gsmarena_001 (1)
روز گذشته گوگل اولین نسخه توسعه دهندگان ورژن جدید اندروید خود موسوم به اندروید N را عرضه کرد و همانطور که انتظار میرفت نام این نسخه بر طبق پیش بینی ها اندروید N میباشد.

البته نام اختصاری N بصورت موقت بوده و باید برای متوجه شدن اسم واقعی نسخه بعدی اندروید تا روز معرفی این نسخه صبر کنیم. عملا انتشار این نسخه یک نوع سورپرایز برای همه بود زیرا گوگل هر سال این کار را برای اولین بار در کنفرانس توسعه دهندگان خود انجام میداد و اولین نسخه در آن زمان منتشر میشد. اما این بار این غول فناوری توسعه دهندگان را زیاد منتظر نگذاشته است و با انتشار این نسخه امکان چشیدن طعم این نسخه را برای توسعه دهندگان زودتر از موعد مورد انتظار فراهم کرده است.

مزیت این کار گوگل نسبت به کاری که در گذشته انجام میداد زمان کافی برای تست محصول نهایی قبل از انتشار بوده و همچنین این کار سبب میشود تا توسعه دهندگان در طی کنفرانس توسعه دهندگان گوگل با نسخه فینال و تکمیل شده این نسخه از اندروید رو به رو شده و بر روی دستگاه های خود نصب کرده و نظرات خود را درباره محصول نهایی بیان کنند البته این کار گوگل باعث افزایش انتظار ها برای انتشار یک اندروید پایدار تر از سمت این غول فناوری خواهد شد.

تغییرات جدید:
همانطور که انتظار میرفت در نسخه بعدی اندروید شاهد سیستم عاملی منعطف تر در زمینه مولتی تسکینگ و استفاده از چند برنامه بصورت همزمان خواهیم بود.
این امکان با اضافه کردن چند دستور در فایل منیفست برنامه ها از سمت توسعه دهندگان فراهم خواهد شد. همانطور که در تصاویر زیر مشاهده میکنید این قابلیت فقط به تبلت ها محدود نشده و میتوان از این قابلیت در گوشی ها همراه و حتی در تلویزیون های هوشمند استفاده کرد.
اما امکان جدیدی در زمینه پاسخ گویی در نسخه بعدی اندروید فراهم شده است که میتوان با آن از نوار اعلانیه ها مستقیما به پیام ها پاسخ داد دقیقا همانند چیزی که در اندروید پوشیدنی شاهدش بودیم.
همچنین این قابلیت امکان دسته بندی پیام های یک برنامه بصورت جداگانه در نوار اعلانیه ها را میدهد که میتوان با استفاده از منوی مشاهده کامل و یا گسچر دو انگشتی تمامی پیام های یک برنامه را مشاهده کرد.

در اندروید مارشمالو شاهد قابلیت جدیدی با نام Doze از طرف گوگل بودیم که برای بهینه سازی مصرف انرژی دستگاه مورد استفاده قرار میگرفت اما این قابلیت مختص زمانی بود که گوشی بیکار و در حال استندبای بود، بود اما گوگل با باز طراحی این قابلیت توانسته تا از این قابلیت نه تنها در زمان استند بای گوشی بلکه در حالت عادی نیز برای کاهش مصرف باتری و رم دستگاه استفاده کند.
و در پایان اضافه شدن زبان جاوا 8 در نسخه جدید اندروید را میتوان تغییرات تا بحال اندروید جدید دانست.

گوگل ایمیج های مربوط به دستگاه های Nexus 6 ، Nexus 5X ، Nexus 6P ، Nexus 9 ، Nexus Player و Pixel – C را در وب سایت خود منتشر کرده است.
اما درباره نسخه منتشر شده بر این موضوع تاکید فراوان شده است که این ایمیج ها برای تست اولیه توسعه دهندگان حرفه ای بوده و برای استفاده روزانه یا استفاده به عنوان سورس نیستند.
همچنین گوگل در جهت تسهیل بخشیدن استفاده از نسخه های بتای خود بخشی را راه اندازی کرده تا پس از ثبت نام در سرویس (Android Beta Program) این آپدیت نسخه توسعه دهنده را برای دستگاه خود بصورت آپدیت معمولی درون سیستمی و بدون نیاز به فلش زدن دریافت کنید.

منبع: