Sony_XperiaZ5Premium_camera
طبق بررسی های صورت گرفته توسط متخصصین، سونی در محصولات جدید خانواده اکسپریا Z5 از یک دوربین با طراحی بسیار هوشمندانه استفاده کرده است که قادر به ثبت تصاویر با رزولوشن 25 مگاپیکسل است. اما شاید در همین ابتدای کار برایتان این سوال تداعی شود که چرا این شرکت ادعا میکند که سنسور بکار گرفته شده در محصولاتش 23 مگاپیکسل است؟! برای جواب به این سوال باید تا انتهای مطلب با دقت فراوان همراه ما باشید!

بزارید همین ابتدا ذهن شما را درگیر اصل مسئله کنیم! نسبت تصویر صفحه نمایش گوشی شما 16:9 است یا 4:3 ؟! نسبت صفحه نمایش لب تابتان چطور؟ اگر از یک تلویزیون HD در منزلتان استفاده میکنید، به نظر خودتان نسبت تصویر آن چگونه است؟! کاملا درست گفتید. نسبت تصاویر صفحه نمایش هر سه این محصولات برابر با 16:9 است. در واقع حتی سازندگان گوشی نیز به ساخت صفحه نمایش هایی با نسبت تصویر 4:3 مانند گذشته تشویق نمیشوند.

اما در بخش سنسورِ دوربین کمرافون های امروزی جزئیات کمی متفاوت است. در واقع اکثر سنسورهای این گوشی ها بر پایه نسبت تصویر 4:3 بنا شده اند. بنابراین وقتی شما در حالت 16:9 عکاسی میکنید، بخش تقریبا بزرگ و با ارزشی از مگاپیکسل ها را از دست میدهید.

اما بقیه ماجرا را از زبان متخصصان سایت GSMARENA برایتان بازگو میکنیم. آنها میگویند سونی بر روی آخرین نسل از گوشی های هوشمند خود یعنی خانواده اکسپریا Z5 از سنسور سفارشی 25 مگاپپیکسلی ای استفاده کرده است که از فناوری خاصی به نام “نسبت تصویر چندگانه” بهره مند است!
اطلاعات به دست آمده توسط منابع ژاپنی میگویند که نام جدیدترین سنسور به کار گرفته شده در این گوشی ها IMX300 است که البته صحت و سقم آن هنوز کاملا تایید نشده است. این سنسور در واقع اولین بار است که بر روی یک محصول استفاده میشود که با لنزی با گشودگی دیافراگم F/2.0 معادل لنزهای 24 میلیمتری عریض همراه شده است.

نکته جالب اینجاست که سونی در معرفی محصولاتش اظهار میکند که خانواده اکسپریا Z5 از یک دوربین 23 مگاپیکسلی برخوردار است که در بالاترین کیفیت و درحالت نسبت تصویر 4.3 قادر است تا با این رزولوشن عکسبرداری کند اما نکته گرانبها و واقعیت اصلی در پشت حالت 16:9 مخفی شده است.
زمانی که نسخه اولیه گوشی های خانواده Z5 را مورد بررسی اولیه قرار میدادیم نمونه عکس هایی توسط دوربین آنها را به ثبت رساندیم ، سپس شاهد اختلاف محسوسی در ابعاد افقی و عمودی عکس در دو حالت 4:3 و 16:9 در نمایی ثابت از یک منظره شدیم. این امر باعث شد که ما نگاهی موشکافانه تر به دوربین این محصول داشته باشیم و در نهایت این نکته برای ما مشخص شد که سونی در واقع از یک سنسور 25 مگاپیکسلی با فناوری نسبت تصویر چندگانه بهره گرفته است.

در دو نمونه تصاویر زیر، عکس ها در حالت 4:3 با رزولوشن 23 مگاپیکسل یا 4,140 * 5,520 پیکسل گرفته شده اند. در همین حال عکسهای با حالت 16:9 که با نسبت ابعاد عریض تری گرفته شده اند با رزولوشن 3,366* 5,984 یعنی 20.14 مگاپیکسل گرفته شده اند. اکنون اگر به عکسها نگاه کنید متوجه خواهید شد که تصویر گرفته شده در حالت 16:9 عریض تر از حالت 4:3 هستند و میدان دید بیشتری را نمایش میدهد اما نکته قابل توجه این است که این عکسها از یک تصویر پایه ای که نسبت 4:3 داشته باشد بریده نشده اند و به طور مستقل توسط بخش بزرگ دیگری از سنسور به ثبت رسیده اند.

برای مشاهده عکس در اندازه اصلی بر روی عکس کلیک کنید.

در واقع اگر قرار بود تصاویر گرفته شده در حالت 16:9، از یک دوربین 23 مگاپیکسلی بر پایه نسبت تصویر 4,140*5,520 گرفته میشد با بریدن تصویر و رسیدن به حالت 16:9 باید عکسی با ابعاد 3,105 *5,520 یا 17.1 مگاپیکسل را به ثبت میرساندیم.

حالا با یک معادله ریاضی ساده، اگر بخواهیم سطح مفید این لنز سنسور را حساب کنیم، دقیقا ابعادی با رزولوشن 4,140 *5,984 یا 24.77 مگاپیکسل را به ما ارائه میدهد.
اکنون فناوری تصویر چندگانه این اجازه را به ما میدهد تا از مساحت دایره ای تصویر که توسط لنز، نور به آن برخورد میکند بیشترین استفاده را بکنیم. اما مشخص است که در این شیوه، در نسبت تصویر های مختلف ابعاد تصاویر هم به صورت محسوسی با هم متفاوت خواهند بود. اکنون با نگاه به تصویر زیر و دقت به آن، قطعا درک صحیحی از این قضیه پیدا خواهید کرد.
xperia-sensor

از مزایای سنسور تصویر چندگانه که در این دوربین به کارگرفته شده این است که شما در هنگام ثبت تصویر در حالت 16:9 ، حدود 3 مگاپیکسل بیشتر را با همان میدان دید خواهید داشت که سطح افقی تصویر، بیشترین پوشش را به خود اختصاص میدهد.

بنابراین با همه این توضیحات اکنون متوجه شدیم که سنسور به کاربرده شده در دوربین خانواده Z5 اکسپریا، به صورت تئوری و بر روی کاغذ یک سنسور 25 مگاپیکسلی است اما سونی با هوشمندی ای که دارد، این دوربین را به طور رسمی با عنوان 23 مگاپیکسل معرفی کرد. زیرا اگر تصمیمی غیر از این گرفته میشد، کاربران بعد از خرید گوشی و استفاده از آن میدیدند که در عمل نمیتوانند تصاویری بیشتر از 23 مگاپیکسل را ثبت کنند و این باعث میشد حجم زیادی از اعتراضات به سوی سونی وارد شود در صورتی که عموم مردم هیچ اطلاعی از پشت پرده این قضیه نداشتند. به هر حال این کار سونی را بسیار هوشمندانه تلقی میکنیم که جای هیچ گونه اعتراضی را برای منتقدان به جا نمی گذارد.

اکنون توسط این سنسور کاربر در حالت 16:9 قادر به ثبت تصاویری با رزولوشن 20 مگاپیکسل است که این به طور قطع در روزهای آینده مورد توجه مطبوعات و رسانه ها قرار خواهد گرفت زیرا این در نوع خود پیشرفتی چشمگیر است. حالا با توجه به ثبت تصاویر با رزولوشن 20 مگاپیکسل در حالت عریض 16:9 شما باز هم حاضرید از حالت 4:3 با رزولوشن 23 مگاپیکسل در این گوشی استفاده کنید؟ شما کدام یک را ترجیح میدهید؟