زمین لرزه ی سال گذشته در جزیره ی Kyushu کشور ژاپن که باعث کشته شدن ده ها تن و بی خانمان شدن هزاران نفر شد، به ما وابستگی زنجیره ی تولید اسمارت فون ها و دوربین های هوشمند به Sony Corp را نشان می دهد.

این زمین لرزه ها باعث از بین رفتن خط تولید سنسورهای عکاسی سونی شدند که این سنسورها سیگنال های نور را به بیت تبدیل می کردند. برای بازیابی این خط تولید، این کمپانی به سراغ مهندس کهنه کار، آقای Hiromi Suzuki رفت که او برای بازیابی کارخانه ی موجود در Kumamoto تمام کشور را به جستجو و تحقیق سپری کرد.

یک سال پس از گذشت آن زمین لرزه، سونی در حال مجهز کردن سنسورهای خود در واقعیت افزوده، رانندگی هوشمند در خودروهای خودران، روبات های کارخانه ها و هواپیماهای بدون سرنشین می باشد. در حال حاضر، سونی در حدود نیمی از بازار سنسورهای دوربین را دراختیار دارد و مشتریانی چون: اپل، گوگل و نیکون را دارا می باشد.

Suzuki می گوید:

” به جای ساخت چیزی برای استفاده ی انسان، به دنبال ساخت سنسورهایی برای استفاده در دستگاه ها و دریافت اطلاعات بیشتر از آن ها هستیم. چه در زمینه ی اینترنت اشیا، خودروها یا کارخانه ها صحبت کنیم، استفاده از اطلاعات دریافت شده از تصاویر در حال رشد هستند. “

تیم Suzuki توانست یک ماه زودتر از موعد کارخانه ی Kumamoto را بازیابی کند. انجام این کار توانست از ضرر540 میلیون دلاری پیش بینی شده جلوگیری کند و به بازیابی سهم سونی از بازار کمک بزرگی کند.

Damian Thong از تحلیلگران Macquarie می گوید:

” ایده ی استفاده از سنسورهای تصویری در قسمت های هیجان انگیز دلیلی است که سونی در حال تلاش برای پیشرفت در این زمینه می باشد. آنها توانستند به خوبی خود را بازیابی کنند و حتی حاضر به از دست دادن بیزینس دوربین های خود برای حمایت و حفاظت از کاربران خود بوده اند. “

کارخانه ی Kumamoto سال گذشته از روز 14 ایپریل به مدت سه روز صدها زمین لرزه را تجربه کرد. بزرگترین آن ها، 7.3 ریشتر بود که بنای ساختمان را فروریخت.

تیم Suzuki توانستند عملیاتی که در چهار ماه برنامه ریزی شده بود را در سه ماه اجرایی کنند. پس از بازیابی این کارخانه، سونی در حال تلاش برای بدست آوردن سهم بیشتر از بازار ( که در حال حاضر 49 درصد می باشد ) است و با انجام تحقیقات گسترده در این زمینه برای رسیدن به آن تلاش می کند. دوربین های دوگانه پیش از این در گوشی هایی چون آیفون 7 پلاس و هوآوی P9 استفاده شده اند و این قابلیت به نظر می رسد که در حال تبدیل شدن به قابلیت اصلی برای اسمارت فون ها باشد. همچنین، قابلیت جذابی که با استفاده از دوربین های دوگانه در اختیار کاربران قرار می گیرد، افکت Bokeh است. افکتی که با فوکوس دقیق بروی سوژه، تصویر پس زمینه ی او را مات می کند.

Tetsuo Omori از تحلیلگران Techno Systems می گوید:

” از آنجایی که استفاده از دوربین های دوگانه در حال افزایش است، بنابراین تقاضا برای سنسورها نیز افزایش خواهد یافت. از همین رو، پیش بینی می شود که تا سال 2020 مجموع در آمد 12.7 میلیارد دلار برای فعالان این حوزه به دست آید. سوالی که مطرح می شود این است که سونی در حالی در حال استفاده از حداکثر ظرفیت خود در تحقیقات است، چه کاری انجام می دهد.”

در کنار افزایش تعداد سنسورهای استفاده شده در دوربین گوشی های هوشمند، سونی در ماه فبریه از سنسور جدید خود رونمایی کرد که در آن از حافظه ی RAM اختصاصی استفاده شده بود که می توانست ویدئوهایی با فریم ریت 1000 را به ثبت برساند.

Thong در ادامه ی صحبت های خود می گوید:

” در حالی که فرآیند پیچیده ی ثبت عکس از چشم کاربران به دور است ولی چیپ های جدید عرضه شده می توانند چندصد عکس را ثبت کرده و سپس آن ها را در یک عکس به کاربر به عنوان بهترین عکس ممکن نشان دهد. “

فناوری سونی در حال حاضر در حال استفاده در داشبورد خودروهای رده بالا می باشد. جایی که از این فناوری برای تشخیص حرکات دست راننده برای کنترل موزیک یا مسیریابی استفاده می شود.

همچنین، انتظار می رود که سنسورهای تصویری نقش کلیدی در واقعیت افزوده داشته باشند. چیزی که اپل به نظر می رسد که در آیفون 8 به عنوان یک قابلیت اصلی از آن استفاده کند. در سال 2015 سونی یک استارت آپ بلژیکی که بروی ساخت مدل های سه بعدی با استفاده از نور برای اندازه گیری ابعاد اجسام استفاده می شد، فعالیت می کرد را خریداری نمود.

Suzuki از استفاده ی از سنسورهای تصویری در خودروهای خودران بسیار هیجان دارد؛ چراکه سونی همکاری خود با Denso Corp، بزرگترین تامین کننده ی محصولات Toyota، را آغاز کرده است. کار کردن بروی سنسورهایی که بتوانند در محیط های کم نور و با حرکت با سرعت بالا بتوانند تصاویر خوبی را ثبت کنند، چیزی بوده است که Suzuki از دهه ی 80 میلادی در حال کار بروی آن بوده است.

او در پایان می گوید:

” ما تاریخچه ای 40 ساله در زمینه ی ساخت این فناوری داریم که بیت به بیت آن را در این مدت ساخته ایم. این همان چیزی است که ما را در این زمینه بیش از هر شخص یا کمپانی پیشرو می کند. “

منبع: