3a411d48d68765e1_shutterstock_162352790
سونی موبایل سیاست فروش خود را مدتی است تغییر داده و در بخش گوشی های هوشمند، به مدل های کمتر و سود بیشتر تمرکز دارد. نتیجه این تغییر سیاست نیز مثبت بوده به طوری که ما حالا از زیان های مداوم سونی در گزارش های مالی سال های قبل، به سودآوری در آخرین گزارش مالی این شرکت رسیده ایم.

سونی در آخرین برنامه خود تصمیم به فروش 3.5 میلیون در یک بازه زمانی سه ماهه دارد که کمترین میزان فروشی است که در سال های اخیر از سونی سراغ داریم. با این حال آمارها نشان میدهد که سونی همچنان در مسیر سودآوری قدم بر میدارد و این کاهش فروش نیز ناشی از سیاست های جدید این شرکت است.

بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده در خصوص متوسط قیمت فروش گوشی های هوشند که به اختصار ASP شناخته میشوند، در سه ماهه چهارم سال 2015، سونی بعد از اپل بیشترین میانگین قیمت فروش را در بین کمپانی های تولید کننده تلفن همراه در اختیار داشت. در بین تمامی سازندگان تلفن های هوشمند اندرویدی سونی با اختلاف زیاد نسبت به HTC در صدر قرار دارد و سامسونگ و الجی نیز رتبه های سوم و چهارم را در اختیار گرفته اند. این آمار کاملا تمرکر سونی بر روی محصولات بالارده و گران قیمت را تصدیق میکند.
Q4-2014-Handset-ASP_border-640x418
اما میانگین قیمت فروش گوشی های سونی با احتساب تعداد فروش گوشی های اکسپریا در سه ماهه گذشته نیز نشان میدهد سونی هم اکنون بیشترین میانگین سودآوری را از گوشی های هوشمند خود بعد از اپل دارد. اپل به طور میانگین از هر گوشی هوشمند خود 184 دلار سود به جیب میزند و پس از آن سونی است که 26 دلار سود بابت فروش هر گوشی بدست می آورد. سونی در این آمار نیز بالاترین میزان سودآوری را در بین برندهای اندرویدی در اختیار گرفته است. در حالی که شرکت هایی مثل الجی و HTC و حتی مایکروسافت سودآوری منفی در این زمینه داشتند.

Q4-2014-Handset-Unit-Profit_border-640x418

با نگاهی به آمارهای اختصاصی سونی و الجی پی میبریم که سونی تا چه اندازه در سیاست جدید خود موفق عمل کرده است. کمپانی الجی در دوره زمانی گذشته موفق شده بیش از 2 برابر سونی گوشی های هوشمند خود را به فروش برساند اما میانگین قیمت آنها با روند نزولی همراه بوده است. میانگین قیمت گوشی های هوشمند سونی در بازار 421.58 دلار و میانگین قیمت گوشی های هوشمند الجی در بازار 210.26 بوده است. این وضعیت در نهایت نتیجه ای جز سودآوری بیشتر سونی به ازای فروش هر گوشی هوشمند خود در مقابل الجی نداشته است.
ASP-LG-Sony-640x430

شاید جالب باشد که بدانیم، سونی تنها کمپانی اندرویدی است که موفق به افزایش میانگین قیمت فروش در گوشی های هوشمند خود شده است. به نظر میرسد سونی در استراتژی جدید خود که بر پایه سودآوری بیشتر با فروش کمتر بوده کاملا موفق عمل کرده و توانسته خود سهم خود را از رده های پایین بازار کم و به رده های بالاتر بازار تمرکز داشته باشد.

Customer-flow-Android-640x636

تمامی کمپانی های سازنده تلفن های هوشمند در سال های اخیر، خود را به سمت عرضه گوشی های ارزان قیمت بردند اما سونی در این بازار آشفته تنها برند تولید کننده گوشی های اندرویدی است که خلاف جهت باد حرکت میکند. میانگین قیمت بیش از 400 دلار برای هر گوشی هوشمند اندرویدی آماری قابل تحسین از سونی است که 78 درصد بالاتر از رتبه دوم این جدول یعنی HTC است.

سال گذشته وقتی سونی از سیاست های جدید خود یعنی تمرکز بر گوشی های گران قیمت بازار پرده برداشت، بسیاری معتقد بودند سونی نمیتواند این راه که پیش از این اپل رفته بود را به عنوان یک سازنده تلفن های هوشمند اندرویدی طی کند. اما میبینیم در کمتر از یک سال سونی در این مسیر به خوبی پیشرفته است. حالا باید منتظر ورود گوشی های هوشمند سری X باشیم و به انتظار بنشینیم که سونی در سیاست های جدید خود چگونه عمل خواهد کرد.

منبع: