امروز کمپانی گوگل در پاسخ به ARKit کمپانی اپل که پیشتر و در ماه ژوئن معرفی شد، از ARCore رونمایی کرد. ARCore در حقیقت یک پکیج توسعه ی نرم افزاری یا SDK است که امکان استفاده از قابلیت های واقعیت افزوده در گوشی های اندرویدی که پیشتر معرفی شده اند را فعال می کند بدون این که نیاز به قطعه ی سخت افزاری خاصی باشد.

پیشتر کمپانی گوگل تمرکز خود در واقعیت افزوده را بروی پلتفرم Tango قرار داده بود. تانگو برای اجرا نیاز به پشتیبانی سخت افزاری دستگاه از ابزارهای خاصی را داشت که از همین رو در گوشی های Lenovo Phab2 Pro و Asus Zenfone AR از این ابزارها استفاده شده بود.

بدون شد افزودن سنسورهای جدید برای استفاده از قابلیت های واقعیت افزوده برای تولیدکنندگان گوشی های هوشمند دشوار خواهد بود. اما حالا و با عرضه ی ARCore این محدودیت کنار گذاشته خواهد شد و می توانیم شاهد استفاده از واقعیت افزوده در گوشی های بیشتری باشیم. در حال حاضر نسخه ی پیش نمایش و مخصوص توسعه دهندگان از این SDK منتشر شده است و عملکرد آن نیز بروی گوشی های پیکسل و Galaxy S8 تست شده است.

گوگل اعلام کرده است که قصد همکاری با کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های اندرویدی را دارد تا بتواند از ARCore در تمامی گوشی های این کمپانی ها استفاده کند. ARCore از Java/OpenGL, Unity و Unreal پشتیبانی می کند و تمرکز اصلی آن هم بروی بررسی حرکت ها و محیط اطراف می باشد.

برای بررسی حرکت ها در ARCore  از دوربین دستگاه استفاده خواهد شد. در این قسمت از دوربین برای سنجش محل اشیا و از سنسورهای دستگاه برای سنجش جهت حرکت دستگاه استفاده خواهد شد.

قابلیت بررسی محیط یا Environmental understanding به این معنا خواهد بود که این سیستم می تواند سطح هایی افقی مانند سقف و میز را تشخیص داده و حرکت سوژه ها بروی آن را دنبال کند.

علاوه بر این قابلیت ها، ARCore قابلیت سنجش نور محیط را نیز در اختیار کاربران قرار مدهد. بدین ترتیب، توسعه دهندگان می توانند با استفاده از این قابلیت در اپلیکیشن ها خود نور را متناسب با نیاز خود تنظیم کنند تا تصویری واقعی تر به کاربر نهایی ارائه شود.

همچنین، کمپانی گوگل درحال عرضه ی مرورگرهایی قدرتمند برای توسعه دهندگان می باشد که می توانند وبسایت هایی با پشتیبانی از واقعیت افزوده را هم برای ARCore و هم برای ARKit طراحی کنند. کمپانی گوگل قول داده است که تا پایان امسال ARCore پیشرفت بیشتری خواهد یافت.

 

منبع: