همانطور که در جریان هستید، گوگل دیشب رسماً از اَندروید O، نسخه بعدی سیستم عامل محبوب خود پرده برداشت. گوگل دیشب به همراه انتشار اولین نسخه توسعه دهندگان اَندروید O، برخی از ویژگی هایِ منحصر به فرد این نسخه از سیستم عامل اَندروید را نیز بیان کرد، که کاربران در پاییز سال جاری آنرا بر رویِ گوشی هایِ هوشمند خود تجربه خواهند کرد.

این بروزرسانی شاید در نگاه اول آنچنان بروزرسانی عظیمی به نظر نرسد، اما وقتی وارد جزئیات آن میشویم، متوجه تغییرات اساسی و مهمی که گوگل در این نسخه از سیستم عامل اَندروید ایجاد کرده است میشویم. فارغ از این ویژگی ها و تغییراتی که حاصل شده است، همکاری کمپانی هایِ مختلف و یاری رساندن به گوگل برایِ هر چه کامل تر شدن سیستم عامل اَندروید نقطه قوت بروزرسانی پیشِ رویِ سیستم عامل محبوب گوگل میباشد.

گوگل اذعان میکند که سونی به عنوان یکی از شرکایِ اصلی گوگل در تکمیل کردن و اضافه کردن ویژگی هایِ جدید به سیستم عامل اَندروید تلاش هایِ وقفه ای را انجام داده است. بر اساس گفته هایِ سخنگویِ کمپانی گوگل: « سونی بیش از 30 ویژگی سیستم عامل اَندروید را بهبود بخشیده است و نزدیک به 250 حفره بسیار مهم را برطرف ساخته است، که این موضوع باعث بهبود کُلی سیستم عامل اَندروید شده است ».

اینطور که به نظر میرسد، سونی تلاش بسیار ویژه ای در عرصه انتقال صدایِ باکیفیت بیسیم ( LDAC Hi-Res Audio Streaming ) برایِ اَندروید O انجام داده است. سونی با یک تصمیم درون سازمانی بسیار وسیع، تکنولوژی انتقال صدایِ با کیفیت بالایِ بیسیم خود را که به LDAC شهرت دارد وارد اَندروید O کرده است. این ویژگی برایِ کاربران محصولات اکسپریا بسیار آشناست، چون هم اَکنون نیز در حال استفاده از این تکنولوژی منحصر به فرد و برتر در محصولات پرچمدار اکسپریا میباشند.

در واقع LDAC به نوعی به ارتقایِ کیفیت انتقال صدا در بستر بلوتوث کمک شایانی میکند. به این ترتیب، با فناوری LDAC، گوشی هایِ هوشمند سایر کمپانی ها در آینده ای نزدیک با سیستم عامل اَندروید O میتوانند کیفیت صدایِ برتری را تجربه کنند. این موضوع کمک میکند گوشی هوشمند مجهز به سیستم عامل اَندروید O صدایِ بسیار با کیفیتی را با بیت ریت 990 کیلوبیت بر ثانیه به صورت بیسیم ارسال کند. سونی درباره فناوری اختصاصی LDAC خود چنین توضیح میدهد:

برخلاف سایر تکنولوژی هایِ انتقال صدا بر بستر بلوتوث ( همچون SBC )، فناوری اختصاصی LDAC سونی باعث کاهش بیت ریت فایل هایِ بسیار با کیفیت صدا ( Hi-Res ) نمیشود و میتواند در این بستر 3 برابر بیشتر از سایر فناوری ها کیفیت صدا را بر بستر بلوتوث و به صورت بیسیم به هدفون ها و هدست هایِ با کیفیت بالا انتقال داده تا کاربران نهایت لذت لازم را از موسیقی خود ببرند.

همانطور که میدانید، محصولات سونی از این فناوری اختصاصی بهره میبرند و کاربران محصولات سونی میتوانند صدایِ بسیار با کیفیت Hi-Res را بر رویِ بستر بلوتوث به صورت بیسیم به هدفون ها، هدست ها و اسپیکرهایِ قابل حمل انتقال دهند، اما اَکنون کاربران گوشی هایِ سایر کمپانی ها نیز با این حرکت بزرگ سونی میتوانند کیفیت صدایِ مثال زدنی را بر رویِ محصولات مجهز به این فناوری تجربه کنند.

اما انتقال این فناوری به کمپانی گوگل برایِ کدام طرف مفید فایده است؟ گوگل یا سونی؟ شاید در قدم اول اینگونه به نظر برسد که کاربران سایر محصولات اَندرویدی از این قابلیت منتفع خواهند شد و این موضوع برگ برنده ای برایِ آنهاست؛ اما باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. در حال حاضر سونی تنها کمپانی دنیاست که از فناوری LDAC در انواع و اقسام محصولات خود همچون هدفون ها، هدست ها و اسپیکرهایِ بلوتوث بهره میگیرد و این فناوری، یک فناوری اختصاصی است.

پس بدیهی است که این فناوری ساخت هیچگاه به دست سایر کمپانی ها نخواهد رسید و سونی فناوری سخت افزاری LDAC را برایِ محصولات خود نگاه خواهد داشت. با این شیوه، در واقع سونی تکنولوژی نرم افزاری LDAC را به گوگل و سایر کمپانی هایِ تولید کننده گوشی هوشمند اهدا خواهد کرد، اما سخت افزار همیشه در دستان سونی باقی خواهد ماند و بدین ترتیب کاربران محصولات سایر کمپانی ها باید برایِ تجربه صدایِ با کیفیت بر بستر بلوتوث همچنان از محصولات سونی بهره بگیرند.

در قدم بعدی شاید این موضوع مورد سوال قرار گیرد که آیا برایِ کاربران مهم است که هزینه ای بابت تجربه صدایِ بینظیر Hi-Res بپردازند؟ در این مورد نیز باید اشاره کنیم که تحقیقات نشان میدهند کاربران گوشی هایِ هوشمند همیشه در پی تجربه کیفیت صدایِ برتری هستند، پس یقیناً از این فناوری استقبال خواهند کرد.

موضوع آخری که میماند هم بحث پشتیبانی نرم افزاری است. در حال حاضر عده قلیلی از آلبوم ها و آهنگ هایِ دنیا با کیفیت خارق العاده Hi-Res در دسترس کاربران قرار دارند و برخی از سرویس هایِ پخش موسیقی آنلاین همچون اسپاتیفای از این فرمت پشتیبانی به عمل می آورند، که با بیشتر شدن تقاضا قطعاً در آینده ای نزدیک تعداد آنها بیشتر از قبل خواهد شد.

منبع: