611-1200x900 (1)
سونی امروز از خانواده جدید گوشی هایِ هوشمند خود تحت عنوان خانواده « X » پرده برداشت. سردمدار این خانواده شاید در بعضی قسمت ها از آخرین پرچمداران اکسپریا فاصله داشته باشد، اما در بعضی نکات نیز برتر است. یکی از این برتری ها، مجهز بودن خط جدید محصولات سونی ( تنها دو محصول اکسپریا X و X Performance ) به قابلیت شارژ با فناوری Qnovo است.

برایِ کسانی که با این فناوری آشنایی ندارند باید بگوییم که فناوری Qnovo علاوه بر بالاتر بردن سرعت شارژ در اولین مرحله شارژ، باعث میشود سیکل هایِ شارژ گوشی نیز بیشتر شود و به اصطلاح عمر باتری افزایش یابد. با فناوری هایِ حال حاضر، باتری ها با سرعت تقریباً متوسطی میتوانند شارژ شوند.

به عنوان مثل میتوان به فناوری شارژ سریع نسل دوم کوآلکام اشاره کرد، که باتری یک گوشی نکسوس 6P را میتواند در بازه زمانی 40 دقیقه، 50 درصد شارژ کند، در حالی که فناوری Qnovo میتواند همین حجم باتری را در مدت زمان 20 دقیقه تا 50 درصد، تا 73 درصد در مدت زمان 30 دقیقه و در نهایت تا 85 درصد در مدت زمان 40 دقیقه شارژ کند. علاوه بر اینها، عمر مفید باتری ها معمولاً چیزی حدود 500 بار شارژ کامل یک باتری لیتیوم یونی است، اما Qnovo مدعی است که با فناوری اختصاصی این شرکت کاربران میتوانند با خیال راحت تا 800 بار باتری خود را شارژ کنند.

نکته جالب اینجاست که بر خلاف سخت افزاری بودن ویژگی هایِ شارژ سریع سایر کمپانی ها، بخشی از عملیات شارژ سریع شرکت Qnovo از طریق بهینه سازی هایِ نرم افزاری صورت میگیرد و این خود یکی از محاسن تکنولوژی مذکور است. در واقع Qnovo تا پیش از این یک استارت آپ جدید در دنیایِ دیجیتال بود و کمتر کسی از تکنولوژی شارژ این شرکت خبر داشت، اما بعد از سرمایه گذاری سونی و اینتل بر رویِ این استارت آپ، حالا Qnovo شانس رقابت با شرکت هایِ بزرگی چون کوآلکام را در عرصه مذکور دارد.

ultra_fast_charging_chart
آقایِ هیروکی توتوکی ( رئیس سونی موبایل ) درباره همکاری و سرمایه گذاری سونی در شرکت Qnovo اذعان میکند:

ما سال هاست که دریافته ایم عملکرد باتری برای کاربران موضوعی بسیار حیاتی است و از همین رو سعی کرده ایم همیشه در بحث بهبود مصرف باتری قدمی رو به جلو برداریم. سونی همواره در حال تلاش است تا بهترین تجربه را برایِ کاربران خود رقم بزند و تحقیقات ما پیرامون عمر باتری محصولات جدید منجر به همکاری ما با شرکت تازه تأسیس Qnovo شد. فناوری منحصر به فرد شارژ هوشمند شرکت Qnovo به سونی این اجازه را میدهد که عمر باتری بیشتری را به کاربران محصولات خود هدیه دهیم.

اما میرسیم به خط جدید محصولات سونی، که صبح امروز در نمایشگاه MWC 2016 معرفی شدند. خانواده X سونی همانطور که اشاره شد از این فناوری شارژ بهره میبرند و سونی به عنوان یکی از سرمایه گذاران اصلی این پروژه، برای اولین بار در دنیا این فناوری را در گوشی هایِ جدید خود به کار گرفته است.

همه با بهینه سازی هایِ نرم افزاری شرکت سونی در بحث باتری آشنایی داریم و در حالی که سایر کمپانی هایِ بزرگ دنیا در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکل شارژدهی نامناسب باتری هستند، محصولات اکسپریا مدت هاست که حدأقل 2 روز پشتیبانی با یک بار شارژ کامل را در اختیار کاربران سونی قرار میدهند.

فناوری هایِ پیشرفته استامینا مود و آلترا استامینا مود سونی، و حالا فناوری شارژ سریع و بازدهی شارژ بیشتر شرکت Qnovo به همراه قابلیت هایِ ذاتی اَندروید 6.0 مارشمالویِ گوگل و فناوری شارژ سریع نسل سوم شرکت کوآلکام را با هم جمع کنید تا به یک جواب درست برسید. تمام این ویژگی ها دست به دست هم داده اند تا عمر باتری خانواده سری محصولات جدید سونی بیش از پیش و شاید نمونه در دنیا شود.

Qnovo-smartphone-reference-design-710x478

اما این همه ماجرا نیست و به لطف سیکل هایِ منظم شارژ هوشمند شرکت Qnovo، عمر باتری محصولات اکسپریا بیش از پیش خواهد شد و کاربران با خیالی آسوده میتوانند گوشی هوشمند خود را در دوره هایِ کوتاه یا بلند مدت، بدون ترس از خرابی یا از دست رفتن سلامت باتری شارژ کنند.

فناوری شارژ هوشمند شرکت Qnovo که اصطلاحاً QNS نامیده میشود، به نرم افزار تخصصی این شرکت اجازه میدهد که میزان شارژ باتری گوشی هوشمند را تخمین زده و با توجه به مرحله ای که شارژ گوشی در آن قرار دارد، به بهترین نحو ممکن دوباره آن را شارژ کرده تا آسیبی به سلامت باتری وارد نشود. این فناوری همچنین به شرکت هایِ سازنده گوشی هایِ هوشمند اجازه میدهد که دستگاههایی با عمر باتری طولانی تر، پروسه هایِ شارژ بیشتر و همچنین گوشی هایی با قطر کمتر تولید کنند.

محصولات رده بالایِ خانواده X سونی، شامل اکسپریا X و X Performance، مجهز به قابلیت شارژ هوشمند شرکت Qnovo هستند، که طول عمر باتری گوشی هایِ مذکور را نسبت به گوشی هایِ نسل قبل سونی ( مثلاً اکسپریا Z2 ) تا دو برابر افزایش میدهد. البته این موضوع در شرایط آزمایشگاهی و تنها در مقایسه با گوشی اکسپریا Z2 انجام شده است، به همین دلیل ممکن است نتیجه در مقایسه با سایر دستگاهها متفاوت باشد.

منبع: