گوگل در ماه های گذشته تغییرات زیادی را در برنامه ی توسعه ی اندروید ایجاد کرده است که برخی از آن ها برای سال آینده و برخی دیگر در سال های آینده اجرایی خواهند شد.

از ماه آگست سال 2018، اپلیکیشن های جدید منتشر شده در گوگل پلی باید از API اندروید 8.0 استفاده کنند. توسعه دهندگان همچنان می توانند از نسخه های قدیمی تر اندروید استفاده کنند اما باید قابلیت های ویژه ای را برای کاربران اندروید اوریو درنظر بگیرند.

این خبر به این معنا خواهد بود که برخی از قابلیت هایی که در حال حاضر اختیاری می باشد، برای توسعه دهندگان اجباری خواهد شد. همانطور که در اندروید 6 نیز مشاهده کردیم، توسعه دهندگان برای استفاده از یک قابلیت باید آن را به صورت Run Time از کاربر درخواست می کردند در حالی که در در نسخه های پیشین اندروید تنها کافی بود که کاربر در زمان نصب برنامه، با دسترسی های نمایش داده شده موافقت کند.

از ماه نوامبر سال 2018، نه تنها اپلیکیشن هایی که تازه به گوگل پلی اضافه می شوند، بلکه حتی اپلیکیشن هایی که آپدیت می شوند نیز باید عملکرد مناسب و سازگاری با اندروید اوریو داشته باشند. همچنین، تا پایان سال 2018، از نسخه ی هدف هر اپلیکیشن یا target version آن برای جلوگیری از بازگشت دستگاه های اندرویدی به نسخه های قدیمی تر استفاده خواهد شد.

همچنین، از سال 2019 توسعه دهندگان باید اپلیکیشن های خود را با چیپ های 64 بیتی سازگار کنند. آن ها همچنان می توانند اپلیکیشن های خود را بروی سخت افزارهای 32 بیتی اجرا نمایند اما این تنها یک فرآیند آماده سازی برای آینده ی اندروید می باشد. اپل با عرضه ی iOS 11 پشتیبانی از اپلیکیشن های 32 بیتی را پایان داد اما به دلیل اکوسیستم گسترده ی اندروید، این کار به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

در سال 2018، گوگل با افزودن اطلاعاتی به صفحه ی توضیحات مربوط به هر اپلیکیشن، امنیت سیستم عامل خود را بهبود خواهد بخشید. انجام این کار به هر توسعه دهنده اعتبار خاصی خواهد بخشید و بنابر اعلام گوگل فرصت توضیح بیشتر اپلیکیشن ها را در اختیار آن ها قرار خواهد داد.

 

منبع: