امنیت یکی از مسایلی است که امروزه فارغ از هر موضوعی برایِ کاربران تمام سیستم عامل هایِ دنیا مهم و حیاتی است. سابقاً بسیاری عقیده بر این داشتند که سیستم عامل iOS یکی از اَمن ترین سیستم عامل هایِ دنیاست، اما دیری نپایید که سیستم عامل مذکور نیز با تهدیدهایِ جدی مواجه شد تا به همگان ثابت شود که در بحث امنیت نمیتوان همیشه بر رویِ یک خط مستقیم حرکت کرد.

در کفه دیگر ترازو، بسیاری از محققین به گوگل بخاطر سیستم عامل متن باز این کمپانی خُرده میگرفتند. اما گوگل بیکار ننشست و مدتی است که اهمیت ویژه ای به امنیت سیستم عامل خود و برنامه هایِ منتشر شده در پلی استور میدهد. چند سالی است که سیستم عامل اَندروید با وصله هایِ امنیتی، هر ماه بروزرسانی میشود و کاربران را از خطرات جدی مصون میدارد.

اما اینها تنها بخش هایی از امنیت هستند که میتوانند توسط گوگل برایِ کاربران فراهم شوند و اگر کاربری یک فایل مخرب برنامه یا بازی را از منبعی ناشناس دریافت کند و قصد نصب کردن آنرا داشته باشد، در این صورت شاید در معرض خطر جدی قرار گیرد و امنیت دستگاه او به خطر بیفتد.

حال گوگل برایِ کاربرانی که با خطرات اینچنینی مواجه میشوند، یک راه حل اساسی تدارک دیده است. بر اساس اطلاعاتی که از طریق توسعه دهندگان انجمن تخصصی XDA به دست ما رسیده است، گوگل به صورت مخفیانه یک ویژگی امنیتی بسیار مهم را به سیستم عامل محبوب و پرطرفدار اَندروید خود افزوده است.

این قابلیت که « Panic Detection Mode » یا حالت شناسایی ترس و وحشت نامیده میشود، در واقع به کاربرانی که قربانی نصب نرم افزارهایِ آلوده میشوند کمک شایانی میکند. بر اساس کنکاش هایِ انجام شده، این حالت تعداد فشردن دکمه عقب گرد ( یا Back ) در سیستم عامل اَندروید را تحت نظر میگیرد و بر اساس فشردن آن در مدت زمان خاصی عکس العمل به خصوصی از خود نشان میدهد.

گفته میشود اگر کاربر وارد برنامه ای مخرب شود و بلافاصله متوجه آلوده بودن نرم افزار مذکور شود و شروع به زدن دکمه Back برایِ مدت کوتاهی به صورت پشت هم کند، حالت Panic وی را از برنامه بلافاصله خارج کرده، به صفحه اصلی برمیگرداند و علاوه بر نشان دادن یک فرم ویژه برایِ ارسال اطلاعاتی خاص به گوگل، به کاربر کمک میکند سریعاً نرم افزار آلوده را از رویِ دستگاه خود به صورت کامل پاکسازی کند.

این حالت در واقع همیشه در حال نظاره کردن حرکات کاربر در یک برنامه یا بازی خاص میباشد و زمانی بسیار مفید میباشد که یک برنامه از خارج شدن شما توسط دکمه هوم، برنامه هایِ اَخیر و عقب گرد از برنامه مذکور جلوگیری به عمل می آورد. در این حالت بسته به سرعت و تعداد فشرده شدن دکمه Back، کاربر میتواند به راحتی از برنامه آلوده خارج شود و آنرا از رویِ دستگاه خود پاکسازی کند.

گوگل در حال حاضر این ویژگی را تنها در کُدهایِ منبع اَندروید 7.1 فعال کرده است و مشخص نیست در آینده این قابلیت به سایر دستگاههایِ اَندرویدی راه پیدا خواهد کرد یا خیر. بدیهی است که اگر این ویژگی تنها بر رویِ آخرین نسخه هایِ سیستم عامل اَندروید فعال شود، هنوز هم خیل عظیمی از کاربران این سیستم عامل در معرض خطر قرار دارند و سوء استفاده کنندگان میتوانند همواره به آنها آسیب هایِ جدی وارد کنند.

منبع: