Android-Google-Java-Oracle
در حالی که هنوز، اندروید 6.0 مارشمالو بر روی دستگاه های بسیار کمی فعال شده، این اندروید N است که برای رسیدن به صدر خبرها بی تابی میکند. از گوگل خبر میرسد که این شرکت، تصمیمات مهمی برای جایگزینی یک پلتفرم جدید به جای جاوا گرفته و این کار قرار است در نسخه آینده که تحت عنوان اندروید N می آید اعمال خواهد شد.

گوگل قصد دارد خود را از کمپانی Oracle که این روزها با هم مشکلات زیادی نیز دارند بی نیاز کند. برای این کار گوگل تایید میکند که در اندروید N، پلتفرم OpenJDK را جایگزین جاوا خواهد کرد. اتفاقی که یک تصمیم بسیار بزرگ برای گوگل و سیستم عامل محبوب آن خواهد بود. البته جایگزینی پلتفرم OpenJDK به جای جاوا، به معنای عدم پشتیبانی اندروید از جاوا نخواهد بود.

توسعه زبان برنامه نویسی جاوا توسط شرکتی به نام Sun Microsystems آغاز شد اما در سال 2010 کمپانی Oracle با تصاحب این شرکت، امتیاز اصلی این پروژه را به طور کامل در اختیار گرفت. در واقع مشکلات گوگل و اوراکل نیز از همینجا آغاز شد که اوراکل مدعی استفاده غیر مجاز گوگل از جاوا در سیستم عامل اندروید شده بود.

گوگل حالا و با تصمیم خود مبنی بر جایگزینی پلتفرم OpenJDK به جای جاوا در نسخه آینده اندروید، میتواند ضمن حفظ پشتیبانی سیستم عامل خود از جاوا، به نوعی مناقشات فی ما بین خود و اوراکل را نیز به پایان برساند. تصمیمی که باید ببینیم در نهایت با اندروید N اجرایی خواهد شد یا خیر؟

منبع: