گوشی های Mi 11 شیائومی ممکن است به دوربین زیر صفحه مجهز شوند

1
۲۸,۴۵۲

در حال حاضر می توان گفت که قرار دادن دوربین سلفی در زیر نمایشگر گوشی های تلفن همراه امروزی تبدیل به یک رقابت جدید در میان شرکت های بزرگ تولید کننده موبایل در سراسر دنیا تبدیل شده است و این کمپانی ها با قدرت بر روی اجرا کردن چنین فناوری کار می کنند تا بتوانند به بهترین حالت ممکن از آن بهره ببرند. بدون وجود ناچ قطره ای یا حفره نمایشگر، صفحه نمایش گوشی ها دیگر بدون حاشیه می شوند و نمای کامل یک محصول تمام صفحه را به کاربران ارائه می کنند.

همین اوایل هفته بود که شرکت چینی ZTE با محصول Axon 20 5G خود به ما نشان داد که یک دوربین 32 مگاپیکسلی را به عنوان دوربین سلفی در زیر صفحه نمایش قرار دادن چه شکلی است. اما شرکت چینی شیائومی نیز نخواسته از مراسم عقب بماند و تصمیم گرفته تا نسل سوم دوربین های زیر صفحه نمایش خودش را رونمایی کند. این شرکت نه تنها با نمایش نمونه ساخته شده جدید خودنمایی کرده که به ما نشان داده است چگونه تکنولوژی ساخت چنین نمونه ای را بهبود بخشیده است.

شیائومی سال گذشته و در ماه جون از اولین نسل از دوربین های زیر صفحه نمایش رونمایی کرد. در آن زمان یک ویدیو از روش کار این دوربین نیز به بیرون منتشر شد که البته نشان می داد که کیفیت عکس ها در مرحله نهایی اصلا جالب نبوده و افت کیفیت زیادی را شامل می شد.

آقای لی جون (Lei Jun) مدیر عامل شرکت شیائومی در اکتبر همان سال از نسل دوم دوربین های زیر صفحه نمایش جدیدش رونمایی کرد و این هفته آنها نسل سوم این تکنولوژی را برای ما به نمایش گذاشته اند که به اعتقاد خودشان تقریبا کامل ترین و با کیفیت ترین نمونه ساخته شده در دنیا خواهد بود.

دوربین زیر صفحه شیائومی چگونه کار می کند؟

گوشی های Mi 11 شیائومی ممکن است به دوربین زیر صفحه مجهز شوند

به گفته مدیر عامل این شرکت، دو نسل اولیه این تکنولوژی مقدمات ایجاد شفافیت صفحه نمایش برای ایجاد بیشترین تراکم پیکسلی در نسل سوم را ایجاد کرده است. شیائومی می گوید پیاده سازی های اولیه از صفحه نمایش باعث می شود تا یک پیکسل از 4 پیکسل مورد نیاز صفحه نمایش باید ثابت مانده و سه پیکسل دیگر شفاف شوند تا بتوانند نور بیشتری را به درون سنسور ها راه دهند که این مهم از طریق تغییر ساختار و متریال ها صورت داده است.

اما، در نسل سوم این مشکل به وسیله استفاده از جایگذاری دستی پیکسل ها حل شده است. این کمپانی موفق شده است تا از بدین طریق مرحله انتقال نور به پیکسل های زیری را در ناحیه دور سنسور دوربین به خوبی انجام دهد. همچنین، شیائومی تعداد پیکسل ها در جهات افقی و عمودی را دو برابر کرده تا میزان کلی تراکم پیکسلی با باقی صفحه نمایش یکسان باشد. در نتیجه، آن بخش از صفحه نمایش که دوربین در زیر آن قرار گرفته است توانسته از نظر تراکم پیکسلی، دقت رنگ، طیف رنگی و روشنایی همانند سایر بخش های پنل OLED باشد.

گوشی های Mi 11 شیائومی ممکن است به دوربین زیر صفحه مجهز شوند

شیائومی همچنین مدار پیکسل های OLED را بهبود بخشیده اس تا میزان ورود نور به سنسور دوربین را افزایش دهد. در نهایت، این شرکت ادعا می کند که الگوریتم به کار رفته توسط آنها موفق شده تا عکاسی با کیفیتی در حد دوربین های عادی (ناچ قطره ای یا حفره درون نمایشگر) ارائه دهد. که این قضیه آن را به “تقریبا عالی” تبدیل می کند.

در ویدیو به اشتراک گذاشته توسط آقای لی جون در شبکه اجتماعی Weibo، شیائومی از سنسور زیر صفحه نمایش بر روی یک نمونه آزمایشگاهی از گوشی دستکاری شده Mi 10 Ultra استفاده کرده است. این ویدیو دوربین سلفی زیر صفحه را با دوربین عادی گوشی Mi 10 Ultra مقایسه می کند که نشان می دهد تراکم پیکسلی مناسب باعث شده تا این دوربین کاملا در زیر صفحه نمایش مخفی شود.

گوشی های Mi 11 شیائومی ممکن است به دوربین زیر صفحه مجهز شوند

آقای لی جون می گوید که آنها آماده تولید انبوه نسل سوم دوربین های زیر صفحه نمایششان در سال 2021 هستند. در همین راستا، گزارشات جدید می گویند که پرچمدار جدید شیائومی به این دوربین زیر صفحه نمایش مجهز خواهد شد.

مشخص است که شیائومی اگر از این تکنولوژی در گوشی آینده اش استفاده کند، موفق خواهد شد تا به گوشی با نمایشگر تمام صفحه دسترسی پیدا کند. بنابر اطلاعات منتشر شده توسط یکی از افشاگران شبکه Weibo، به نام 数码闲聊站، یک گوشی جدید از شیائومی قرار است از یک دوربین زیر صفحه نمایش به عنوان دوربین سلفی استفاده کند که البته هنوز مشخص نیست مشخصات این دوربین به چه صورت قرار است باشد.

گوشی های Mi 11 شیائومی ممکن است به دوربین زیر صفحه مجهز شوند

طبق عادت، گوشی پرچمدار بعدی قرار است Mi 11 یا Mi 20 باشد و در حال حاضر دو راه حل پیش روی شیائومی است، استفاده از نمایشگر تمام صفحه یا حفره درون نمایشگر کوچک. حالا که تکنولوژی جدید شیائومی در مرحله تولید انبوه است، بعید نیست که گوشی بعدی آنها از همین راه حل استفاده کند.

همچنین شایعاتی به گوش می رسند که اولین گوشی شیائومی مجهز به این تکنولوژی از خانواده گوشی های MIX خواهد بود، چرا که از زمان عرضه Mi MIX 3 دیگر شاهد نسخه بعدی این گوشی ها نبوده ایم و نسخه آلفا را نمی توان نسخه بعدی این سری دانست. شیائومی خودش اعلام کرده که برای عرضه نسخه بعدی این گوشی آنها نیازمند یک طراحی فوق پیشرفته و تکنولوژی های مهم هستند.

به هر حال، گوشی Mi 11 اولین محصول این شرکت با پردازنده اسنپدراگون 875 خواهد بود که در نیمه اول سال 2021 روانه بازار می شود.

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]

یک دیدگاه

  1. بعید میدونم شیافومی از این تکنولوژی استفاده کنه
    این فناوری جای کار زیاد داره و هنوز به درجه ای از تکامل نرسیده
    مگر اینکه ریسکش و عواقب خوب یا بد تقبل کنه

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here