سیستم عامل اندروید در بخش امنیت خود، راه های متنوعی را پیشنهاد میدهد. قفل چهره، قفل با اثر انگشت، قفل با الگو و … از راه هایی است که کاربر میتواند بوسیله آنها گوشی یا تبلت خود را از دسترسی افراد بیگانه دور کند. یکی از ویژگی های امنیتی اندروید که چند سال از حضور آن در این سیستم عامل میگذرد، بازگشایی قفل بوسیله صدای کاربر است.

بر خلاف دیگر قابلیت هایی که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، قابلیت بازگشایی قفل با صدای کاربر چندان مورد استقبال کاربران قرار نگرفت. علی الخصوص که این قابلیت در ایران به کل در دسترس نبود و بسیاری از کاربران ایرانی اصلا با این قابلیت آشنا نشدند. گوگل با گذشت چند سال، حالا به نظر میرسد که تصمیم به حذف این قابلیت در سیستم عامل اندروید گرفته است.

گوگل پیکسل 3 که به تازگی معرفی شد، در نهایت تعجب فاقد این قابلیت در بخش امنیتی خود است. در این گوشی قابلیت Voice Unlock حذف شده و به جای آن گزینه ای با نام Lock screen personal results اضافه شده است. این قابلیت به نظر در آخرین نسخه برنامه گوگل اپ نیز حذف شده و گوگل در نهایت تصمیم دارد که این قابلیت را در آینده به کلی از سیستم عامل اندروید حذف کند.

منبع: