشی گلکسی S8 سامسونگ خواهد بود و گوشی بعدی اکسپریا XZ Premium سونی، که حسابی سر و صدا به پا کرده است. فعلاً این چیپست در حال تست میباشد و کوآلکام با همکاری سامسونگ در حال آزمودن اسنپدراگون 835 برایِ معرفی تا چند روز دیگر است.

در این مطلب در نظر داریم چیپست اسنپدراگون 835 را محک بزنیم، اما اول بهتر است نگاهی کُلی به چیپست هایِ اسنپدراگون 835 و 821 داشته باشیم، چون هر دو چیپست به اندازه کافی مهم و قدرتمند هستند. چیپست اسنپدراگون 835 کوآلکام برخلاف نسل پیشین از 8 هسته پردازشی بهره میبرد، اما این هسته ها شخصی سازی شده نیستند. اسنپدراگون 821 کوآلکام مجهز به 4 هسته شخصی سازی شده Kyro بود، در حالی که اسنپدراگون 835 مجهز به 8 هسته پردازشی، 4 هسته بسیار قدرتمند و 4 هسته با قدرت متوسط میباشد.

هسته هایِ قدرتمند از نوع Cortex-A73s میباشند، که خوشه اول را شکل میدهند و 4 هسته دوم از نوع Cortex-A53s میباشند، که از قدرت متوسطی بهره میبرند. این ارتقا ( از 4 هسته به 8 هسته ) میتواند در عملکرد چند هسته ای تأثیر بسزایی بگذارد، اما بدیهی است که هسته هایِ شخصی سازی شده Kyro کوآلکام در آزمون تک هسته ای ( به علت قدرت بسیار زیاد ) تفاوت آنچنانی با آزمون چیپست جدید را رقم نخواهد زد.

در آزمون Geekbench این موضوع به خوبی خود را نشان میدهد. چیپست اسنپدراگون 835 در آزمون چند هسته ای توانست حتی Kirin 960 هوآوی که بر رویِ گوشی P10 سوار است را نیز شکست دهد، اما در آزمون تک هسته ای تفاوت آنچنان محسوس نمیباشد. گفتنی است که Kirin 960 هوآوی یکی از قدرتمندترین چیپست هایِ حال حاضر دنیاست، که از 8 هسته پردازشی با 2 خوشه، یک خوشه با 4 هسته قدرتمند Cortex-A73 و یک خوشه با 4 هسته متوسط Cortex-A53 بهره میبرد.

اما میرسیم به نتایج تست AnTuTu، که شاید برایِ بسیاری حائز اهمیت باشد. در این تست باز هم تاج پادشاهی از آنِ چیپست اسنپدراگون 835 میباشد، اما اگر توجه کنید، چیپست اسنپدراگون 821 نیز آنچنان از آخرین دستاورد کوآلکام عقب نیفتاده است و همچنان در این آزمون قدرت خود را نشان میدهد. در واقع باید خاطر نشان کنیم که کوآلکام 2 نسخه از چیپست اسنپدراگون 821 را تا به امروز منتشر کرده است.

در ابتدا یک نسخه که کمی قویتر از چیپست اسنپدراگون 820 بود معرفی شد، که به نسخه AB معروف است و بر رویِ گوشی Pixel XL گوگل استفاده شد. سپس نسخه ای جدیدتر با فرکانس پردازنده بالاتر معرفی شد، که نسخه سریع تر چیپست اسنپدراگون 821 میباشد و بر رویِ گوشی OnePlus 3T از آن استفاده شد، که این نسخه دوم و سریعتر توانسته است خود را تا حدودی به مرزهایِ قلمرو وسیع چیپست اسنپدراگون 835 نزدیک کند.

همچنین، چیپست اسنپدراگون 835 چیپ گرافیکی قدرتمندتری را نسبت به نسل قبل با خود به همراه دارد ( چیپ گرافیکی آدرنو 540 )، که قول 25 درصد عملکرد بهتر به کاربران را میدهد. در آزمون GFXBench نتایج خیره کننده چیپست اسنپدراگون 835 به خوبی مشخص است. در تصویری که در زیر خواهید دید، به خوبی عملکرد ضعیف چیپ گرافیکی چیپست Kirin 960 کمپانی هوآوی ( که از آخرین نسل از چیپ هایِ گرافیکی ARM بهره میبرد ) مشخص است، که حتی عملکردی ضعیف تر از چیپ گرافیکی اسنپدراگون 820 کوآلکام دارد.

از طرفی، عملکرد چیپست اسنپدراگون 821 که بر رویِ گوشی هایِ Pixel XL و OnePlus 3T استفاده شده است به خوبی با چیپست اسنپدراگون 820 که بر رویِ گوشی گلکسی S7 سامسونگ از آن استفاده شده بود مشخص است. قول کوآلکام درباره عملکرد بهتر 25 درصدی چیپست اسنپدراگون 835 نسبت به چیپست اسنپدراگون 821 نیز به خوبی در این تصویر قابل تشخیص و مشاهده میباشد.

و در نهایت میرسیم به تست 3D Mark، که آخرین تست ما در این بررسی میباشد و به خوبی تفاوت هایِ نسل قبل چیپست هایِ سری 8 کوآلکام ( چیپست هایِ اسنپدراگون 820 و 821 که از هسته هایِ شخصی سازی شده Kyro بهره میبردند ) و چیپست 8 هسته ای اسنپدراگون 835 را به ما نشان میدهد و یکبار دیگر آخرین دستاورد کوآلکام را در این بررسی پیروز ساخته و از آن قدرتی دست نیافتنی میسازد.

هنوز برایِ صدور نظر نهایی درباره آخرین نسل از چیپست کوآلکام بسیار زود میباشد و بهتر است کمی صبر کنیم تا نسخه نهایی این چیپست بر رویِ گوشی گلکسی S8 سامسونگ و اکسپریا XZ Premium سونی استفاده شود و قدرت آنرا در عمل نیز بسنجیم. بدیهی است که این تست ها بر رویِ نسخه آزمایشی چیپست اسنپدراگون 835 انجام شده است و نتیجه نهایی قطعاً قدرتی فراتر از تست هایِ این بررسی را به ما نشان خواهند داد.

منبع: